Projekt Kino Wolność trwa – trafił również do Open’erowych Pociągów, które 1 lipca wyjechały z Krakowa i Wrocławia do Gdyni, a 6 lipca wyruszą w drogę powrotną. W wagonach kinowych festiwalowicze będą mogli obejrzeć m. in. muzyczny film dokumentalny W. Maciejewskiego pt. „Fan” (1987).

Projekt Kino Wolność, którego organizatorami są Fundacja Kino Polska, Cyfrowe Repozytorium Filmowe i telewizja Kino Polska, to akcja artystyczno-społeczna, której główną częścią jest cykl przeglądów filmowych i debat – w Polsce i za granicą. 25 lat po przełomie 1989 r. filmy stają się pretekstem do zadania pytań o wolność – polityczną, osobistą, społeczną, artystyczną.

Kino Wolność to również ogólnopolska kampania społeczna, cyfrowe archiwum „4 czerwca, pamiętasz?”, multimedialne materiały edukacyjne dla szkół średnich, a także specjalny cykl „Studio Kino Wolność” na antenie Kino Polska.

W lipcu Kino Wolność będzie też obecne podczas festiwalu w Jarocinie oraz na Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą.

Dotychczas projekt Kino Wolność był obecny w m. in. w Warszawie w ramach Big Book Festival, w Poznaniu – w ramach Malta Festival Poznań oraz w 20 innych miastach w Polsce. We współpracy z Konsulatem Generalnym w Łucku zostało również zorganizowane kino objazdowe Kino Wolność/ Ways to Freedom, obecne w Kowlu, Równem, Czortkowie, Ostrogu i Sarnach na Ukrainie.

Partnerami projektu Kino Wolność są m. in. Polska Agencja Prasowa, telewizja Stopklatka TV, stowarzyszenie Inicjatywa, Instytut Lecha Wałęsy, Fundacja Picture Doc, inicjatywa Razem89.

***

Rozkład jazdy Open’erowych Pociągów:

6 lipca

Gdynia – Warszawa – Kraków

– 11:44 (o) Gdynia Gł.

– 17:13 (p) Warszawa C.

– 17:45 (o) Warszawa C.

– 21:30 (p) Kraków Gł.

Gdynia – Bydgoszcz – Poznań – Wrocław

– 12:42 (o) Gdynia Gł.

– 15:11 (p) Bydgoszcz Gł.

– 15:16 (o) Bydgoszcz Gł.

– 17:36 (p) Poznań Gł.

– 17:53 (o) Poznań Gł.

– 20:55 (p) Wrocław Gł.