– promocja regionu przez produkty tradycyjne i regionalne

W imieniu Fundacji Aegis (www.aegis.org.pl) mam przyjemność zaprosić Państwa do korzystania z aplikacji krainysmaku.pl – darmowej i otwartej aplikacji bazującej na danych publicznych. Jest to jeden z pierwszych, jeżeli nie pierwszy, przykład ponownego wykorzystania danych publicznych (re-use) w sposób przyjazny dla obywateli – turystów kulinarnych.

Z pewnością każdy słyszał o oryginalnych produktach regionalnych, które posmakować można tylko w określonych regionach Polski. O ile niektóre nich są popularne w całym kraju, bowiem z pewnością każdy słyszał o oscypkach, czy staropolskim miodzie pitnym, to grzyby marynowane z szyszką, amoniaczki, szynka pieczona w chlebie, czy parowańce nie są już tak pospolite. Ciekawość i swojego rodzaju moda na poszukiwanie nowych doznań kulinarnych sprawia, że bardzo intensywnie rozwija się nowy trend – turystyka kulinarna.

Gdzie szukać nowych smaków?

Produkty regionalne i tradycyjne to właśnie taka kopalnia nowych i niezwykłych smaków. Według definicji to takie produkty, które wytwarzane są z tradycyjnych surowców, posiadające tradycyjny skład lub sposób produkcji, a więc zwykle dostępne jedynie w określonych regionach polski. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło ich prosty podział, wśród kategorii znalazły się: produkty mięsne, produkty rybołówstwa, warzywa i owoce, wyroby piekarnicze i cukiernicze, miody, gotowe dania i potrawy, napoje i inne produkty. W każdej z nich po kilka lub nawet kilkanaście produktów dla każdego z województw. Nie zmienia to jednak faktu, że poruszanie się po Polsce w poszukiwaniu tych niezwykłych potraw z samą listą jest trudne, dlatego powstał pomysł przeniesienia ogólnodostępnych danych do wygodnej aplikacji.

Aplikacja, stworzona w ramach projektu open-data.org.pl prowadzonego przez Fundację Aegis przy współpracy firm ze Stowarzyszenia Klaster ICT Pomorze Zachodnie, dostępna na stronie KrainySmaku.pl wykorzystuje dane udostępniane w Centralnym Repozytorium Informacji Publicznej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, czyli bazę informacji publicznej i przenosi użytkownika na mapę Polski. Wizualizacja regionów, a także graficzna prezentacja produktów sprawia, że znacznie łatwiej zaplanować podróż, czy całe wakacje lub odnaleźć punkty w pobliżu miejsca zamieszkania, czy wypoczynku i wypróbować smaki znane nadal tylko nielicznym. Po kliknięciu na wybrane województwo, pojawia się lista kategorii, a w nich poszczególne produkty. Aplikacja sprzężona jest z mediami społecznościami – umożliwia publikowanie informacji o odwiedzonych miejscach i sprawdzanych potrawach, a także dzielenie się ciekawostkami kulinarnymi.

Kolejny etap rozwoju aplikacji KrainySmaku.pl to umożliwienie dodawania zdjęć potraw i produktów, które udało się zdobyć użytkownikom oraz ich ocena, system informacji o regionalnych eventach i wydarzeniach, podczas których promowane są produkty regionalne (np. Podkarpackie Święto Miodu, Pilzneński Festiwal Pierogów, czy Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku w Poznaniu).

Być może w niedalekiej przyszłości możliwe będzie także wykorzystanie nowoczesnych technologii do realizacji ogólnopolskich zamówień na dania i produkty regionalne – wtedy każdy na obiad będzie mógł zamówić, w kilkadziesiąt minut otrzymać i zjeść specjały z drugiego końca Polski.