W niedzielę 3 sierpnia, kolarski Tour de Pologne wystartuje spod historycznej bramy  nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Honorowym Patronem startu i otwarcia wyścigu został Lech Wałęsa, a miejsce startu jest związane z polską Solidarnością i 25. rocznicą wolnych wyborów 4 czerwca 1989.

To właśnie Stocznia Gdańska była źródłem zmian, które doprowadziły tych wyborów, a następnie do upadku muru berlińskiego i odzyskania wolności przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej. W weekend 30–31 sierpnia, w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, opodal miejsca startu 71. Tour de Pologne zostanie otwarta nowa siedziba Europejskiego Centrum Solidarności.
– ECS to wyjątkowo ambitny projekt, instytucja w nowej formule – mówi dyrektor Centrum Basil Kerski. –  To nie tylko muzeum propagujące wiedzę o Solidarności i opozycji antykomunistycznej w Polsce i Europie, ale także centrum dialogu o współczesnym świecie, miejsce spotkań obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za rozwój demokracji.
ECS działa od 2008 roku jako instytucja kultury powołana do życia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego, NSZZ „Solidarność” oraz Fundację Centrum Solidarności. Do tej pory zorganizowało ponad 650 projektów dla dzieci i młodzieży, ponad 200 konferencji, prawie 90 koncertów i projekcji filmowych. W zbiorach ECS znajduje się ponad 120 tysięcy archiwalnych ulotek, plakatów i dokumentów i ponad 41 tysięcy zdjęć. ECS wydało 46 książek, nakręciło 25 filmów dokumentalnych i zorganizowało 24 wystawy czasowe.
Sercem nowego budynku ECS będzie wystawa stała, dedykowana historii ruchu Solidarność i zmianom, jakie dokonały się pod jego wpływem w Europie i na świecie. Na nowoczesnej, multimedialnej ekspozycji będzie prezentowanych ok. 1800 obiektów – pamiątki, zdjęcia, materiały filmowe, archiwalne dokumenty, wydawnictwa podziemne i wiele innych. Ostatnia sala – miejsce zadumy i refleksji – będzie nosiła imię Jana Pawła II.
Natomiast już teraz, przy okazji kolarskiego Tour de Pologne, można obejrzeć wystawę plenerową „Czasy przełomu” usytuowaną nieopodal historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej i Pomnika Poległych Stoczniowców. Wystawa, przygotowana przez ECS, przedstawia wydarzenia końca lat 80. i początku lat 90., a także odnosi się współczesnych wydarzeń – arabskiej wiosny oraz sytuacji na Ukrainie. Wizualnie wystawa ma formę czterech filarów, nazwanych hasłami – kolejnymi etapami przemian: Solidarność – Dialog – Wolność – Zwycięstwo.