Przez cały ten miesiąc wstęp do Zamku Królewskiego w Warszawie, Łazienek Królewskich, Muzeum Pałacu w Wilanowie i Zamku Królewskiego na Wawelu jest bezpłatny. W listopadzie zeszłego roku i przed dwoma laty z możliwości darmowego zwiedzania tych rezydencji skorzystało w sumie blisko pół miliona osób.

Listopad jest dla muzeów trudnym miesiącem. Po letnim oblężeniu przez publiczność jesienią frekwencja gwałtownie spada. W tej sytuacji dyrektorzy czterech rezydencji królewskich w Warszawie i Krakowie wyszli z pomysłem udostępniania swoich zbiorów zwiedzającym przez cały listopad za darmo. Brak dochodu z biletów rekompensuje tym instytucjom Ministerstwo Kultury. Akcja po raz pierwszy odbyła się 2012 r. Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu w Wilanowie i Zamek Królewski na Wawelu odwiedziło wtedy 265,5 tys. osób. W następnym roku frekwencja wyniosła 230,1 tys. osób. Dla porównania przed akcją liczba zwiedzających te cztery rezydencje w listopadzie wynosiła niecałe 74 tys. osób.

Będą atrakcje

Dyrekcje muzeów liczą na powtórzenie w tym roku sukcesu z dwóch poprzednich lat. Ofertę adresują do wszystkich, w szczególności dzieci, młodzieży i seniorów. Poza darmowym wejściem przygotowały dodatkowe atrakcje. Łazienki Królewskie i Zamek Królewski w Warszawie – w związku z przypadającą 25 listopada 250. rocznicą koronacji Stanisława Augusta Poniatowskiego – chcą uczcić pamięć ostatniego polskiego monarchy i przybliżyć publiczności jego ogromny wkład w rozwój polskiej kultury. W Łazienkach bezpłatnie dostępne będą pałac Na Wyspie i pałac Myślewicki, a dodatkowo we wszystkie weekendy o godz. 10, 14 i 16 za darmo można będzie zwiedzić oba obiekty z przewodnikiem.

Muzeum Pałacu w Wilanowie od 11 listopada udostępni na przedpolu darmową ekspozycję „Aleja Światła”. W Zamku Królewskim na Wawelu oglądać można reprezentacyjne komnaty królów, Skarbiec Koronny i Zbrojownię oraz wystawy dodatkowe: „Wawel zaginiony”, „Dama z gronostajem” i „Dwa pokolenia. Sztuka legionowa z Kolekcji Jerzego Mycielskiego”.