Czy wiesz, kto to jest Pfuj? To ten mały, grubiutki, wredny cherubinek, który towarzyszy Ci w trakcie biegania. No, może Twój akurat nazywa się inaczej, ale na pewno robi to samo — na wszelkie sposoby próbuje zniechęcić Cię do wysiłku. Podsuwa Ci obraz wygodnego fotela, sałatki z majonezem albo powolnego spaceru, podczas gdy biegniesz właśnie ultramaraton i dochodzisz do ściany… Wysyła za Tobą bandę szerszeni w bambusowym lesie, żebyś tylko usiadł wreszcie na tyłku i pogrążył się w marazmie.


Na szczęście Oatmeal przejrzał jego sztuczki. Pod pseudonimem The Oatmeal czyli Pan Owsianka, kryje się  Matthew Inman – pisarz i rysownik, który stworzył ten jednoosobowy projekt humorystyczny. Jego blog i komiksy są prawdziwym hitem internetu. Prywatnie jest miłośnikiem psów, kotów i biegów długodystansowych. Właściwe dla Matthew Inmana sarkastyczne i zgryźliwe podejście do życia, bawi, ale wywołuje również refleksję nad tym co naprawdę liczy się w życiu. I jak to się wiąże z bieganiem.


Książka Pokrętne ścieżki długodystansowca. Lepsze i gorsze powody, dla których warto biegać została wydana nakładem Wydawnictwa Helion w marce Septem i dostępna jest również w wersji ebook.


Link do książki:  http://septem.pl/ksiazki/pokretne-sciezki-dlugodystansowca-lepsze-i-gorsze-powody-dla-ktorych-warto-biegac-the-oatmeal-matthew-inman,poscid.htm

 

„Wszyscy biegacze prędzej czy później zaczynają się zastanawiać, po co właściwie biegają. Wytłumaczenie Matthew Inmana wydaje mi się najtrafniejsze. A z całą pewnością najśmieszniejsze. Bo jest najzwyczajniej w świecie obłąkane”.

Mark Remy, redaktor „Runner’s World”, autor The Runner’s Rule Book

 

„Doskonała książka dla każdego, kto kiedykolwiek czuł się rozdarty między pragnieniem zjedzenia ciastka a chęcią spocenia się podczas biegu po dużym kole”.

 Ryan North, laureat Nagrody Eisnera, autor Adventure Time Comics oraz Dinosaur Comics

 

„Nareszcie jest! Głos, który śpiewa z Pfujowymi aniołami!”.

Christopher McDougall, autor książki Urodzeni biegacze

 

„Wszyscy w jakimś stopniu dokonujemy introspekcji, która ostatecznie prowadzi do fundamentalnych pytań o przyczyny. Jak jednak zauważa The Oatmeal w swoim komiksie o bieganiu, czasami pytanie „Dlaczego?” wcale nie jest pytaniem najpożyteczniejszym”.

 

Thorin Klosowski, LifeHacker