Czas letni spędzony w Południowym Tyrolu to zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz wyśmienite jedzenie. Farmy Roter Hahn od lat słyną z pysznej sezonowej kuchni. Bazuje ona na świeżych owocach  i warzywach uprawianych przez lokalnych farmerów. Doskonale wpisuje się to w obecne światowe trendy kulinarne  wykorzystywania produktów sezonowych. Specjalnością letniej kuchni tyrolskiej są znakomite knedle z morelami oraz domowej roboty soki z kwiatu dzikiego bzu, winogron, czarnej porzeczki i malin.

PRZEPISY
Zupa winna (Wine soup)
Składniki

100 ml śmietany
3 żółtka
250 ml bulionu mięsnego
125 ml białego wina (Gewürztraminer, Pinot Blanc)
szczypta gałki muszkatołowej
szczypta cynamonu
szczypta soli
Na grzanki
2 kromki białego chleba
pół łyżeczki cynamonu
40 g masła
Przygotowanie
Wymieszaj śmietanę, żółtka, bulion mięsny, białe wino i powoli podgrzej. Ubijaj do powstania piany, uważając, żeby żółtka się nie ścięły (zupa nie powinna wrzeć).  Jak tylko zupa się spieni dopraw gałką muszkatołową, cynamonem i solą. Odetnij skórkę z kromek i ją pokrój w kostkę. Na patelni rozpuść masło, wrzuć kawałki chleba i podsmaż na złoty kolor. Posyp cynamonem i natychmiast zdejmij z patelni. Wlej zupę do płytkiej miski, dodaj cynamonowe grzanki i podawaj od razu.

Knedle z morelami (Marillenknödel)
Składniki
Ciasto:
400 g ugotowanych ziemniaków
175 g mąki
50 g masła
5 łyżeczek kaszy manny
3 jajka
szczypta soli
Inne składniki:
16 morel
75 g masła
50 g bułki tartej
1 łyżeczka cynamonu
16 łyżeczek cukru
cukier
masło (brązowe)

Przygotowanie
Ugnieć jeszcze ciepłe ziemniaki, dodaj mąkę, masło, kaszę manną, jajka i sól. Wszystko zagnieć. Wypestkowane morele wypełnij łyżeczką cukru.  Okryj morele ciastem ziemniaczanym, umieść we wrzącej, osolonej wodzie i gotuj na wolnym ogniu przez 5 minut. Wymieszaj cukier, mąkę, bułkę tartą i obtocz w tym knedle. Ułóż je na talerzu, polej roztopionym masłem i podawaj.

Cesarski omlet (Kaiserschmarren)
Składniki:
5-6 jajek
250 ml mleka
160 g mąki
szczypta soli
80 g masła
3 łyżeczki cukru
60 g namoczonych rodzynek

Przygotowanie:
Wymieszaj mleko, przesianą mąkę, szczyptę soli do uzyskania gładkiej masy i pozwól, żeby odpoczęła. Rozpuść połowę masła na dużej patelni, następnie wypełnij ją przygotowanym ciastem i podsmaż spód na brązowy kolor na umiarkowanym ogniu. Posyp suchymi rodzynkami z wierzchu, obróć mieszankę, unieś lekko i dodaj resztę masła. Gdy ciasto będzie gotowe, rozdziel je na duże kawałki za pomocą dwóch widelców, oprósz cukrem i podawaj.

Pączki (Krapfen)
Składniki
220 g mąki pszennej
180 g mąki żytniej
1 jajko
1 żółtko
2 łyżeczki śmietany
1-2 łyżeczki masła
100 ml mleka
sól
dżem
1 łyżeczka oleju
olej do smażenia

Przygotowanie
Zagnieć obydwa rodzaje mąki z jajkiem, śmietaną, masłem, olejem, mlekiem i solą do wyrobienia ciasta. Zagnieć ponownie i uformuj na kształt owalnych liści. Wypełnij dżemem (kasztanowy, śliwkowy, morelowy), złóż razem wzdłuż, sklej rogi i wykrój za pomocą radełka. Smaż na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor, odsącz na ręczniku kuchennym i podawaj gorące.

Tyrolski strudel jabłkowy (South Tyrolean apple strudel)
Składniki
Ciasto
150 g bułki tartej
250 g mąki
150 g masła

1 jajko
90 g cukru
2 łyżki stołowe oleju
50 g rodzynek
1/16 l wody
50 g orzeszków piniowych
Nadzienie
1 kg jabłek, np. odmiany Grafsztynek (Gravensteiner) albo Golden Delicious
100 g stopionego masła do posmarowania ciasta
cynamon, skórka cytrynowa
szczypta soli
Przygotowanie
Przesiej mąkę na stolnicę i wymieszaj z jajkami, solą i olejem. Drugą ręką stopniowo dodawaj wodę, aż ciasto osiągnie właściwą konsystencję i stanie się błyszczące. Uformuj kulę z ciasta i odstaw na pół godziny. Rozwałkuj ciasto na oprószonym mąką papierze do pieczenia, aż będzie cienkie jak pergamin. Na 2/3 powierzchni placka ułóż przyrumienioną na maśle bułkę tartą i plasterki jabłek. Posyp cynamonem, skórką cytrynową, rodzynkami i orzeszkami piniowymi. Zroluj strudel ściśle, rozpoczynając od strony z nadzieniem. Ułóż na natłuszczonej pozostałym masłem blaszce i piec w 220 stopniach (180 z termoobiegiem) przez pół godziny. Posyp cukrem pudrem i podawaj jeszcze ciepłe.
Dań przygotowywanych na bazie ściśle strzeżonych przepisów tyrolskich farmerów można spróbować na farmach Roter Hahn. Więcej na: http://www.redrooster.it/en/farm-bars/current-topics/winter-farm-dishes/

 

***

Roter Hahn (eng. Red Rooster) – związek ponad 1700 farm agroturystycznych położonych na terenie Włoch, w Południowym Tyrolu. Powstał on w 1999 roku i został założony przez Związek Farmerów Południowego Tyrolu. Początkowo do Roter Hahn mogły przystąpić tylko gospodarstwa oferujące turystom pobyty. Od 2003 roku Związek otworzył się również na farmy zajmujące się gastronomią oraz wytwarzaniem ekologicznych i wysokiej jakości produktów spożywczych. Wiele z farmerów zajmuje się również tradycyjnym rzemiosłem nad którego jakością czuwa związek. Więcej informacji, a także szczegóły dotyczące rezerwacji miejsc w farmach Roter Hahn można dokonywać na stronie internetowej związku: www.redrooster.it/en/