– Trójmiasto, Szklarska Poręba i Kraków przyjmą najwięcej gości

W tym roku czeka nas wyjątkowo krótka Majówka – będzie to weekend przedłużony zaledwie o jeden dzień, piątek. Mimo to wielu z nas podjęło decyzję o wyjeździe poza miejsce zamieszkania.

Zainteresowanie kierunkiem wyjazdu rozkłada się równomiernie na miasta, góry i morze. Ceny wynajęcia apartamentu w pierwszych dniach maja rosną nawet o 40-50% w porównaniu do sezonu niskiego, jednak chętnych i tak nie brakuje. Najpopularniejsze są apartamenty jedno i dwupokojowe. Średnia stawka za dobę wynosi 75 zł od osoby.

Majówka to już trzecia okazja w tym roku – po feriach zimowych oraz świętach Wielkanocnych – do wypoczynku. Na długi weekend majowy równie dużo rezerwacji apartamentów dotyczy pobytów nad morzem, co w górach. Popularnością cieszy się zwłaszcza Trójmiasto, Świnoujście, Kołobrzeg oraz Władysławowo. Amatorzy górskich wycieczek będą wypoczywać głównie w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Zakopanem oraz Wiśle. Bardzo duże zainteresowanie notuje w tym roku Kraków.
Gdy słońce za oknem
Rezerwacje na długie weekendy takie jak Majówka rządzą się swoimi prawami. Dokonywane są z małym wyprzedzeniem, a wybór konkretnej destynacji jest spontaniczny. Większość osób myśli o Majówce dopiero wówczas, gdy miną Święta Wielkanocne, i związane z tym wyjazdy – mówi Karolina Orłowska z firmy Sun & Snow wynajmującej apartamenty.  Na obłożenie w tym okresie oraz wzrost liczby zapytań zawsze wpływ ma bieżąca pogoda. Im ładniejsza, tym większe zainteresowanie rezerwacjami.
Dla porównania miejsca noclegowe na wakacje czy ferie wybierane są z dużym wyprzedzeniem, bardzo często kilkumiesięcznym. Goście chcą mieć pewność, że pojadą dokładnie w to miejsce, które wybrali. Osoby wyjeżdżające na Majówkę są w wyborach miejsca o wiele bardziej elastyczne. Liczy się przede wszystkim dostępność apartamentu oraz cena wynajmu.
Za ile na Majówkę?
Koszt wynajmu jednopokojowego apartamentu przy plaży we Władysławowie i Świnoujściu dla dwóch osób wynosi około 290 zł za dobę, w Sopocie 300zł. W górach ceny są nieco niższe. Za kwotę 240 zł za dobę można wynająć w Zakopanem dwupokojowy apartament dla czterech osób. W Sun & Snow Resorts – Szklarska Poręba cena jednopokojowego lokalu dla 2 osób wynosi 190 zł. Fani wypoczynku w Krakowie mogą wynająć apartament dwupokojowy dla 4 osób za 340 zł za dobę. Do kwot tych należy doliczyć opłatę za przygotowanie apartamentu rzędu 100 zł.

Tab.1. Ceny wynajmu apartamentów Sun & Snow na Majówkę 2015

GÓRY

MORZE

Nazwa miejscowości

Stawka za dobę

2 pokojowy apartament dla 4 osób

Nazwa miejscowości

Stawka za dobę

2 pokojowy apartament dla 4 osób

Szklarska Poręba

230

Sopot

300

Karpacz

240

Kołobrzeg

280

Wisła

230

Świnoujście

290

Zakopane

240

Władysławowo

290

 

 

Najdroższe apartamenty są nad morzem
Najdroższe apartamenty znajdują się w Sopocie oraz Gdańsku. Wynajęcie czteropokojowego mieszkania w pierwszych dniach maja w Sopocie przy ulicy Chopina to koszt 1200 zł za dobę plus 190 zł za przygotowanie. W Gdańskiej Aurze 4-pokojowy apartament wynajmiemy za 800 zł plus 190 zł za przygotowanie.

Jak Majówka to w Polsce
Zainteresowanie wyjazdami w czasie długich weekendów jest bardzo wysokie. Żyjemy bardzo aktywnie, zwłaszcza mieszkańcy większych miast, i każdą okazję chcemy wykorzystać na wypoczynek, nawet krótki.
Co roku w czasie Majówki część turystów decyduje się na wyjazd zagraniczny. Jest jednak stała grupa osób, które bez względu na pogodę wybierają wyjazd w Polskę. Ze względów organizacyjnych należą do nich przede wszystkim rodziny z dziećmi, zwłaszcza tymi najmniejszymi – mówi Marcin Dumania, prezes zarządu Sun & Snow. Polacy coraz chętniej odkrywają swój własny kraj, i dlatego przewidujemy, że zainteresowanie wypoczynkiem w kraju będzie rosło, zwłaszcza w czasie długich weekendów. Ponadto jest to czas, kiedy odwiedzają nas chętnie turyści z zagranicy – Skandynawowie, Niemcy, Anglicy, a także goście zza wschodniej granicy.