Zima w tym roku nie rozpieszcza nas śniegiem. Nie zmienia to jednak faktu, że ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami.

Na Mazowszu rozpoczną się już 19 stycznia. Warto zatem już teraz zastanowić się, gdzie zabrać dziecko i wykorzystać ten czas na odwiedzenie ciekawych miejsc na Mazowszu. Podróż w czasie do minionych epok, nauka jazdy na łyżwach czy rajd narciarski to tylko niektóre propozycje aktywnego wypoczynku. Mazowieckie instytucje kultury mają ich znacznie więcej.

Ferie zimowe na Mazowszu zaczynają się w tym roku wyjątkowo wcześnie, bo już 19 stycznia i potrwają do 1 lutego. Mazowieckie instytucje kultury przygotowały na ten czas wiele atrakcji. Z niektórych mogą skorzystać tylko dzieci. Inne są wspaniałą okazją, by spędzić czas wspólnie z całą rodziną, niekoniecznie w naszej najbliższej okolicy. Na całym Mazowszu jest wiele miejsc do odkrycia.

Jeśli zimowa aura pozwoli sierpecki skansen (ok. 40 km od Płocka) zaprasza na kulig. Wizytę w Sierpcu można połączyć z wycieczką do Płocka. Właśnie tu, w pięknie odrestaurowanej secesyjnej kamienicy w centrum starego miasta mieści się Muzeum Mazowieckie. Zgromadzono w nim największe w kraju zbiory sztuki secesyjnej liczące ponad 86 tys. eksponatów. Jedną z atrakcji jest wystawa wnętrz mieszczańskich z przełomu XIX i XX w. Dzieci z pewnością zainteresuje wygląd ówczesnego pokoju dziecięcego. Prawdziwymi perełkami są także obrazy Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata czy Olgi Boznańskiej.

Każdy, kto lubi sportowe wyzwania może spróbować swoich sił w rajdzie narciarskim w Kampinoskim Parku Narodowym (ok. 40 km od Warszawy) lub muzealnej ślizgawce na łyżwach organizowanej przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Na miłośników sztuki filmowej czeka natomiast warszawskie Kino Praha z warsztatami i seansami ulubionych bajek i filmów dla najmłodszych.

Jeśli pogoda będzie kapryśna, warto poświęcić czas na podróż do Radomia na zwiedzanie miejscowych muzeów. Muzeum Jacka Malczewskiego z pewnością zainteresuje młodych adeptów malarstwa. Natomiast Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli (10 km od Radomia) to miejsce idealne dla miłośników literatury. Ciekawą propozycją jest też Muzeum Wsi Radomskiej, w którym oprócz podziwiania stałych ekspozycji można zdobyć nowe umiejętności. Prowadzone są tu bowiem m.in. warsztaty z wypieku chleba czy też robienia glinianych naczyń. Dzieci mogą też przymierzyć stroje z dawnych czasów.

Jedną z ciekawszych propozycji jest też wizyta w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle lub w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Dowiemy się tu m.in. jak zrobić słynną kurpiowską wycinankę.

Natomiast doskonałym rozwiązaniem dla dzieci, których rodzice pracują mogą być półkolonie organizowane w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych propozycji na spędzenie ferii na Mazowszu.

Warsztaty Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Podczas „Ferii w ratuszu” od wtorku do niedzieli będą odbywały się warsztaty (codziennie inne), np. malowanie na szkle, wykonywanie zabawek choinkowych z bibuły, łamigłówki, zabawy z kalendarzem czy warsztaty tkackie. Skansen proponuje też program „Ferie w skansenie, czyli My się zimy nie boimy”, w ramach którego od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 14.00 odbywać się będą zajęcia takie jak: malowanie obrazków na szkle, głośne czytanie bajek, zajęcia plastyczne, dawne gry i zabawy.

Oprócz tego uczestnicy ferii będą mogli zwiedzić teren ekspozycji, a nawet wziąć udział w kuligu lub przejażdżce wozem. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.mwmskansen.pl

Wizytę w skansenie można połączyć z wycieczką do oddalonego o 40 km Płocka. Właśnie tu, w pięknie odrestaurowanej secesyjnej kamienicy w centrum starego miasta mieści się Muzeum Mazowieckie. Zgromadzono w nim największe w kraju zbiory sztuki secesyjnej liczące ponad 86 tys. eksponatów. Jedną z atrakcji jest wystawa wnętrz mieszczańskich z przełomu XIX i XX w. Dzieci z pewnością zainteresuje wygląd ówczesnego pokoju dziecięcego. Prawdziwymi perełkami są także obrazy Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata czy Olgi Boznańskiej. Szczegóły dostępne są na stronie www.muzeumplock.art.pl

Podróż w czasie w Muzeum Wsi Radomskiej

Radomski skansen zaprasza na warsztaty i lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Uczestnicy nauczą się wypiekać chleb, robić szmaciane lalki czy gliniane naczynia. Jedną z atrakcji będzie też pokaz toczenia na nożnym kole garncarskim. Natomiast mali miłośnicy mody dowiedzą się, co nasze prabacie przechowywały w kufrach. Będą też mogły przymierzać stroje z dawnych epok.
Koszt lekcji i warsztatów muzealnych to 9 zł (dzieci do lat 6) oraz 12 zł (pozostali). Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej http://www.muzeum-radom.pl  

Wycinanki w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

W trakcie ferii warto też odwiedzić Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Można tu zgłębić m.in. tajniki robienia wycinanek kurpiowskich. Zajęcia prowadzone są w małych grupach (np. rodzina z dziećmi) w ramach zwiedzania ekspozycji stałej muzeum.

Bilety w cenie 5 zł (dorosły) i 3 zł (dziecko). W niedziele wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.muzeum.ostroleka.pl

Państwowe Muzeum Etnograficzne NA LUDOWO!

Półkolonie organizowane przez Państwowe Muzeum Etnograficzne to przede wszystkim doskonała zabawa i codzienne spotkania ze sztuką. Organizatorzy zapewniają całodzienną opiekę i wyżywienie, spacery oraz zajęcia prowadzone przez doświadczonych animatorów kultury i muzealników. Będą one trwać od 19-24.01. 2015 r., a całkowity koszt to 750 zł.

Zapowiada się ciekawa zabawa. Każdego dnia na dzieci czekają inne atrakcje:

•    poniedziałek – Skarby z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego,
•    wtorek – wycieczka do Skansenu Wsi Mazowieckiej w Sierpcu,
•    środa – „Malowane – zdobione” – wzory, motywy, desenie inspirowane Etno,
•    czwartek – W dawnej kuchni i spiżarni,
•    piątek – „Na mazowiecką nutę” – gry, zabawy, tańce hulanki, swawole,
•    piątek/sobota – Karnawał na ludowo z kapelą na żywo.

Kampinoski Park Narodowy dla aktywnych

25 stycznia miłośnicy sportów zimowych będą mogli wziąć udział w III rajdzie narciarskim Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863. Trasa rajdu – dwie pętle po 5,5 km, będzie przebiegała szlakami turystycznymi Kampinoskiego Parku Narodowego. Start na terenie Centrum Rekreacyjno-Rozrywkowego Julinek, Julin 1 Leszno koło Błonia. Udział w biegu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona – 300 osób. Po zmaganiach na uczestników czekają ognisko i ciepły poczęstunek. W programie także pokazy historyczne grupy rekonstrukcyjnej z okresu Powstania Styczniowego.

Zapisy trwają do 22 stycznia. Jeśli zabraknie śniegu, odbędzie się rajd Nordic Walking. Więcej informacji na stronie www.pwz.pl lub pod nr tel. 517 143 924.

Filmowe ferie w Kinie Praha

Kino Praha ma ciekawą propozycję dla dzieci spędzających ferie w mieście. Od 19 styczna do 1 lutego odbywać się będą poranne projekcje najnowszych bajek połączone z warsztatami i animacjami dla dzieci. Na ekranie m.in. „Uwolnić Mikołaja”, „Piorun i magiczny dom”, „Wielka szóstka”, „Kacper i Emma – zimowe wakacje”, „Paddington”, „Dzwoneczek i bestia z Nibylandii”, „Pingwiny z Madagaskaru”. Po każdej projekcji, od poniedziałku do piątku, od godz. 12.00 na dzieci czekać będą interesujące warsztaty np.: plastyczne, kreatywno-edukacyjne, ekologiczne. Na wszystkie obowiązuje rezerwacja ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej kina:
http://www.kinopraha.pl/wydarzenie/ferie-zimowe-kinie-praha-1901-102

Łyżwiarskie środy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

28 stycznia muzeum zaprasza wszystkich chętnych na I Muzealną ślizgawkę na torze łyżwiarskim Stegny. Osoby niejeżdżące nauczą się podstaw, a osoby jeżdżące doskonalenia techniki! Dodatkowo każdy uczestnik ślizgawki dostanie trzy darmowe bilety do muzeum dla swojej rodziny do wykorzystania do końca roku! Zgłoszenia na ślizgawkę pod numerem telefonu: 22 560 37 86.
Zbiórka w holu muzeum o godzinie 10.00 następnie dojazd komunikacją miejską na tor Stegny. Ślizgawka odbywa się w godzinach 12.00 – 14.00 Osoby niepełnoletnie muszą mieć przy sobie podpisane oświadczenie rodziców/opiekunów.

Należy zabrać ze sobą:
•    bilety ZTM,
•    pieniądze na opłatę za wstęp na tor (11 zł normalny, 6 zł ulgowy),
•    łyżwy, ew. na miejscu jest możliwość wypożyczenia, koszt ok. 20 zł;
•    osoby niepełnoletnie oświadczenie rodziców i kask obowiązkowy, ew. wypożyczenie ok. 20 zł.