Jeśli tylko masz możliwość wybrania miejsca w samolocie, nie bagatelizuj tego przywileju. Odpowiedni dobór numeru krzesła może zadecydować o jakości lotu, co jest szczególnie ważne, jeśli trwa on dłużej. Skyscanner zwraca uwagę, co decyduje o Twojej wygodzie. Pomoże Ci to podjąć decyzję przy następnej rezerwacji z możliwością wyboru miejsca.

 

1. Miejsce na nogi

 

Jednym z najważniejszych kryteriów przy rezerwacji biletu, zwłaszcza jeśli jesteś wyższy/wyższa jest dobór miejsca, które zapewnia odpowiednio dużo miejsca na nogi. W pełni możesz je rozprostować tylko w klasie biznes albo podróżując prywatnym odrzutowcem, ale już sam fakt nieposiadania kolan pod brodą, wiele zmienia. Rezerwując lot, sprawdź jaki samolot będzie go obsługiwał, a potem przyjrzyj się rozkładowi miejsc na stronie Seat Guru. Dowiesz się z niej, które miejsca w Twojej maszynie są węższe, a które szczególnie blisko umiejscowione kolejnych – tych unikaj za wszelką cenę!

 

2. Alejka czy okno?

 

Ten punkt zależy w dużej mierze od Twoich preferencji. Jeśli planujesz spać, miejsce przy oknie pozwala oprzeć głowę. Niektórzy kochają też obserwować niebo z okna samolotu. Jeśli jest dobra pogoda i wiesz, że mogą zdarzyć się spektakularne widoki (Nowy Jork nocą, przelot nad Alpami, wyspy na tle lazurowej wody, itp.) na pewno warto zawalczyć o miejsce przy oknie. Jeśli jednak latanie to nie jest Twoja ulubiona czynność, masz lęk przestrzeni albo często chodzisz do toalety, wygodniej będzie Ci na miejscu od strony alejki.

 

Alejka czy okno?

 

3. Odległość od toalety

 

Właśnie! Odległość od toalety to kolejne ważne kryterium. Jeśli z różnych względów (np. masz mdłości ciążowe albo małą pojemność pęcherza) planujesz często z niej korzystać, na pewno warto wybrać miejsce z przodu lub z tyłu samolotu, tak, żeby mieć do niej blisko. Z drugiej strony, toaleta to newralgiczny punkt w samolocie – przy popularnych kierunkach, często może tam być kolejka, co oznacza brak spokoju, rozmowy współpasażerów, itp. Może się też zdarzyć, choć sporadycznie, że przy częstym otwieraniu drzwi od toalety będzie Ci przeszkadzał nieprzyjemny zapach.

 

Odległość od toalety

 

4. Bez sąsiadów

 

Jednym z największych bonusów, jakie możesz otrzymać od życia planując długą podróż są wolne miejsca obok Ciebie w samolocie. Pozwala to na dużo większą swobodę, a często i na położenie się i komfortowy, jak na warunki klasy ekonomicznej, sen w pozycji półleżącej. Największą szansę na wolne miejsce obok masz, gdy rezerwujesz lot późno (wtedy wybierz miejsce obok takiego, które nie jest jeszcze zarezerwowane; jest wtedy duża szansa, że tak zostanie), na mało popularnej trasie lub w niezbyt korzystnych godzinach (w nocy, wcześnie rano).

 

Bez sąsiadów

 

5. Mniej turbulencji

 

Jeśli turbulencje sprawiają, że zaczynają Ci się pocić dłonie i zaczynasz się modlić, powinieneś/powinnaś rozważyć siedzenie nad skrzydłem. W tym właśnie miejscu samolotu, wstrząsy są najmniej odczuwalne przez pasażerów. Z drugiej strony, z analiz wynika, że statystycznie najbezpieczniejsze są miejsca z tyłu samolotu, od skrzydeł do ogona.

 

Mniej turbulencji

 

6. Z ekonomicznej do biznes

 

Bezpłatne przeniesienie się z klasy ekonomicznej do biznes nie jest sprawą prostą, zwłaszcza jeśli nie masz karty lojalnościowej w danych liniach. Zawsze jednak można próbować, bo jest o co walczyć. Niektóre sposoby na przeniesienie się do klasy biznes to 1) zapytanie czy jest taka możliwość, szczególnie przy małej liczbie pasażerów, 2) wczesne odprawienie się, 3) bycie dobrze ubranym i uprzejmym. Sprawdź, w jaki sposób pracownikom Skyscanner udało się awansować do klasy biznes.

 

Z ekonomicznej do biznes