Już 14 – 15 marca w stacji narciarskiej Zieleniec Ski Arena, odbędą się Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Narciarstwie Biegowym. Jest jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce, które ma miejsce każdego roku.

Narty biegowe w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Świadczy choćby o tym fakt, że z roku na rok chętnych do wzięcia udziału w mistrzostwach przybywa. Nic dziwnego, ponieważ zawody odbywają się w Górach Orlickich, gdzie tras biegowych jest dużo.  

Głównymi celami całego przedsięwzięcia jest popularyzacja narciarstwa biegowego jako pro zdrowotnej formy ruchu. Zależny nam na promocji turystyczno – rekreacyjnych walorów Dolnego Śląska na pograniczu Polsko – Czeskim w Górach Orlickich. Zważając na fakt, że zima w Zieleńcu trwa dość długo, chcemy przedłużyć sezon biegowy. Uczestnicy mistrzostw mają okazję do doskonalenia technik biegu oraz sprawdzenie możliwości kondycyjnych i sprawności fizycznej – mówi Grzegorz Głód – manager Zieleniec Ski Arena.

Trasa zwodów będzie przebiegać wzdłuż granicy Polsko – Czeskiej do Masarikowej Chaty. Mistrzostwa zostaną podzielone na dwa etapy. W pierwszy dzień 14 marca odbędzie się – bieg stylem klasycznym. W drugim dniu 15 marca – stylem dowolnym.

Uczestniczy zawodów zostaną podzieleni na grupy: open kobiety, open mężczyźni, marszobieg rodzinny w składzie, bieg przebierańców w stylu retro.

Na uczestników czekają nagrody pieniężne oraz w formie bezpłatnych pobytów weekendowych, a także liczne nagrody rzeczowe.

Aby wziąć udział w zawodach należy przesłać zgłoszenie na adres: ski@spazieleniec.pl

Więcej informacji na temat mistrzostw można znaleźć na stornie www.zieleniec.pl.

***

Zieleniec, położony na wysokości ok. 950 m. n.p.m., jest największym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej (jednym z większych w Sudetach). Stanowi dzielnicę Dusznik-Zdroju. Panuje tam specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce), zbliżony do alpejskiego. Ze względu na szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza, tutejszy mikroklimat wymusza na organizmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie. Północne stoki Zieleńca, doskonałe tereny narciarskie oraz duża ilość opadów w okresie zimowym (1300 mm w ciągu roku, z czego 40% przypada na okres od listopada do marca) sprawiają, że śnieg leży w Zieleńcu blisko 150 dni.