W pierwszej połowie września polska grupa rowerowa United Cyclists kolejny raz wyruszyła do Maroka, by zmierzyć się z piaskami Sahary i potężnymi wzgórzami. Grupa już od kilku lat podróżuje jednośladami po najbardziej nieprzystępnych zakątkach planety.

Wyprawa „Kreidler Deep Desert Expedition 2014” rozpoczęła się 11 września. Punktem wyjścia był – leżący u podnóża Atlasu Wielkiego – Marrakesz. To już drugi w tym roku rowerowy rajd grupy po Maroku. Teraz jednak trasa jest nieco inna.
Chociaż Maroko kojarzone jest głównie z pustynnym klimatem, to jest to kraj zróżnicowany. Podobnie wygląda szlak Polaków z United Cyclists. Znajdują się na niej zarówno góry Atlasu i Antyatlasu, jak i sławna dolina Dades (Droga Tysiąca Kasb). Po drodze czekają też m.in. lasy palmowe, oazy, wydmy i hamady (kamieniste pustynie).
Wrześniowa eskapada United Cyclists obejmuje np. wjazd na stromą przełęcz Tichka (2 260 m n.p.m.). Kolejne punkty to dolina Telouet i Droga Tysiąca Kasb. W planie wyprawy znalazły się ponadto m.in. miasta Ouarzazate i Merzouga. Na koniec grupa dotrze do wydm Chiggaga, gdzie znajduje się baza Berberów.
„Jedziemy w najsurowsze tereny na tej planecie, przed nami m.in. kilka dni offroad’owego przedzierania się przez pustynię. Będziemy musieli zabrać ze sobą sporo zapasów, całe szczęście przejeżdżać będziemy przez kilka oaz, gdzie możemy je uzupełnić” – powiedział jeszcze przed rozpoczęciem podróży Jacek Lisiecki, czyli założyciel grupy.
Jak mówił, także aktualna eskapada wpisuje się w „standardy” przyjęte już na samym początku przez United Cyclists. Uczestnicy muszą więc mierzyć się z trudnymi warunkami, brakiem jakichkolwiek luksusów. Jednym z nielicznych udogodnień są namioty.
Grupa United Cyclists ma na swoim koncie – poza Marokiem – również m.in. wyprawy do Boliwii, Peru, Indii oraz Kirgistanu. Już w listopadzie ekipa wyruszy w kolejną rowerową wędrówkę. W ramach „Kreidler Everest Base Camp Expedition 2014” planowany jest wjazd na wysokość ponad 5 000 m n.p.m. Aktualna ekspedycja zakończy się tymczasem pod koniec września.

Informacje nt. aktualnych wypraw United Cyclists:
https://www.facebook.com/UnitedCyclistsCom
Szczegółowe relacje z poprzednich wypraw United Cyclists:
http://kreidler.pl/wyprawy