Już trzeci rok z rzędu Dania znajduje się na szczycie opublikowanego przez Australijskie Centrum Studiów Finansowych rankingu Melbourne Mercer Global Pension Index, porównującego systemy emerytalne w 25 krajach.

Dania okazała się jedynym krajem, któremu można było przyznać ocenę „A”, oznaczającą „wysoki poziom i solidność systemu emerytalnego, który dostarcza korzystne dochody, jest trwały i ma wysoki poziom integralności”. Danii przyznano w badaniu wartość wskaźnika na poziomie 82,4 pkt, podczas gdy średnia jego wartość dla wszystkich analizowanych krajów wyniosła 60,6 pkt.

W dalszej kolejności, w czołówce rankingu i z oceną ” B + „,  znalazły się Australia (79,9 pkt) i Holandia (79,2 pkt). Natomiast pozostałym ujętym w badaniu krajom skandynawskim przyznano również wysoką ocenę „B”, przy czym Finlandia osiągnęła wskaźnik na poziomie 74,3 pkt, a Szwecja 73,4 pkt.

W raporcie czytamy, że ” W Danii mamy do czynienia z wydajnym systemem emerytalnym, którego elementami są: podstawowy publiczny system emerytalny, świadczenia dodatkowe oraz w pełni kapitałowy system składek i obowiązkowe zakładowe ubezpieczenia emerytalne”.

Polska otrzymała w tym badaniu punktację wskaźnika na poziomie 56,4 i ocenę „C”, przez co  znalazła się w tej samej grupie co kraje takie jak na przykład Republika Południowej Afryki,  Francja, USA, Austria i Brazylia.

Pełna treść raportu: www.globalpensionindex.com

Źródło: www.thelocal.dk