#AllYouWantIsGreece #VisitGreece

Naksos jest największą i najbardziej zieloną wyspą archipelagu Cyklady. Znajdziemy na niej majestatyczne góry, żyzne doliny, porośnięte soczyście zieloną roślinnością głębokie wąwozy, wspaniałe morskie pejzaże i tradycyjne wioski wznoszące się wysoko na górskich szczytach. Mieszkańcy tych ostatnich nadal kultywują dawne tradycje i żyją z owoców ziemi. Naksos to także piękne stare kościoły, klasztory i weneckie zamki, które harmonijnie współistnieją z typową architekturą Cyklad.

Przy wejściu do portu głównej miejscowości na wyspie (tzw. chora), białego miasta Naksos (znanego też jako Chora), natrafimy na wysepkę Palatia. Stoi na niej od VI w. p.n.e. imponująca marmurowa brama starożytnej świątyni ku czci Apollina – Portara. Według mitologii greckiej bóg Dionizos spotkał tutaj Ariadnę, która została porzucona przez Tezeusza.

ZWIEDZANIE ZABYTKÓW

Chora, stolica wyspy Naksos, której charakterystyczny punkt stanowi imponujący wenecki zamek, to stare miasto powstałe wokół warowni, z malowniczymi brukowanymi uliczkami (po grecku kalderimia). Można tu podziwiać unikatową mieszankę architektury Cyklad i epoki średniowiecza. Wzrok przyciągają piękne rezydencje z weneckimi herbami nad wejściami, wąskie alejki łukowe (znane jako stegadia), kościoły katolickie i potężne fortyfikacje.

Warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne, które mieści się w zabytkowym budynku z okresu weneckiego. Prezentuje ono cenne artefakty pochodzące od wczesnego neolitu do okresu wczesnochrześcijańskiego (paleochrystianizmu) i interesującą kolekcję cykladzkich figurek.

Polecamy odkryć zróżnicowane krajobrazy wyspy, podążając licznymi zapierającymi dech w piersiach trasami (Chora–Melane–Halki, Halki–Danakos–Apirantos, Skado–Apollonas itd.). Warto pokonać szlak turystyczny z Apirantos (lub Aperatos), prowadzący wzdłuż kopalni szmergla (przez 12 km). Rozciągają się stąd spektakularne widoki na całe Cyklady – aż do plaży Mutsuna (Moutsouna)! Koniecznie trzeba zdobyć szczyt góry Zas (Zeus), najwyższej w całym archipelagu (1004 m n.p.m.), i wejść na Fanari (908 m n.p.m.) albo przejechać się cudownymi trasami rowerowymi w ich okolicy! Podczas drogi na wierzchołek Zas nie można ominąć pięknej jaskini Zas z imponującymi, fantazyjnymi stalaktytami. W starożytności miejsce to było poświęcone Zeusowi.

Bez wątpienia należy odkryć tradycyjne wioski na wyspie. Aperatos jest kolorową górską miejscowością, w której znajduje się pięć muzeów, kamienne domy, piękne place i wąskie uliczki wyłożone marmurem, a Panagia Drosiani to położony niedaleko (ok. 12,5 km) wspaniały kościół z okresu wczesnochrześcijańskiego (z VI w.). Z kolei Filoti to malownicza wioska wśród gór, wzniesiona na szczycie skały, otoczona bujną roślinnością, z charakterystycznymi domami w kształcie sześcianu i wąskimi brukowanymi uliczkami. W niewielkiej odległości stąd można podziwiać największą bizantyjską świątynię na Naksos z bezcennymi malowidłami – Panagia Protothroni (IX–X w.). Sagri składa się z pięciu małych dzielnic: Ano Sagri, Kato Sagri, Kanakari, Kastraki i Mikri Vigla. Staniemy tutaj w wielkim zachwycie przed weneckimi wieżami, tradycyjnymi wiatrakami i licznymi bizantyjskimi kościołami, jak np. Agios Mamas. To wszystko sprawia, że Sagri stanowi najważniejszy cel podróży na Naksos. W pobliżu leży sanktuarium poświęcone Demeter i Apollinowi z VI w. p.n.e., które zostało wykonane w całości z białego marmuru.

INFORMACJE OGÓLNE

Naksos było niegdyś siedzibą istniejącego w latach 1207–1579 Księstwa Egejskiego (Księstwa Archipelagu, Księstwa Naksos). Na wyspie można dziś zobaczyć wiele dobrze zachowanych wież, które stanowią doskonałe świadectwo dawnej świetności tego malowniczego lądu na Morzu Egejskim. Koniecznie trzeba zobaczyć m.in. Wieżę Bazeos w Sagri, Wieżę Crispi (Glezos) w Chorze, Wieżę Belonia w Galanado i na koniec wspaniałą Wieżę Della Rocca- Barozzi w Chorze.

Będąc najżyźniejszą wyspą Cyklad, Naksos słynie z największej produkcji rolniczej na archipelagu. Rekomendujemy spróbowanie lokalnych wyrobów wysokiej jakości, jak np. oliwa z oliwek, słodycze, słynny tutejszy likier cytrusowy Kitron, wyśmienite wino i przede wszystkim cieszących się wielką renomą serów z Naksos: graviera (twardy ser), xinomyzithra (kwaśny wariant myzithra, powstający z mleka koziego lub owczego, drożdży i soli), xinotyro (kwaśny ser), arseniko (smaczny twardy ser z mleka koziego i owczego). Te kulinarne specjały podbiją z pewnością nasze podniebienie!

Naksos słynie również z bogatej oferty interesujących wydarzeń kulturalnych i tradycyjnych świąt lokalnych, które możemy podziwiać podczas pobytu na wyspie. W żadnym przypadku nie można przegapić Festiwalu Naksos, organizowanego przez Urząd Gminy Naksos w Wieży Bazeos, oraz Festiwalu Dionissia (Dionysia). W ich ramach przez całe lato odbywają się różne fascynujące imprezy. Kulminacją uroczystych obchodów są słynny Festiwal Wina i tzw. Uczta Rybaka (co roku we wrześniu).

Nic więc dziwnego, że uważany za największego greckiego pisarza i filozofa XX w. Nikos Kazandzakis (1883–1957) w swojej ubranej w poetycką formę wyznania duchowego autobiografii pt. Raport dla El Greca zachwycał się tak bardzo tą cudowną wyspą, która skradła mu serce!

Materiał powstał we współpracy z GRECKĄ NARODOWĄ ORGANIZACJĄ TURYSTYCZNĄ W POLSCE

Odwiedź nas na Facebooku: facebook.com/visitgreecegr

Zajrzyj na nasz Instagram: instagram.com/visitgreecegr

Zapoznaj się z naszą oficjalną stroną internetową: www.visitgreece.gr

GNTO PL na Facebooku: facebook.com/GNTOpl/

Work Form Naxos na Facebooku: facebook.com/WorkFormNaxos