Zapraszamy na trzecią edycję akcji NARODOWE CZYTANIE!

Wszystkich miłośników Henryka Sinkiewicza oraz głębokiego głosu prof. Stefana Chwina zapraszamy na Ołowiankę! W tym roku, podczas trzeciej odsłony akcji Narodowe Czytanie, w projekt włącza się także Polska Filharmonia Bałtycka. Podczas kameralnego wieczoru z Trylogią w rolę narratora wcieli się właśnie Stefan Chwin. Wystąpi przy akompaniamencie fortepianu, na którym zagra Sławomir Wilk. To wszystko już w sobotę 6 września 2014 r. na Ołowiance.

Projekt Narodowe Czytanie realizowany jest z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. „Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości” – jak czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta. W poprzednich edycjach Narodowego Czytania wysłuchaliśmy Pana Tadeusza i dziełAleksandra Fredry. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych akcja zostanie przeprowadzona w kilkuset miejscowościach w całej Polsce.

W tym roku zapraszamy do ponownego przeżycia wrażeń jakie daje lektura Trylogii , oraz podjęcie dyskusji o ponadczasowości tego dzieła, refleksja nad tym co mówi o Polsce i Polakach dawniej i dziś.

Sam Prezydent tak zachęca to wzięcia udziału w spotkaniach: „Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę” (źródło: http://www.prezydent.pl/).

Bilety na Narodowe Czytanie dostępne są w cenach 5-10 zł w systemie sprzedaży on-line www.filharmonia.gda.pl, przez platformą www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smart fonach. szczegóły na www.filharminia.gda.pl oraz w kasach PFB (bilety@filharmonia.gda.pl, 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

NARODOWE CZYTANIE 2014- TRYLOGIA HENRYKA SIENKIEWICZA

Sobota 6 wrzesień 2014, godz. 17

Sala kameralna na Ołowiance

Bilety 5-10 zł

Sławomir Wilk fortepian

Stefan Chwin narrator

 

SŁAWOMIR WILK Grę na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie studiował grę na fortepianie w klasie Waldemara Wojtala. Obecnie odbywa studia podyplomowe w Royal Irish Academy of Music pod kierunkiem Johna O’Conora. Swoje umiejętności doskonalił podczas mistrzowskich kursów interpretacyjnych, prowadzonych m.in. przez Kevina Kennera, Bernarda Ringeissena, Wierę Nosinę, Ewę Pobłocką, Yoheved Kaplinsky, Irmę Hofmeister, Włodzimierza Obidowicza, Dinę Joffe. W 2003 ukończył Letnią Akademię Muzyczną w Lipsku, zorganizowaną przez Hochschule für Musik und Theater w Lipsku we współpracy z Juilliard School of Music w Nowym Jorku, w 2005 – Międzynarodowe Warsztaty Pianistyczne Tel Hai w Izraelu, których został laureatem. W 2007 wziął udział w Letniej Szkole Muzycznej i Festiwalu w Aspen w Colorado (Stany Zjednoczone).

Jest laureatem wielu konkursów, m.in. III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Mariańskich Łaźniach (1999), IV nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie Sonaty es-moll Paderewskiego (2001), III nagrody na Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2002), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2002). Ponadto w 2004 dotarł do ćwierćfinału Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Sydney, w 2005 otrzymał tytuł Laureata „Estrady Młodych” na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz został półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2006 był półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu. W tym samym roku, wraz z triem fortepianowym Darius Piano Trio, zwyciężył na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańska oraz zajął III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Poertschach (Austria). Jest stypendystą Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta miasta Szczecina, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Towarzystwa Przyjaciół Szczecina oraz Rządu Niemieckiego.

Sławomir Wilk występował jako solista z recitalami i w koncertach symfonicznych w Polsce oraz za granicą, m.in. w Szwecji z Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej, Czechach, Niemczech (Usedomer Musikfestival), we Francji, w Australii i Chinach.

W swoim dorobku ma wiele nagrań radiowych i telewizyjnych. W 2004 dla wytwórni DUX zarejestrował, wraz ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem i orkiestrą Camerata Nova pod dyrekcją Eugeniusza Kusa, utwory Feliksa Mendelssohna-Bartholdy (Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę d-moll, Largo i Allegro d-moll na fortepian i orkiestrę smyczkową). W 2010 ukazała się płyta „Sławomir Wilk – Fryderyk Chopin”, na której pianista gra dwanaście utworów polskiego kompozytora.

W 2001 artysta został uhonorowany Nagrodą Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Gdańsku, w 2002 – Nagrodą Towarzystwa Ubezpieczeniowego Allianz Polska w dziedzinie Kultura, Nauka i Media oraz Nagrodą Artystyczną Prezydenta miasta Szczecina, w 2003 – II nagrodą dla najlepszego studenta Trójmiasta, w 2005 – Nagrodą Prezydenta miasta Gdańska dla młodych twórców.

Sławomir Wilk pracuje jako asystent Waldemara Wojtala w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 
STEFAN CHWINProzaik i eseista. Urodził się 11 kwietnia 1949 w Gdańsku. Jest także autorem książek krytycznych i historyczno-literackich.Autor z entuzjazmem przyjętej przez czytelników i zatytułowanej od nazwiska głównego bohatera powieści Hanemann. Pisze też powieści fantastyczno-przygodowe dla młodzieży, które ilustruje własnymi grafikami. Mieszka w Gdańsku i pracuje na tamtejszym uniwersytecie. Laureat nagrody im. Andreasa Gryphiusa – jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich.
Pierwsza powieść Chwina, Historia pewnego żartu, jest powrotem do świata dzieciństwa, naznaczonego pamięcią o czasach Stalina oraz aplikowaną w szkole i w domu pamięcią o czasach Hitlera. Stanowi próbę rekonstrukcji gdańskich miejsc i zdarzeń, które po latach zmieniają się w skarb duchowej genealogii, w prywatny mit literacki. Powraca tu pamięć ran, urazów i urzeczeń, powracają fascynacje obcością i bliskością polsko-niemieckiego sąsiedztwa.
W Hanemannie Chwin opowiada o losach Wolnego Miasta Gdańska w latach trzydziestych, w czasie wojny i po niej, kiedy to miasto dostaje się pod polską administrację. W tej powieści, pod kamiennym spojrzeniem Ducha Dziejów rezydującego najpierw w ratuszu opanowanym przez nazistów, a potem w komunistycznym Urzędzie Bezpieczeństwa, gdańscy Robinsonowie ocalali z katastrofy oraz nowi przybysze, repatrianci ze wschodu, próbują ułożyć swe życie na nowo. Śmierć ukochanej, która utonęła w katastrofie stateczku pasażerskiego przy molo w Glettkau-Jelitkowie, naznacza Hanemanna, profesora anatomii, bardziej niż wojenna zagłada Gdańska. Odtąd nic już nie przynosi pocieszenia.
Opisany przez Chwina z prawdziwą maestrią świat rzeczy, ginących w pożarach, bezwolnie przechodzących w cudze ręce, niszczejących w obcym otoczeniu, jest tylko jeszcze jednym symbolem pustki i opuszczenia, obcości świata i niepowrotności przeszłości. W swoją opowieść włącza Chwin historię sławnych samobójstw: Kleista i jego przyjaciółki, Henrietty Vogel, oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza i jego towarzyszki życia. Te obrosłe legendą śmierci są jak zagadka, ćwiczenie zadane do medytacji: „może prawdziwą sztuką jest umrzeć w porę?” – zapytuje siebie po latach Hanemann. Na to pytanie pada odpowiedź w powieści: udzieli jej Hanemannowi, młoda kobieta, której życie sprzęgnie się na krótko z jego życiem.