Mołdawia, niewielki kraj w południowo-wschodniej Europie, szykuje się do najważniejszego wydarzenia w roku. To Narodowy Dzień Wina, który symbolizuje koniec pory zbiorów i podkreśla mołdawską tradycję produkcji wina sięgającą XV wieku. Już po raz 18., zawsze w pierwszy weekend października, Mołdawianie będą świętowali na centralnym placu Kiszyniowa.

 

Mołdawia przyciąga uwagę turystów z całego świata, którzy cenią wyjątkową, nieskażoną masową turystyką naturę, bogate dziedzictwo, historię, rzemiosło i kulturę. Ten rolniczy kraj coraz bardziej wybija się szeroką gamą trunków na światowej mapie producentów wysokiej jakości win, wytwarzanych z klasycznych szczepów europejskich, kaukaskich i lokalnych. Cztery obszary Chronionego Oznaczenia Geograficznego (PGI) – Codru, Stefan Voda, Valul Traian i Divin są gwarancją najlepszej jakości, skąd produkty coraz częściej są doceniane w międzynarodowych konkursach.

 

 

Weekend w Mołdawii 

 

5 i 6 października to okazja, by bliżej poznać wyjątkowy klimat Mołdawii oraz zaznać gościnności jej mieszkańców. Na placu Wielkiego Zgromadzenia Narodowego w Kiszyniowie powstanie winne miasteczko, w którym odwiedzający będą mogli degustować trunki oferowane przez prawie 70 winiarni z całego kraju. Misją organizatora imprezy, ONVV (National Office for Vine and Wine / Krajowego Biura Winorośli i Wina, jest zwrócenie uwagi na regiony i wina objęte chronionym oznaczeniem geograficznym (PGI) w Republice Mołdawii oraz krajową markę „Wine of Moldova”, zachęcając do świadomej i odpowiedzialnej konsumpcji wina wysokiej jakości.

 

 

Serce stolicy Mołdawii, przez dwa dni będzie podzielone na kilka obszarów z atrakcjami. W części zwanej „Szkołą Wina” można będzie brać udział w warsztatach, prowadzonych przez profesjonalnych sommelierów, którzy podzielą się będą tajnikami natury wina. Nie zabraknie także okazji, by poznać etapy jego produkcji. 

 

 

Enoturystyczną przygodę dopełni zestawienie wyjątkowych win z tradycyjnymi potrawami, opartymi na rodzimych produktach. Na stoiskach restauracji i kafejek, goście będą mogli próbować lokalnych przysmaków, takich jak: miejscowe owoce, wyjątkowe słodycze, grillowane mięsa, sarmale, czy placinty – ciasta nadziewane serem, warzywami lub owocami.

 

 

Innym ciekawym miejscem będzie zaaranżowane „Wiejskie podwórko”, gdzie odbędą się pokazy i lekcje tradycyjnego garncarstwa, rzeźby czy haftu. 

 

Narodowy Dzień Wina to także oferta zorganizowanych wycieczek do winiarni. Wytyczonych jest 11 tras, na których będzie można poznać kultowe winnice Mołdawii, tj. Mileştii Mici czy Cricova, w których znajdują się największe na świecie piwnice winne oraz kolekcje win, czy Castel Mimi – słynny zamek założony przez Constantina Mimi, który przywiózł do Mołdawii odmianę winorośli Aligote i przyczynił się do rozwoju przemysłu winiarskiego. Wiele winiarni posiada części hotelowe lub agroturystyczne, gdzie poza możliwością poznania procesu produkcji wina i tradycyjnych przepisów, można wybrać się na wycieczkę rowerową lub wędrówkę po winnicach. Otwierają one szeroko drzwi dla gości, aby wspólnie z nimi cieszyć się rozrywkami, pysznym jedzeniem i oczywiście winem – wszystko to przy akompaniamencie dobrej muzyki.

 

 

Natura Mołdawii

 

Narodowy Dzień Wina to wydarzenie, które oddaje ducha i atmosferę tego kraju. Rzemiosło, wino i produkty lokalne łączą się w całość, stanowiąc ciekawy przykład gospodarki czerpiącej ze swoich zasobów naturalnych, która oferuje turystom harmonię z naturą i otoczeniem. Mołdawia to kraj, który warto odwiedzić nie tylko jesienią, ponieważ przez cały rok odbywają się różnorodne wydarzenia kultywujące lokalne tradycje. Najbardziej rozpoznawalnym jest Festiwal DescOpera, zawsze w trzeci weekend czerwca, który jest wyjątkowym wydarzeniem muzycznym odbywającym się u stóp klifów rezerwatu Orheiul Vechi.

 

 

Narodowy Dzień Wina jest organizowany pod marką „Wina Mołdawii” przez Krajowe Biuro Winorośli i Wina. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Moldova Competitiveness Project wspierane przez USAID i rząd Szwecji. 

 

 

Informacja praktyczne

 

Do Kiszyniowa, stolicy Mołdawii, można się dostać bezpośrednim, trwającym niespełna 2 godziny, lotem obsługiwanym przez PLL LOT. Więcej informacji o tegorocznym Narodowym Dniu Wina można znaleźć na stronie http://wineday.wineofmoldova.com/?lang=en, informacje turystyczne o Mołdawii znajdują się na stronie www.moldova.travel/pl/, a także na fanpejdżu www.facebook.com/discovertheroutesoflife/