Sylwester nad brzegiem Bosforu

Turcja zaprasza do spędzenia niezapomnianej Nocy Sylwestrowej w jedynym mieście na świecie, położonym na dwóch kontynentach! Sylwester nad brzegiem Bosforu w kosmopolitycznym Stambule to niepowtarzalna okazja, by powitać rok 2014 w szampańskim nastroju oraz przeżyć niezapomnianą przygodę rodem z  baśni Tysiąca i Jednej Nocy!

Stambuł jest marzeniem turystów z całego świata. Warto przynajmniej raz w życiu odwiedzić tę bajeczną metropolię, która kojarzy się z  magią, rozrywką, modą i zakupami. Tylko w Stambule możemy podziwiać jak historia oraz tradycja wschodu i zachodu przenikają się wzajemnie. To liczące ponad 14 mln mieszkańców miasto słynie ze zbudowanego w XVII w. Błękitnego Meczetu, którego budowa miała przewyższyć swą potęgą i pięknem stojącą nieopodal Hagię Sofię. W Stambule znajduje się również Wielki Bazar, na którym ponad 4 tysiące stoisk kusi bogactwem barw oraz kuchnią, będąca prawdziwą rozkoszą dla podniebienia.

Więcej szczegółowych informacji na poniżej wymienionych stronach internetowych:
www.english.istanbul.com
www.ibb.gov.tr
www.goturkey.com

 
Turcja planuje budowę podwodnego muzeum w Antalyi

Izba Żeglugi Handlowej w Antalyi poinformowała o planach budowy podwodnego muzeum, wzorowanego na słynnym obiekcie na Morzu Karaibskim. Projekt ma na celu zapewnić stolicy Riwiery Tureckiej międzynarodową promocję oraz uczynić Antalyę wyjątkowym centrum nurkowania i sportów wodnych. Muzeum ma zostać utworzone w mieście Side.

Zdaniem İnança Kendiroğlu, prezesa oddziału Izby Żeglugi Handlowej w Antalyi, tego rodzaju inwestycja zaprezentuje potencjał turystykipodwodnej miasta, stawiając tym samym istotny krok w kierunku nowej jakości turystyki nurkowej w południowej Turcji.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na poniżej wymienionych stronach internetowych:

www.antalya.org
www.antalya.bel.tr
www.goturkey.com

 

Aż 38 milionów turystów odwiedzi Turcję do końca 2013 roku

Aż 38 milionów turystów zagranicznych odwiedzi Turcję do końca 2013 roku, zwiększając tym samym statystykę ruchu turystycznego o osiem procent w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2012. Od wielu lat Turcja jest jedną z wiodących destynacji turystycznych na świecie, wybieraną również przez dominującą część polskich turystów.

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki liczba turystów, którzy odwiedzili Turcję w okresie od stycznia do września bieżącego roku, wzrosła o 10,09 % w porównaniu z  rokiem poprzednim. Wśród krajów wysyłających turystów do Turcji dominują Niemcy (3,9 mln odwiedzających) Rosja (3,8 mln) oraz Anglia (2,1 mln). W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy aż 79 % wszystkich turystów stanowili obywatele Europy.

Najczęściej odwiedzanym kurortem jest malowniczo położona stolica Riwiery Tureckiej Antalya, która od lat przyciąga turystów swoimi wspaniałymi zabytkami, słonecznymi plażami oraz hotelami o bardzo wysokim standardzie. Turyści przybywający do Antalyi często korzystają z możliwości wzięcia udziału w wycieczkach do Aspendos, Perge oraz wodospadów Kurşunlu i Manavgat.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na poniżej wymienionych stronach internetowych:

www.goturkey.com
www.turcja.org.pl
www.tourismturkeysite.com

 

Rośnie popularność Muzeum Nomadów w Fethiye

Coraz więcej turystów odwiedza Muzeum Nomadów w Fethiye, w południowej Turcji. Działalność muzeum ma na celu edukację odwiedzająch w zakresie koczowniczej kultury tureckiej, w szczególności kultury obszaru Yörük. Fethiye to liczące około 60 tysięcy mieszkańców miasto położone w południowej części Turcji, w prowincji Muğla.

Muzeum Nomadów zawiera 250  000 artefaktów, pokazujących w jaki sposób turecka społeczność żyła w przeszłości. Obiekt podkreśla również szacunek dla ludów pasterskich, które stanowią istotną część wizerunku południowej Turcji. W kolekcji muzealnej zebrano wiele starożytnych narzędzi wykorzystywanych w rolnictwie z różnych części Turcji, takich jak Muğla, Izmir, Antalya, Isparta, Burdur i Kütahya.

Enver Yalçın, założyciel Muzeum Nomadów, przyznaje, że jego celem było stworzenie własnego muzeum, którego zbiory kolekcjonował przez 15 lat. Dodatkowym atutem miejsca jest darmowy wstęp, a naczelną ideą funkcjonowania placówki jest edukacja w zakresie koczowniczej przeszłości obszaru.
Początkowo obiekty prezentowane były w ogrodzie, później podjęto decyzję o budowie dwóch budynków o charakterze muzealnym.

 
Celem inicjatora powstania muzeum było zaprezentowanie zbiorów łącznie 100.000 odwiedzającym, jednak liczba zwiedzających nieustannie rośnie. Przebywający w okolicach Fethiye zagraniczni turyści bardzo często odwiedzają placówkę muzealną.

 Więcej szczegółowych informacji na poniżej wymienionych stronach internetowych:

www.goturkey.com
www.fethiye.bel.tr
www.tourismturkeysite.com

 

Dzieła wybitnego tureckiego artysty Hüseyina Bahriego Alptekina zostaną wystawione w Polsce!

15 listopada 2013 r. o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki w Łodzi odbędzie się inauguracja wystawy dzieł wybitnego tureckiego artysty Hüseyina Bahriego Alptekina, zatytułowana „Zajścia, zdarzenia, okoliczności, przypadki, sytuacje”. Zakończenie wystawy odbędzie się 16 lutego 2014 r.

Sztuka Hüseyina Bahriego Alptekina (1957-2007) koncentruje się wokół kwestii globalizacji, którą artysta postrzegał przez pryzmat wyobrażeń  o peryferiach, podrzędności i marginalności. Alptekin dokumentował niepozorne, rozgrywające się na obrzeżach uwagi wydarzenia codziennego życia, wykorzystując w tym celu  przedmioty codziennego użytku, amatorską fotografię, reklamy, przydrożną architekturę oraz podrzędny dizajn.

Wystawa w łódzkim Muzeum Sztuki będzie prezentować stosowane przez Alptekina środki – takie jak przekład, naśladownictwo, multiplikacja, zawłaszczenie, rekontekstualizacja – przy pomocy których formułował on wizję globalności alternatywną wobec wytwarzających nierówność mechanizmów globalizacji.

Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja książki „Hüseyin Bahri Alptekin. Zajścia, zdarzenia, okoliczności, przypadki, sytuacje”.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na poniżej wymienionych stronach internetowych:

www.msl.org.pl
www.artinfo.pl
www.rampaistanbul.com

 

Centrum Kongresowe w Efezie

30 października 2013 r. odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Kongresowego w Efezie. Jest to pierwsze tak nowoczesne centrum kongresowe na wybrzeżu Morza Egejskiego. Starożytny Efez zachwyca turystów wspaniałą architekturą oraz piękną przyrodą. Chętnych do odwiedzenia tego cudu starożytnej cywilizacji nigdy nie brakuje, a pobliski port Kuşadası rocznie odwiedza ponad 700 statków wycieczkowych, należących do najlepszych światowych linii rejsowych. Centrum kongresowe łączy zabytkowe arcydzieła architektury greckiej, rzymskiej, a także z czasów osmańskich wraz z nowoczesną, najwyższej klasy technologią wykorzystywaną  podczas organizacji konferencji.

Efez Convention Center (Centrum Konferencyjne w Efezie)  zajmuje powierzchnię 43.000 metrów kwadratowych. Zostało wybudowane z myślą o organizacji międzynarodowych wydarzeń o najwyższej randze. Centrum daje możliwość organizacji konferencji w przestronnych, nowoczesnych wnętrzach, których dodatkowym atutem jest bliskość malowniczych, zalesionych wzgórz z widokiem na port i Morze Egejskie. Wielofunkcyjne wnętrza konferencyjne oferują nowoczesny zakres usług, wykorzystując jednocześnie technologie przyjazne środowisku, zmniejszające emisję dwutlenku węgla i zużycie energii oraz wspierające recykling wodny. Ideą powstania Centrum Kongresowego w Efezie było dążenie do osiągnięcia równowagi pomiędzy  komfortem użytkowników i bezpieczeństwem środowiska.

Więcej informacji na ten temat tego festiwalu można znaleźć na stronie:

www.ecc.com.tr
www.ephesus.us
www.goturkey.com

 

Coraz więcej Polaków chce spędzić zimowy urlop w Turcji

Tureckie Erzurum staje się coraz bardziej atrakcyjne dla polskich narciarzy. W tym sezonie zimowym, urlop w Turcji zaplanowało kilka tysięcy Polaków. W Erzurum znajduje się nowoczesna infrastruktura – wyciągi, sztuczne naśnieżanie i komfortowe hotele czy apartamenty. Dodatkowym atutem tureckiej destynacji są atrakcyjne ceny karnetów na stoki i wyżywienia.

W Erzurum trasy narciarskie położone są na wysokościach od 2220 do 3176 m. n.p.m. Jednym z najbardziej znanych regionów narciarskich jest Palandöken, na którego stokach znajduje się duża liczba hoteli. Stacja narciarska w Palandoken oferuje 22 trasy, różnica poziomów między górną a dolną stacją wyciągów wynosi ponad 1000 metrów. Do dyspozycji turystów jest dziewięć wyciągów – dwie gondole, sześć wyciągów krzesełkowych, jeden orczyk oraz tzw. baby lift. Drugim regionem narciarskim jest Konaklı, który został wybudowany specjalnie na potrzeby Uniwersjady. Ten nowoczesny kompleks polecany jest szczególnie nieco bardziej zaawansowanym narciarzom. Sezon narciarski w Turcji trwa ok. 150 dni – od połowy grudnia do połowy maja.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na poniżej wymienionych stronach internetowych:

www.itaka.pl/narty/turcja/index.php?zs=Opis
www.youtube.com/watch?v=FV8c3SuPkaE
www.youtube.com/watch?v=B_dKd5yTNXk
www.youtube.com/watch?v=nr6bAIaoSSU

 

Obchody 600-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską o Turcją

W roku 2014 przypada rocznica 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznychmiędzy Polską a Turcją. Ten szczególny moment stwarza szansę na przypomnienie historycznych relacji obu krajów oraz nawiązanie nowych kontaktów intelektualnych, biznesowych, a także kulturalnych.

Historia stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją sięga 1414roku. Według „Kronik” Jana Długosza cztery lata po bitwie pod Grunwaldem sułtan Mehmet I Celebi przyjął na swoim dworze w Bursie (ówczesnej stolicy imperium) pierwszą polską misję dyplomatyczną.

W pamięci zbiorowej Polaków Turcja jest krajem, który nigdy nie uznał rozbiorów Polski. Podczas II wojny światowej ambasada RP w Ankarze działała nieprzerwanie, a władze tureckie udzielały pomocy uciekinierom z Polski. Pomogły także w ewakuacji rezerw państwowych złota Banku Polskiego. Jak podkreśla MSZ, Polskę i Turcję od blisko 600 lat łączą nie tylko silne więzi polityczne, ale także bliskie relacje handlowe i kulturalne.

Z okazji rocznicy Ministerstwo Kultury i Turystyki Republiki Turcji, Ambasada Turcji oraz Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji planuje organizację szeregu wydarzeń kulturalnych promujących kulturę turecką w Polsce, natomiast Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Adama Mickiewicza ma w planach promocję kultury polskiej w Turcji.

 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie:

www.iam.pl
www.ankara.msz.gov.pl/pl