Dyrektor Artystyczny Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku otrzymał nominację do  Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”.

Pełniący od 2012r. funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej maestro van Tiel został nominowany za zainicjowanie „Gdańskich Promsów” –koncertów promenadowych, odbywających się na scenie letniej Filharmonii Bałtyckiej, inspirowanych cyklem „BBC Proms” w Londynie, których kolejna edycja czeka nas także w czerwcu tego roku.

Nagroda przyznawana jest osobom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości

artystycznej i upowszechniania kultury w roku  poprzedzającym rok przyznania Nagrody.

Każdego roku przyznaje się nie więcej niż trzy równorzędne Nagrody, zaś o tym  w czyje ręce trafi decyduje Prezydent Miasta Gdańska w oparciu o wniosek Kapituły. W jej skład wchodzą:

Przewodniczący właściwej do spraw kultury Komisji Rady Miasta Gdańska, który

pełni równocześnie funkcję Przewodniczącego Kapituły, a także przedstawicieli środowisk opiniotwórczych i twórców kultury, mediów, przedstawiciele Biura Prezydenta oraz Laureaci ubiegłorocznej edycji Nagrody i Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska, którymi wyróżniane są instytucje mające swój wkład w kulturę Gdańska. W tym roku nagroda wręczana będzie już po raz 42. 6 marca br. okaże się kto zdobył prestiżowy laur.

Poniżej pełna lista nominowanych:

Anna Czerwińska-Rydel
za wydane w 2014 roku dwie książki w ramach trylogii o trzech gdańszczankach: „ Którędy do gwiazd? Opowieść o Elżbiecie Heweliusz – pierwszej kobiecie astronom”, „Bałtycka Syrena. Opowieść o Konstancji Czirenberg”

Magdalena Gajewska
za scenografię do spektaklu pt. „Broniewski” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego

Magdalena Grzebałkowska
za książkę „Beksińscy. Portret podwójny”

Paweł Huelle    
za książkę pt: „Śpiewaj ogrody”

Jakobe Mansztajn         
za tomik poetycki pt. „Studium przypadku”

Honorata Martin            
za projekt pt. „Wyjście w Polskę” obrazujący podróż artystki na trasie z Gdańska do Dzierżoniowa

Robert Ninkiewicz         
za tytułową rolę w spektaklu pt. „Broniewski” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego

Adam Orzechowski       
za reżyserię spektaklu pt. „Broniewski” Radosława Paczochy

Jerzy Ostrogórski          
za retrospektywną wystawę indywidualną w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Katarzyna Pastuszak     
za reżyserię interdyscyplinarnego projektu per formatywnego pt. „NOMADKA” i jego prezentację na 11. International Dance and Theatre Festival w Theatre X w Tokio

Maciej Salamon              
za stworzenie gry komputerowej pt. „Grassówka” opartej na twórczości Guntera Grassa

Jan Skórzyński
za książkę pt. „Krótka historia Solidarności. 1980-1989”

Krystyna Stańko             
za płytę pt. „Snik” inspirowaną pięknem regionu Kaszub

Ernst van Tiel    
za zainicjowanie „Gdańskich Promsów” – gdańskich koncertów promenadowych inspirowanych cyklem „BBC Proms” w Londynie

dr Zofia Watrak
za przygotowanie wystawy malarstwa Rajmunda Pietkiewicza w ramach cyklu „Ocalić od zapomnienia” w Galerii Refektarz w Kartuzach

Izadora Weiss  
za trzy spektakle: „Fun”, „Light” i „Body Master” w ramach projektu „Niderlandy” Bałtyckiego Teatru Tańca

Romuald Wicza -Pokojski           
za scenariusz spektaklu „Remus” na podstawie kaszubskiej epopei „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego

Anna Witkowska i Adam Witkowski
za koncepcję kuratorską 6. edycji festiwalu „Narracje” we Wrzeszczu Górnym pt. „mędrzęc i duch”

 

 

Ernst van Tiel – Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta.
Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra.

Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.

Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina „Aleksandra Newskiego” Sergieja Eisensteina.

W maju 2014 roku, dyrektor van Tiel wziął udział w  dwutygodniowej trasie koncertowej pt. „Polska Wiosna Muzyczna” Orkiestry Symfonicznej PFB w Chinach, podczas której zagrano aż siedem koncertów w pięciu metropoliach w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Chin. Ernst van Tiel razem z Orkiestrą Symfoniczną PFB zainaugurował Spring International Music Festival w Shanghai Oriental Art Center.   W ramach cyklu koncertów zaprezentowane zostały nie tylko dzieła europejskiej muzyki poważnej, ale także utwory polskiej muzyki współczesnej.

Trasie koncertowej towarzyszył album muzyczny „Polish Music Spring”, którego utwory stanowiły kompilację repertuaru tournée.