Bezdotykowe telefony komórkowe, sterowane za pomocą gestów dłoni, pojawią się w Norwegii już w przyszłym roku.

Norweska firma Elliptic Labs rozwija technologię opartą na ultradźwiękach już od wielu lat, a ostatnio za sprawą filmu prezentującego nowy wynalazek, przykuła ogromna uwagę międzynarodowych mediów podczas wystawy CEATEC w Japonii.

Jak to działa: sygnały ultradźwiękowe wysyłane za pośrednictwem powietrza z głośników wbudowanych w smartfony i tablety zostają odbite na powierzchni dłoni i są rejestrowane przez mikrofony wbudowane w urządzenia oraz w ten sposób odczytywane.

Laila Danielsen, dyrektor Elliptic Labs, powiedziała portalowi PCWorld.com: „Najpierw mieliśmy klawiaturę, później mysz komputerową, a następnie dotykowe ekrany. Wiedzieliśmy, że następnym, naturalnym krokiem będzie technologia bezdotykowa.”

Ultrasonografia jest jedną z kilku technologii, które mogą być używane do sterowania gadżetami w przyszłości – zarówno telefonami komórkowymi, komputerami jak i innymi urządzeniami. Rozwiązanie to pozwala na odczytywanie ruchów dłoni i działa w oparciu o wysyłane i odbierane przez urządzenie ultradźwięki. Wśród zalet tej technologii, oprócz energooszczędności wymienia się także fakt, że taki telefon może odczytać ruchy wykonywane przed jego ekranem w polu obejmującym do 180 stopni.

Źródło: www.thelocal.no