Konrad Konieczny opowie o  swojej fascynacji Norwegią  w czwartek 29 stycznia o godz. 18.00 w warszawskim kinie Luna podczas  pokazu slajdów: ” Norwegia – zew Północy „.

Konrad Koniecznyswoją przygodę z Północą rozpoczął wiele lat temu od literackich „podróży w czasie” do epoki wikingów. Języka norweskiego nauczył się po to aby w oryginale czytać skandynawskie sagi. W 2003 roku wsiadł na rower i choć nigdy wcześniej nie podróżował w ten sposób podczas miesiąca przejechał niemal całe zachodnie wybrzeże Norwegii. Od tej pory nad fiordami spędza każde lato. Fotografie ze swoich wyjazdów prezentował na kilku wystawach w Polsce i Norwegii. Prowadzi stronę internetową  www.norwegofil.pl – Portal Miłośników Norwegii. Jest twórcą przewodnika po Norwegii opracowanego dla wydawnictwa Pascal. Od 2008 roku ze swojej pasji uczynił sposób na życie rozpoczynając pracę w Ambasadzie Norwegii.

”Norwegia – zew Północy” pokaz slajdów Konrada Koniecznego

Norwegia przyciąga podróżników ostatnimi w Europie dziewiczymi terenami. Tutaj mieści się największy na kontynencie lodowiec Jostedalsbreen, bezkresny płaskowyż Hardangervidda oraz słynny Sognefjorden, najdłuższy i najgłębszy fiord na ziemi.

Wyprawa na Północ to nie tylko podróż w przestrzenia, ale także w czasie. W niezwykłym otoczeniu fiordów, ukryte przed mroźnym wiatrem, do dziś przetrwały arcydzieła sztuki wikingów, drewniane kościoły stavkirke, będące dla J.R.R. Tolkiena pierwowzorem sztuki elfów. W górach Jotunheimen, jak podają średniowieczne sagi, mieszkają mityczne olbrzymy. Z dala od ludzi do dziś żyją tu również trolle, skrzaty i gnomy. Przed ich złośliwymi figlami czasem turystów ostrzegają znaki drogowe.

Dla rowerzysty Norwegia jest prawdziwym wyzwaniem. Podczas pokonywania pooranych fiordami gór dzienne różnice wysokości sięgają 1500 metrów. Północna pogoda nie zawsze sprzyja, i czasem w środku lata rower przepychać trzeba przez zaspy śniegu. Autor pokazu, od lat zafascynowany Norwegią, podczas trzech rowerowych przemierzył niemal cały kraj od górzystego Vestlandet, przez podbiegunowy Nordland po Lofoty, archipelag wysp przypominających szczyty Tatr zanurzone w turkusowych wodach Morza Karaibskiego.

————————————————

Slajdy „In Mundo” w kinie Luna
16 października do 26 marca
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa

16 października rozpoczęła się  2. edycja spotkań z podróżnikami „Slajdy In Mundo Lunie” W kolejne czwartki o godz. 18.00 (od lutego zaczynamy o godz. 19.00)
w warszawskim kinie Luna można obejrzeć pokazy slajdów z różnych rejonów świata: trasa Kair-Kapsztad, Kilimandżaro i Zanzibar, Nowa Zelandia, Japonia, Nepal, Pamir, RPA, zimowy Zanskar, Oman, Maroko, rejs po Arktyce, Ural, Norwegia, przejdziemy 2500 km pieszo przez Iran, zdobędziemy K2 – trzecią góry Ziemi, spędzimy zimę w syberyjskim Jakucku, przejedziemy małym Fiatem przez Afrykę, odbędziemy rowerową wyprawę z Alaski na południe, przejedziemy  w 888 dni dookoła świata, zmęczymy się podczas ekstremalnej wyprawy rowerowej przez Australię.

Program spotkań

Bilet wstępu na pokaz: 15 zł
Przedsprzedaż przez Internet: www.kinoluna.novekino.pl
oraz osobiście w kasie kina Luna

„In Mundo” to  inicjatywa grupy autorów, którzy od wielu lat podróżują i fotografują przygotowując profesjonalne pokazy slajdów.
www.slajdypodroznicze.pl
www.facebook.com/Slajdypodroznicze