W najnowszym reportażu CNN, który powstał w ramach inicjatywy Call to Earth, stacja wraz z biolożką morską Kerstin Forsberg porusza temat ochrony mórz i oceanów.

Kerstin Forsberg, peruwiańska działaczka na rzecz ochrony środowiska, od dawna pasjonuje się tematem mórz i oceanów. W rozmowie z CNN podkreśla, dlaczego ochrona oceanów jest tak ważna: „Oceany są głównym systemem podtrzymywania życia na naszej planecie. Gdybyśmy ich nie mieli, nikt z nas nie byłby w stanie przetrwać. To one dostarczają nam ponad 70 proc. tlenu, którym oddychamy. Mają istotny wpływ na klimat. Dostarczają niezbędnych do przetrwania zasobów, środków do życia”.

Po ukończeniu studiów licencjackich z biologii Forsberg rozpoczęła mały projekt społecznościowy, mający na celu ochronę zagrożonych żółwi morskich w północnym Peru. Dwa lata później, w 2009 roku, założyła „Planeta Océano” – organizację, której celem jest inspirowanie lokalnych społeczności do dbania o oceany. Jej praca zaowocowała objęciem ochroną gatunkową przez rząd Peru olbrzymich mant, zwanych diabłami morskimi.

Forsberg w rozmowie z CNN mówi o istocie pracy jej organizacji, która za cel stawia sobie ochronę mant: „Aby upewnić się, czy oceany i morza są zdrowe, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie żyjące w nich gatunki. Praca z tymi charyzmatycznymi stworzeniami i próba ich zrozumienia sprawią, że będziemy chcieli dbać o ich środowisko, a tym samym o oceany jako całość. Jeśli zależy ci na losie olbrzymiej manty, pragniesz, aby żyła ona w zdrowym środowisku i będziesz dążyć do tego, aby jej to zapewnić”.

Forsberg, która została uhonorowana w 2016 roku nagrodą Rolex Awards for Enterprise, zwraca uwagę, że aby osiągnąć długotrwałą ochronę oceanów, potrzebne są zaangażowanie społeczności i edukacja. Opisuje, dlaczego to właśnie lokalne działania są tak ważne: „Aby wprowadzić zmiany na rzecz ochrony mórz i oceanów, największe znaczenie ma perspektywa lokalna i indywidualne podejście. Chodzi o ludzi. Oczywiście istotne są polityka, egzekwowanie praw, wprowadzanie regulacji czy zrównoważone praktyki biznesowe oraz nauka. Jednak przede wszystkim należy przyjrzeć się wszystkim sektorom społeczeństwa i określić, jaki wkład może wnieść każdy z nich”.

Jednym z kluczowych elementów tego podejścia skoncentrowanego na społeczności jest pomoc rybakom w znalezieniu alternatywnych dochodów dzięki ekoturystyce. Forsberg wyjaśnia: „Nie wystarczy tylko badać i edukować – trzeba myśleć o kreatywnych rozwiązaniach, które mogą wesprzeć źródła utrzymania tych zubożałych społeczności i dać alternatywę drobnym rybakom. Na przykład pracujemy z rybakami nad rozwojem ekoturystyki związanej z mantą i ekoturystyki opartej na społeczności, ponieważ jest to nie tylko sposób, w jaki rybacy mogą przyczynić się do ochrony przyrody, ale również uzyskać dodatkowy dochód, który naprawdę przynosi korzyści im i ich społecznościom”.

Kerstin Forsberg jest laureatką nagrody Rolex, a do końca lipca także gościnnym redaktorem strony internetowej Call To Earth. Będzie dzielić się z czytelnikami historiami na temat mórz i oceanów.

Źródło: CNN, Call to Earth