Dokładnie 80 lat temu, 15 marca 1936 roku, została uruchomiona Kolej Linowa Kasprowy Wierch, a ze stacji Kuźnice wyjechał pierwszy wagonik. Z tej okazji stworzyliśmy specjalnego animowanego doodle’a, którego możecie podziwiać dzisiaj na stronie głównej wyszukiwarki Google. Mamy też dla Was dodatkową niespodziankę – od dziś, widoki z trasy kolejki oraz z samego szczytu możecie obejrzeć na Mapach Google dzięki Street View.

Jeden z projektów dzisiejszego doodle’a


Majestatyczne Tatry to jedno z ulubionych miejsc narciarzy i miłośników wspinaczek wysokogórskich. W trosce o ochronę położonych na granicy między Polską a Słowacją gór oraz występujących na ich terenie zwierząt i roślin, w połowie lat 50-tych utworzono Tatrzański Park Narodowy.

Widok z Kolei Linowej Kasprowy Wierch


Jeśli do tej pory nie mieliście jeszcze okazji odwiedzić Tatr i wjechać na jeden z najwyższych szczytów tych wspaniałych gór, od dziś, dziękizdjęciom Street View możecie nadrobić zaległości. Zobaczcie jak wyglądają z zewnątrz stacja dolna Kuźnicewnętrze kolejki z pięknym widokiem dookołastacja na Myślenickich Turniach, zapierający dech w piersiach widok z górnej stacji oraz oczywiście widok ze stoku Kasprowy.

Zapierający dech w piersiach widok ze stoku Kasprowego


Tatry od zawsze przyciągały turystów jednak jeszcze na początku XX wieku, jeden z ich najwyższych szczytów, Kasprowy Wierch, był dostępny tylko dla tych, którzy byli w stanie samodzielnie się na niego wspiąć. To jednak zmieniło się dokładnie 80 lat temu, kiedy po raz pierwszy uruchomiono wagoniki Kolei Linowej Kasprowy Wierch. W stworzonym specjalnie na tą okazję przez Allyssę Winans doodlu możecie zobaczyć jak jeden z nich przemierza trasę z dolnej stacji i wjeżdża na sam szczyt Kasprowego Wierchu. W latach trzydziestych wagoniki te uchodziły za bardzo zaawansowane technologicznie i stanowiły dla turystów wielką atrakcję. Tak jest i dziś, choć obecnie wagoniki mogą pomieścić więcej osób, a podróż na szczyt trwa zaledwie kilkanaście minut.

Doodle z okazji osiemdziesięciolecia Kolei Linowej Kasprowy Wierch


80 lat – to brzmi dumnie! Kolei Linowej Kasprowy Wierch życzymy, by woziła turystów na sam szczyt jak najdłużej, a Was zapraszamy do odwiedzenia Tatr zarówno wirtualnie jak i na żywo!