Tournée Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej po Stanach Zjednoczonych właśnie dobiega końca. Lada dzień muzycy pojawią się w ojczyźnie i podzielą się wrażeniami. Tymczasem za Oceanem pojawiło się wiele recenzji z występów PFB w amerykańskich salach koncertowych.

               
Ostatnie koncerty na tej trasie odbywały się w miastach na zachodnim wybrzeżu. Były to m.in. San Luis Obispo, San Rafael, Folsom i Costa Mesa w Kalifornii. Wisienką na torcie tego najdłuższego w historii tournée są występy w pięknych salach Las Vegas i Beaver Creek. Trasa ta jest uhonorowaniem 70. rocznicy działalności Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej.


Orkiestra wykonała tytaniczną pracę, występując na ponad 40 salach koncertowych od wschodniego do zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Zagrali oni dla amerykańskiej publiczności m.in. utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Ryszarda Wagnera, Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, Piotra Czajkowskiego czy  Ludwiga van Beethovena. Recenzenci, po koncercie z kompozycjami tego ostatniego w Ames w stanie Iowa, przyrównują grę orkiestry do kwitnących kwiatów i pierwszych powiewów wiosny. Podziwiane były także umiejętności gry na fortepianie Marcina Koziaka, który „tańcząc na klawiszach” wygrywał „słodkie, miękkie melodie, które stawały się coraz głośniejsze i groźniejsze”, co przypominało słuchaczom o tragicznym losie Beethovena.


W sobotę w Beaver Creek odbędzie się ostatni koncert Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w USA. Już w przyszłym tygodniu muzycy wrócą do Polski i opowiedzą o  Stanach Zjednoczonych widzianych ich oczami. Niedługo potem będzie możliwość usłyszenia ich na scenie Filharmonii. Szczegóły nadchodzących koncertów pojawią się w harmonogramie. Zdjęcia z trasy koncertowej dostępne są w dziale „Galeria”: www.filharmonia.gda.pl/pl/galeria-pl