Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA) jako czwarty przewoźnik dołączyła do Pakietu Podróżnika. Do tej pory za pośrednictwem jednego biletu można było pojechać pociągami PKP Intercity, POLREGIO oraz PKP SKM w Trójmieście. „To milowy krok do wspólnego biletu” – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A. podczas czwartkowej konferencji w Warszawie.

 

Od września 2017 roku w ramach Pakietu Podróżnika pasażerowie mają możliwość kupna na jednym blankiecie biletu na przejazd pociągami PKP Intercity, POLREGIO i PKP SKM w Trójmieście. Od 1 lutego ŁKA jest pierwszym w Polsce przewoźnikiem samorządowym, który zdecydował się dołączyć do tej inicjatywy.

Podczas konferencji inaugurującej włączenie ŁKA do Pakietu Podróżnika, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podkreślił, że Wspólny Bilet, do którego pierwszym krokiem jest właśnie Pakiet Podróżnika, został zapisany jako ważny projekt w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz że jest niezwykle istotny z punktu widzenia całego rynku kolejowego.

 

„Stąd też radość, że po wprowadzeniu inicjatywy Pakietu Podróżnika, 15 września 2017 roku w życie, teraz dołącza pierwszy przewoźnik samorządowy” – mówił wiceminister infrastruktury.

 

Prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński zaznaczył, że po dołączeniu ŁKA do Pakietu Podróżnika liczy na to, iż w ciągu kilku tygodni taki sam krok wykonają kolejni partnerzy PKP S.A., czyli firmy przewozowe, których właścicielami są marszałkowie województw.

 

„Jeżeli tak się stanie, to nasze deklaracje, o tym, że Wspólny Bilet – rozumiany jako wspólna taryfa, którą obiecywaliśmy na nowy rozkład jazdy 2018/2019 – staje się coraz bardziej realny i możliwy do wykonania” – dodał. 

 

Pakiet Podróżnika to przede wszystkim znaczne ułatwienia dla pasażera, który będzie mógł łatwiej i szybciej wybrać najlepszą trasę podróży. Ponadto w ofercie dostępne są wszystkie zniżki ustawowe  (szkolna, studencka), a także inne promocje stosowane przez poszczególnych przewoźników, np. tańsze bilety relacyjne czy ulgi dla seniorów.

 

Zdaniem prezesa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Janusza Malinowskiego, tworzenie wspólnego biletu powinno być ideą łączącą wszystkich przewoźników. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że samorząd województwa łódzkiego wprowadził już wspólne rozwiązania biletowe ŁKA i POLREGIO. Kolej jest również zintegrowana z komunikacją miejską w Łodzi. Ponadto od 1 stycznia ŁKA ma identyczną taryfę przewozową jak spółka Przewozy Regionalne.

 

„Pasażer w województwie łódzkim nie musi zatem martwić się, do jakiego pociągu wsiadł” – dodał.

 

W opinii prezesa ŁKA głównymi zaletami Pakietu Podróżnika jest prostsza odprawa oraz 100% gwarancji na to, że bilet można kupić najtaniej.

 

„System podpowie taki sposób, że pasażer otrzyma najtańszą ofertę” – podkreślił.

 

Od wdrożenia systemu i uruchomienia sprzedaży biletów w kasach, tj. 11 września 2017 roku, sprzedano już 70 tys. pakietów.

 

„Jest to pewien sukces komercyjny, który został poniesiony tak naprawdę bez wielkich nakładów promocyjnych” – zauważył Tomasz Miszczuk, prezes PKP Informatyka..

 

Podczas konferencji Miszczuk zaprezentował również dane dotyczące projektu Bilkom, który na chwilę obecną na swoim koncie ma już wystawionych 30 tys. biletów, w tym 3 tys. założonych kont.

 

Bilet internetowy w ram

 

Dzięki nowej funkcjonalności możliwy jest zakup biletu na przejazdy pociągami PKP Intercity, POLREGIO oraz PKP SKM w Trójmieście. Po zakończonej fazie niezbędnych testów w Bilkomie 2 będą dostępne także bilety na przejazdy Łódzką Koleją Aglomeracyjną.

 

Materiał wideo do pobrania: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/113919,,pakiet-podroznika-z-kolejnym-przewoznikiem