PKP CARGO rozpoczyna przygotowania do Parady Parowozów w 2014 roku.
W Biurze Marketingu PKP CARGO rozpoczęły się prace koncepcyjne dotyczące przeprowadzenia wiosną 2014 roku 21. Parady Parowozów w Wolsztynie. Efektowne parady, będące jednocześnie największymi w Polsce spotkaniami miłośników kolei, odbywają się na terenie ponad stuletniej Parowozowni Wolsztyn od 1991 roku.
Parada Parowozów odbywająca się w Parowozowni Wolsztyn co roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy miłośników zabytkowej kolei z całego świata, którzy mogą obejrzeć kilkanaście zabytkowych parowozów z Polski i zagranicy podczas tytułowej parady. Parada ma charakter pikniku rodzinnego.
– Podtrzymujemy tradycję łączenia historii kolejnictwa z nowoczesną, atrakcyjną oprawą dla tysięcy miłośników kolei, którzy co roku przyjeżdżają do Wielkopolski. Parada Parowozów to przedsięwzięcie niezwykle istotne nie tylko w rocznym kalendarzu inicjatyw PKP CARGO, ale i całej kolei. Jestem przekonany, że tak jak dotychczas, współpraca z lokalnymi władzami samorządowymi będzie wzorowa i potwierdzi, że Parada Parowozów jest doskonale zorganizowaną inicjatywą promującą kolej i Wielkopolskę – mówi Adam Purwin, członek zarządu ds. finansowych pełniący obowiązki prezesa PKP CARGO.
Miejscem kolejarskiego święta jest należąca do PKP CARGO Parowozownia Wolsztyn, będąca unikatową atrakcją w skali regionu i świata. Parowozownię rocznie odwiedza blisko 12 000 turystów, a w dniach parad parowozów ok. 25 000 osób. Jest ona obecnie unikatowym obiektem tego typu na świecie, ponieważ tamtejsze parowozy wykorzystywane są do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich. Na terenie parowozowni można obejrzeć wiele ciekawych zabytków techniki kolejowej, takich jak: obrotnica z 1908 roku czy 8-stanowiskowa zabytkowa hala postojowa z zapleczem warsztatowym, oraz inne, nadal używane od co najmniej pół wieku, maszyny i urządzenia. W budynku noclegowni zlokalizowane jest muzeum historii węzła i Parowozowni Wolsztyn.
Pierwsza parada w 1991 roku została zorganizowana na zamówienie niemieckich miłośników pary. Zainteresowanie imprezą okazało się tak wielkie, że w kolejnym roku zorganizowano dla nich dwie parady. Szeroka publiczność mogła podziwiać zabytkowe lokomotywy 8 maja 1993. Początkowo w imprezach brały udział wyłącznie parowozy z Wolsztyna – pierwszy gość z zagranicy przybył na paradę w 1998 r i była to niemiecka maszyna serii 03 204. Parowozy z Chabówki przyjechały dopiero w 2005 r..
PKP CARGO pełni funkcję mecenasa zabytków techniki kolejowej. Spółka opiekuje się ponad 100 parowozami oraz zabytkowym taborem i sprzętem kolejowym w Parowozowni w Wolsztynie oraz w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce, gdzie od 9 lat odbywa się Parowozjada.