wężowe drewno zawitają w ten weekend do Gdańska.

15 marca wielbiciele organów będą mogli liczyć na spotkanie z „królem instrumentów” w ramach koncertu „Mistrzowskie Duety” z udziałem znakomitych solistów: Franza Hauka, który zagra zarówno na organach, jak i na… klawesynie oraz pochodzącej z Tibilisi skrzypaczki Theony Gubby- Chkheidze.

Wieczór rozpocznie „Toccata F-dur”, która wyszła spod pióra jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki. J.S. Bacha. W programie zagości także uznawany za jeden z najlepszych utworów Eugène GIGOUT Scherzo E-dur. Jedną z ciekawszych propozycji w programie tego koncertu będzie z pewnością „Carillon de Westminster”, Opus 54 No.6. To utwór napisany przez francuskiego organistę i kompozytora Luisa Vierne.

“Carillon de Westminster” jest fantazją na temat kurantów, wygrywanych z Wieży Zegarowej Pałacu Westminster, od 1858 r . Melodii nie wybija jednak  słynny Big Ben, a  cztery mniejsze, znajdujące się na wieży dzwony, słyszalne co kwadrans. Do dziś dzwony można usłyszeć w BBC Radio 4 o godz. 18 i o północy. Prawykonanie „Carillon de Westminster” miało miejsce w Katedrze Notre Dame w Paryżu 29 listopada 1929, a utwór z miejsca stał się hitem.

Podczas koncertu zabrzmi także zaliczana do najbardziej znanych kompozycji Léona BOËLLMANNA „Suita Gotycka”. Wielu słuchaczy może kojarzyć w szczególności jej trzecią część, ponieważ fragment ten chętnie wykorzystywana przez młode pary przy okazji składania przysięgi małżeńskiej.

Wieczór zakończy „Capriccio für Violine und Orgel” autorstwa słynącego z doskonałych improwizacji Naji Hakima.

Piękna i utalentowana skrzypaczka gruzińskiego pochodzenia – Theona Gubba- Chkheidze zagra na barokowych skrzypcach, wykonanych z elementów egzotycznego, wężowego drewna przez monachijskiego lutnika Nele Jülch. Instrument jest dokładną kopią skrzypiec z pracowni Andrea Amati, uznawanego za ojca instrumentów smyczkowych w obecnym kształcie. Jego dzieła odznaczały się niezwykłą elegancją i zachowaniem zasad geometrii oraz niezwykle szlachetnym brzmieniem. Dzięki tym walorom, oryginalne egzemplarze mają obecnie bezcenną wartość.

Niedzielny koncert będzie także doskonałą okazja do posłuchania, jak brzmią jedne z największych organów symfonicznych w Polsce, które znajdują się w Sali Koncertowej na Ołowiance.

 

Franz Hauk organy, klawesyn
Theona Gubba-Chkheidze skrzypce

Program:

Johann Sebastian BACH

Toccata F-dur BWV 540

Josef Gabriel RHEINBERGER

Sechs Stücke für Violine und Orgel Op. 150:

Thema mit Veränderungen

Eugène GIGOUT

Scherzo E-dur

Louis VIERNE

Carillon de Westminster

Johann Sebastian BACH

Sonata G-dur für Violine und Cembalo BWV 1021

Adagio – Vivace – Largo – Presto

Léon BOËLLMANN

Suite gothique Op. 25

Introduction. Choral

Menuet gothique

Prière à Notre-Dame

Toccata

Théodore DUBOIS

Hymne Nuptial für Violine und Orgel

Naji HAKIM

Capriccio für Violine und Orgel