Sport. Emocje. Prestiż. Trasa wiodąca przez najpiękniejsze zakątki Polski. Tegoroczny Tour de Pologne rozpoczął się w Gdańsku, zakończył zaś w Kopalni Soli „Wieliczka”. 9 sierpnia w zabytkowych podziemiach odbyła się uroczysta gala finałowa.

W komorze Warszawa świętowali zawodnicy, organizatorzy Tour de Pologne oraz sympatycy kolarstwa. Do kopalni przybył również Rafał Majka – zmęczony, lecz szczęśliwy triumfator 71.TdP nie odmówił sobie przyjemności odwiedzin w podziemnej Wieliczce. Chętnie rozdawał autografy i pozował do pamiątkowych zdjęć.
Wieliccy górnicy obdarowali najlepszych sportowców i najlepsze drużyny unikatowymi rzeźbami z soli. Mówi się, że aby kogoś poznać, trzeba z nim zjeść beczkę soli – słona przyprawa symbolizuje bowiem trwałość, pieczętuje przyjaźń, również tę opartą na sportowej rywalizacji. Galę uświetnił występ Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka”.
Podziemna gala TdP to wieloletnia tradycja, która łączy unikatowy zabytek z jedną z największych sportowych imprez w Polsce. Pierwszy Tour de Pologne odbył się w roku 1928. Od lat 90. nad jego organizacją czuwa olimpijski wicemistrz Czesław Lang. Na starcie kolejnych wyścigów ustawiają się gwiazdy światowego kolarstwa, a TdP przekracza granice Polski – ubiegłoroczny gościł we Włoszech, tegoroczny zaś na Słowacji.
Wielicka kopalnia związana jest z Tour’em od siedemnastu lat. W roku 1997 TdP po raz pierwszy zagościł w Wieliczce, wtedy też odbyła się pierwsza podziemna gala. Rok później kolarze również świętowali wśród soli. Następny podziemny finał odbył się w roku 2007, stając się od tego momentu doroczną tradycją.
Kopalnia Soli „Wieliczka” i Tour de Pologne to silne, rozpoznawalne na świecie marki, z których Polacy mogą być dumni.