Przewozy Regionalne, właściciel marki POLREGIO i największy przewoźnik kolejowy w Polsce, rozpoczęły akcję „Smogowi mówimy NIE”. Od 1 marca br. pasażerowie legitymujący się ważnym dowodem rejestracyjnym samochodu będą mogli, wraz z jedną osobą towarzysząca, skorzystać z bezpłatnych przejazdów na terenie Aglomeracji Krakowskiej.

 

Z inicjatywy POLREGIO, od 1 marca w okresie dużego zanieczyszczenia powietrza będzie możliwość bezpłatnych przejazdów pociągami w obrębie Aglomeracji Krakowskiej dla posiadaczy ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu wraz z aktualnymi badaniami technicznymi. Bezpłatne przejazdy mogą odbywać się wyłącznie w dniu obowiązywania oferty (w godz. 0.00 – 24.00) w pociągach REGIO w relacjach na obszarze Aglomeracji Krakowskiej ograniczonej stacjami: Skawina, Zabierzów, Zastów, Podłęże.

 

W województwie małopolskim w działania mające na celu walkę ze smogiem włączyły się już wszystkie podmioty transportu publicznego przygotowując te same warunki darmowego przejazdu w dni o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza. Prognozę przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza ogłasza Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Krakowie. Na tej podstawie Prezydent Miasta informuje o wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej dla pasażerów z ważnym dowodem rejestracyjnym.

POLREGIO jest aktywnym uczestnikiem tego typu inicjatyw, ponieważ kolej należy do jednych z najbardziej przyjaznych dla środowiska środków transportu. Nasza akcja to nie tylko oferta, ale również poradnik „Jak bronić się przed zanieczyszczaniem powietrza” w ramach akcji „Smogowi mówimy NIE”. Wierzymy, że wspólnie podjęte działania z przewoźnikami w obrębie Aglomeracji Krakowskiej przyczynią się do przekonania kierowców samochodów do korzystania z kolei i tym samym poprawy jakości powietrza w tym rejonie – powiedziała Anna Lenarczyk, Członek Zarządu – Dyrektor Handlowy Spółki Przewozy Regionalne.

Przewozy Regionalne są obecnie największym, pod względem udziału w rynku kolejowym wg liczby pasażerów, przewoźnikiem pasażerskim w Polsce. W ciągu roku z usług POLREGIO korzysta blisko 80 mln podróżnych, czyli ok. 220 tyś. dziennie. Każdego dnia w trasy wyjeżdża średnio 1800 pociągów, które zatrzymują się na ponad 1800 stacjach w miastach, miasteczkach i miejscowościach. W ostatnim czasie Urząd Transportu Kolejowego podał oficjalne dane potwierdzające silną pozycję Przewozów Regionalnych i wskazujące na dalszy wzrost liczby pasażerów. Warto jednak podkreślić, że w roku 2016, w ramach Światowych Dni Młodzieży, przewoźnik przewiózł ok. miliona pasażerów. Oznacza to, że w rzeczywistości liczba pasażerów w roku 2017 (w porównaniu do 2016 r.) zwiększyła się o 1,4 mln.