Rekonstrukcje historycznych bitew, spotkania autorskie, koncerty muzyczne i festiwale, jarmarki, pokazy kulinarne oraz flash mob – to tylko niektórych z licznych imprez i wydarzeń kulturalnych zaplanowanych przez powiat nowodworski na ten rok.

To właśnie bogata oferta kulturalna i edukacyjna oraz wyjątkowy charakter powiatu sprawiły, że został on tegoroczną Stolicą Kultury Mazowsza. Powiat otrzyma od samorządu województwa mazowieckiego wsparcie na realizację projektu w wysokości 100 tys. zł.

Położony na północ od Warszawy powiat nowodworski to miejsce wyjątkowe przede wszystkim ze względu na swój historyczny charakter i położenie geograficzne. Ulokowanie w dorzeczu Wisły zapewnia liczne atrakcje dla turystów, fortyfikacje Twierdzy Modlin i miejsca pamięci narodowej wyznaczają ważny punkt na historycznej i patriotycznej mapie Polski. Dobra komunikacja z Warszawą i północną częścią Mazowsza oraz Port Lotniczy Warszawa/Modlin pozwalają na dynamiczny rozwój gospodarczy powiatu.

W ofercie powiat nowodworski w dużej mierze bazuje na swojej historii, proponując wydarzenia o charakterze patriotycznym. Wśród nich są takie, które pozwalają uczcić pamięć poległych (Uroczystości na Cmentarzu Mauzoleum w Palmirach, Obchody 76. Rocznicy Obrony Modlina 1939), ale także te będące żywą lekcją historii takie jak np. rekonstrukcje „Bitwy nad Wkrą” czy bitwy pod Czarnowem.

Bogata jest także oferta wydarzeń kulturalnych i artystycznych – koncerty organowe, Wielkanocny ArtBAZAR, II Nowodworski Festiwal Rokowy, Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Jacka Kaczmarskiego, Święto Ziemniaka czy 950-lecie Zakroczymia. Powiat nowodworski stawia również na prezentację innych kultur i ich tradycji. Zorganizowane zostaną tu m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” – Leoncin, Biesiada Rozśpiewanych Narodów, XXXIX Ogólnopolski Zlot Przyjaciół Indian oraz Europa (nie) znana.

Na szczególną uwagę zasługuje zaplanowany na czerwiec flash mob – w ten nietypowy sposób na terenie Portu Lotniczego Warszawa/Modlin zaprezentują swoją twórczość znane osoby i zespoły z powiatu.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń zostanie opublikowany na stronie samorządu województwa mazowieckiego www.mazovia.pl oraz Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Mazowieckim.

Do tej pory tytuł Stolicy Kultury Mazowsza nosiły już m.in. Węgrów, Pułtusk, Szydłowiec, Płońsk, Sokołów Podlaski oraz powiaty: sierpecki, makowski, piaseczyński, sochaczewski, żyrardowski, kozienicki i mławski.