Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na przedostatni już weekend z kulturą i sztuką Chin. 23 i 24 sierpnia odbędą się kolejne wydarzenia w ramach III Festiwalu Lampionów. Goście Muzeum będą mieli okazję wziąć udział w kolejnym treningu qigongu, zapoznać się z techniką laki azjatyckiej oraz wziąć udział w warsztatach chińskiej kaligrafii. Po aktywnie spędzonym czasie Muzeum zaprasza na chwilę kontemplacji i relaksu w orientalnej scenerii nowo otwartego Ogrodu Chińskiego.

Ponownie w sobotę i niedzielę o godzinie 10:00 odbędą się warsztaty qigongu z cyklu „Zaczerpnij zdrowia w ogrodach Łazienek Królewskich”. Tym razem treningi zostaną oparte na Wu Qin Xi („Ćwiczenia Pięciu Zwierząt”) – jest to zestaw pięciu ćwiczeń, imitujących ruchy wybranych dzikich zwierząt i ptaków, o ponad 2000 lat historii, służących ułatwieniu przepływu qi oraz ogólnemu wzmocnieniu ciała i psychiki. Warsztaty qigongu odbywają się w każdą sierpniową sobotę i niedzielę o godzinie 10:00 na trawniku przy Pałacu Myślewickim, w niepogodę – w pawilonie w podkowie Podchorążówki. Wstęp wolny.

Pismo chińskie znane jest już od XVI wieku p.n.e., pierwsze jego zabytki odkryli archeolodzy na kościach wróżebnych wykonanych z żółwich skorup. W sobotę o godzinie 16.00 w Starej Kordegardzie będzie można poznać tajniki pisma chińskiego, z którym nierozerwalnie związana jest kaligrafia, czyli sztuka pięknego pisania. Wstęp wolny.
W niedzielę o godzinie 12:00 w Starej Kordegardzie odbędą się warsztaty laki azjatyckiej. Podczas spotkania poznamy techniki laki orientalnej i zobaczymy czym laka europejska różni się od chińskiej. Korzystając z metod pradawnych chińskich mistrzów stworzymy unikalne wzory na drewnianych pałeczkach. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy e-mail: edukacja@lazienki-krolewskie.pl, koszt biletu 10 zł.

W niedzielę o godzinie 16:30 odbędzie się kolejny spacer po Ogrodzie Chińskim z przewodnikiem, wstęp wolny. Zapraszamy również do samodzielnego odkrywania tajemnic chińskiej kultury i sztuki z mapką „Lwy, smoki i feniksy”. Mapka w dwóch wersjach językowych (polskiej i chińskiej) jest dostępna w kasach Muzeum w cenie 2 zł. Do końca września można także zwiedzić wystawę „Chinoiserie w Łazienkach Królewskich” oraz spacerować udekorowaną lampionami, zabytkową Aleją Chińską.

Aktualności z Muzeum Łazienki Królewskie dostępne są na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl,
na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie