W Bułgarii, Turcji – od ok. 260 – 280 zł. W Grecji i Hiszpanii – od ok. 300 – 350 zł. Nad Bałtykiem natomiast za dzień bez deszczu na wakacjach trzeba zapłacić od ok 410 zł w Dąbkach do nawet blisko 1200 zł w Sopocie. Bałtyk jest droższy od kurortów śródziemnomorskich bo pogoda tu to prawdziwa loteria: letnie miesiące to najbardziej obfitują w deszcze. Statystycznie w ciągu ostatniej dekady w lipcu i sierpniu nad morzem pada od 14 do 17 dni w miesiącu. W tym czasie w najbardziej „deszczowej” Bułgarii – tylko do 6 dni w miesiącu. Travelplanet.pl przeanalizował ceny wakacyjnych ofert w Polsce i najpopularniejszych letnich destynacjach, wybieranych przez biura podróży. Oprócz bowiem kosztów pobytu, bezpieczeństwa na wakacjach, kluczowym czynnikiem przy wyborze miejsca na jest gwarancja ładnej pogody.

 

Analiza danych pogodowych, obejmujących ostatnie dziesięciolecie, jest jednoznaczna: wypoczynek w Polsce, uważany za tańszy niż za granicą, wiąże się z ryzykiem natrafienia na kiepską pogodę na wakacjach. W ciągu ostatnich dziesięciu lipców i sierpniów – to najbardziej deszczowe miesiące w Polsce w całym roku – statystycznie deszcz pada od 14 do 17 dni w miesiącu. Podkreślmy – chodzi o zanotowane dni z opadami deszczu a nie te tylko bezsłoneczne. W tych miesiącach opady deszczu w Chorwacji, Bułgarii czy niektórych rejonach Hiszpanii to coś wyjątkowego ( od 4 do 7 deszczowych dni w miesiącu) a na greckich wyspach, Kanarach czy Riwierze Tureckiej – wręcz niespotykanego.

 

Z takiego punktu widzenia wypoczynek nad Bałtykiem może być nawet dwu-trzykrotnie droższy niż wakacje w basenie morza Śródziemnego czy Czarnego. W Polsce najtaniej wychodzi urlop w Jarosławcu (412 zł za bezdeszczowy dzień w lipcu) a najdrożej w Sopocie (1180 zł w sierpniu.

Przeciętnie za tak kalkulowane wakacje w Turcji trzeba liczyć od 250 do 300 zł za dzień. W Bułgarii – od 280 zł (Słoneczny Brzeg w sierpniu) do 350 zł Złote Piaski w lipcu).

 

Nieco droższa jest Grecja bo to koszt ok 350 zł za bezdeszczowy dzień, chyba że zaplanujemy wakacje w sierpniu na Riwierze Olimpijskiej (ok. 390 zł).

Hiszpańskie wakacje przeliczone na bezdeszczowe dni wypadną najtaniej na Teneryfie (niecałe 300 zł), ale na kontynencie cena wzrasta. Tu najtaniej jest na Costa del Sol (ok. 360 zł) a najdrożej – na Costa Brava (ok. 460 zł).

Na wyjątkowo lubianej przez Polaków chorwackiej Makarskiej Riwierze za bezdeszczowy dzień zapłacimy ok. 400 – 430 zł a na Kvarnerze, gdzie z południa Polski samochodem jedzie się ok. 1000 km – ok. 520 zł.