Najwięcej nowych inwestycji jest w Zakopanem, najmniej w Krynicy Morskiej i Wiśle.
Stolica Tatr króluje także pod względem wysokości cen zakupu.

Zakopane jest dla gór tym, czym Sopot dla naszego Wybrzeża. To jedno z takich miejsc w Polsce, do którego chce się wracać, i już pod koniec jednego pobytu, planuje się kolejny. O każdej porze roku przyciąga turystów zarówno z kraju, jak i zagranicy.

 

Wszyscy kochają Zakopane
Choć niektórzy narzekają na jednopasmową Zakopiankę, to na ulicach Zakopanego można spotkać samochody z rejestracjami ze wszystkich zakątków Polski, a także zza wschodniej granicy, bo stolica Tatr jest od kilku lat ulubionym kurortem Rosjan i Ukraińców. Miejscowość oferuje rozrywki dla miłośników sportu latem i zimą. Odpowiednią ofertę znajdą również rodziny z dziećmi, w tym sale zabaw oraz aquapark. Restauracje i kawiarnie czynne są cały rok, i to nie tylko przy najpopularniejszych Krupówkach.
– Widać rosnące zainteresowanie turystów jakością bazy noclegowej. Kwatery prywatne odchodzą do lamusa, na popularności zyskują apartamenty oraz hotele. Odpowiedzią na te preferencje są nowe eleganckie inwestycje wypoczynkowe – mówi Dariusz Wilk, dyrektor sprzedaży w Sun & Snow.

 

Eleganckie miejsca noclegowe
Obecnie największa podaż nowych inwestycji apartamentowych w górach jest właśnie w Zakopanem.
Inwestor zainteresowany nabyciem nowoczesnej nieruchomości z myślą o jej wynajmie turystom może wybierać spośród 10 inwestycji realizowanych w tej miejscowości i jej okolicach. Jedną z nich jest Sun & Snow Resorts – Lipki Park Zakopane. Dla porównania w Krynicy Górskiej i Wiśle można znaleźć co najwyżej 1-2 tego typu inwestycje. W Krynicy ich brak wynika częściowo z miejscowego planu zagospodarowania, który nie przewiduje tego typu zabudowy w centrum miejscowości.

 

Górskie ceny
Średnia cena za apartament w górach to ok. 7-8 tys. złotych za metr kwadratowy w standardzie deweloperskim. Coraz  częściej w budynkach o nieco niższym standardzie części wspólnych można spotkać się z ofertami z przedziału 5,5-6,5 tys. złotych za metr kwadratowy.

Tańsze oferty można znaleźć w Karpaczu. Średni przedział cenowy obowiązuje w Krynicy Górskiej, Wiśle i Szklarskiej Porębie. Natomiast Zakopane oferuje bardzo szeroką ofertę i zróżnicowane ceny. Średnie stawki za metr kwadratowy oscylują w Stolicy Tatr w granicach 10-12 tys. złotych. Na rynku dostępne  są oferty zakupu apartamentów w górach z gwarantowanym przychodem na poziomie 7-8 %. W większości przypadków inwestorzy mogą liczyć na zwroty na poziomie od 4 do 6 -7 %.

 

Czego szuka klient
W górach najlepiej sprzedają się apartamenty dwupokojowe do 48 mkw. Ważny jest ładny widok z okna, a także wysoki standard budynku i części wspólnych. Wśród klientów, którzy kupują takie lokale w celach inwestycyjnych, z myślą o wynajmie, trudno dopatrzeć się jakiegoś zróżnicowania geograficznego. Natomiast w przypadku osób, które kupują apartament w górach z myślą o wypoczywaniu w nim, o wyborze lokalizacji decyduje czas dojazdu z miejsca stałego zamieszkania. Klienci z Dolnego Śląska i Wielkopolski preferują Karpacz i Szklarską Porębę. Ze Śląska – Wisłę.

Z Małopolski i Mazowieckiego – Zakopane, a z Podkarpackiego – Krynicę Górską.

– Przeważają klienci poszukujący nieruchomości w celach inwestycyjnych, za które najczęściej płacą gotówką. Ostatecznym czynnikiem decyzyjnym jest jednak zawsze cena zakupu jednego metra kwadratowego – podsumowuje Dariusz Wilk.

 

 * * *

 

Informacje o Sun & Snow:
Sun & Snow jest największą w kraju firmą zarządzającą wynajmem apartamentów w systemie krótkoterminowym, w aglomeracjach miejskich oraz kurortach wakacyjnych. Zarządza ponad 850 apartamentami zlokalizowanymi w 25 najpopularniejszych lokalizacjach: Świnoujściu, Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Jastrzębiej Górze, Władysławowie, Krynicy Morskiej, Sopocie, Stegnie, Kątach Rybackich, Ustce, Jantarze, Juracie, Zakopanem, Krynicy-Zdrój, Wiśle, Karpaczu, Ustroniu, Szklarskiej Porębie, na Mazurach,
a także w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie. Sieć obejmuje wyłącznie apartamenty o najwyższym standardzie. Więcej informacji na stronie www.sunandsnow.pl.