Według najnowszych badań, mieszkańcy Skandynawii są jednymi z najszczęśliwszych ludzi w Europie. Dane pokazują również, że największe zadowolenie z życia dotyczy pokolenia skandynawskich obecnych 60- i 70- latków.

Z okazji przypadającego na 20. marca Międzynarodowego Dnia Szczęścia, Eurostat (unijna agencja statystyczna) wydał publikację prezentującą poziom zadowolenia z życia Europejczyków.

Ankieterzy Eurostatu badali zadowolenie z życia mieszkańców Europy, którzy przyznawali w tym zakresie oceny w skali od zera do dziesięciu, przy czym wskaźnik na poziomie zera oznaczał odpowiedź „całkowicie nieusatysfakcjonowany” a 10 to opinia oznaczająca  „w pełni zadowolony”.

Mieszkańcy Szwecji, Danii i Finlandii we wszystkich grupach wiekowych, udzielali odpowiedzi  na średnim poziomie 8,0, dzięki czemu kraje skandynawskie znalazły się wraz z będącą poza UE Szwajcarią na pierwszym miejscu listy. Norwegowie ocenili swoje poczucie zadowolenia na 7,9 a Polacy na 7,3. Najmniej zadowolonymi z życia mieszkańcami UE okazali się Bułgarzy, z oceną szczęścia na poziomie 4,8.

Pozycja krajów skandynawskich w tym rankingu nie wydaje się być zaskakująca w perspektywie wysokich notowań w tym zakresie utrzymujących się konsekwentnie od dziesięcioleci. Co ciekawe, badanie pokazało, że podczas gdy w całej UE młodzi ludzie są bardziej zadowoleni z życia niż starsi respondenci, to tendencja ta jest dokładnie odwrotna zarówno w Szwecji, jak i  Danii.
Najbardziej zadowolonymi osobami w wieku 65-74 w całej Europie są Duńczycy, z oceną szczęścia na poziomie 8,6. W tej kategorii Szwedzi ocenili swoje zadowolenie na 8,3 Norwegowie na 8,1 a Finowie na 8,0.

 

Źródło: www.thelocal.se