Szanowni Państwo,

Pragniemy Państwa poinformować, że w dniu dzisiejszym 18 grudnia 2014 roku o godz. 17.00, w samym sercu słowackich Wysokich Tatr otwarta zostanie Lodowa Bazylika. Uroczyste otwarcie połączone będzie z musicalem Romeo i Julia.  

Tatrzańska Świątynia Lodowa zbudowana została na Hrebienoku /Siodełko/koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m. Budowa bazyliki trwała 14 dni . Projekt został realizowany po raz drugi przez siedmiu artystów pod kierownictwem czeskiego rzeźbiarza Františka Bálka,  który w ubiegłym roku w lodowej świątyni zorganizował swój nietypowy ślub. Do budowy wykorzystanych zostało 47,5 ton surowego lodu w postaci 380 wielkich bloków /każdy o wadze 125 kg/, które zostali zamienione na przepiękną bazylikę lodową. W tym roku lód do budowy świątyni pochodzi z Belgii (ubiegłoroczny pochodził z Polski). Tegoroczną nowością w bazylice będą kolorowe witraże, wykonane przez znanego słowackiego artystę, fotografa, malarza, rzeźbiarza i muzyka Viktora Freša, które upiększą lodową świątynię.

Ubiegłej zimy lodowa świątynia była największą atrakcją sezonu zimowego w Wysokich Tatrach, którą odwiedziło ponad 100 tysięcy osób. Przez 82 dni zachwycała turystów odwiedzających Tatry i stała się hitem sezonu zimowego. Realizatorzy projektu zamierzają powtórzyć ten sukces, dlatego w tym roku zbudowali jeszcze większą i piękniejszą świątynię. Wykonane zostało również  specjalne zadaszenie chroniące świątynię przed kapryśną aurą.

Podobnie jak w  poprzednim sezonie zimowym w tatrzańskiej świątyni lodowej organizowane będą koncerty, śluby i  spotkania. W każdą niedzielę o godz. 15.30 odbywać się będą przedstawienia aktorów z Teatru Nowa Scena z Bratysławy. W najbliższą niedzielę 21 grudnia w lodowej świątyni zapalone zostanie Światełko Betlejemskie.   

Wstęp do lodowej bazyliki jest bezpłatny. Otwarta dla zwiedzających będzie codziennie do marca 2015 r. Na Hrebienok /Siodełko/, gdzie zbudowano lodową świątynie, można dotrzeć kolejką naziemną ze Starego Smokovca lub na piechotę oznakowanym szlakiem turystycznym. Z Hrebienoka można zjechać do Smokowca także na sankach po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji o długości 2,6 km. Więcej informacji na www.regiontatry.sk oraz www.vt.sk.

Pozdrawiam

Ján Bošnovič

Dyrektor Narodowego Centrum

Turystyki Słowackiej w Polsce

Ul. Krakowskie Przedmieście 47/51

00-071 Warszawa