Od 1 do 25 kwietnia 2014 roku, w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Alejach Ujazdowskich odbędzie się wystawa plakatów światowej sławy grafika Henryka Tomaszewskiego, jednego z twórców zjawiska określanego mianem „Polska Szkoła Plakatu”. Wystawa organizowana jest z okazji setnej rocznicy urodzin artysty.

 

Wystawa Spacer z Henrykiem Tomaszewskim odzwierciedla charakterystyczny sposób podejścia artysty do plakatu w poszczególnych okresach jego twórczości. Wyboru prac dokonał kolekcjoner Piotr Dąbrowski przy konsultacji z synem artysty – Filipem Pągowskim. Ekspozycja adresowana jest nie tylko do koneserów sztuki plakatu, ale przede wszystkim do zwykłych przechodniów, którzy być może z dziełami Tomaszewskiego zetkną się pierwszy raz.

 

Henryk Tomaszewski (ur. 10 czerwca 1914, zm. 11 września 2005) światowej sławy grafik, plakacista i wychowawca kilku generacji adeptów tej dziedziny sztuki. Edukację w zawodzie rysownika litografa odbył w latach 1929–1934 w Szkole Przemysłu Graficznego, a następnie podjął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1939 roku uzyskał absolutorium. Zajmował się m.in. ilustracją prasową i książkową, pełnił funkcję redaktora naczelnego tygodnika satyrycznego „Rózgi”, współpracował z wieloma teatrami warszawskimi oraz instytucjami takimi jak Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, Centrala Wynajmu Filmów czy Państwowy Instytut Wydawniczy. W 1952 roku rozpoczął pracę dydaktyczną na warszawskiej ASP, gdzie kierował katedrą grafiki propagandowej, w późniejszych latach – projektowania graficznego. W nauczaniu kładł nacisk nie tyle na umiejętności manualne, ile na intelekt i zdolność kojarzenia. Na uczelni wykładał do 1984 roku.