Spektakularne zmiany w hotelach, atrakcjach turystycznych i miejscach imprez przyciągają w ostatnich latach uwagę profesjonalistów z branży turystycznej, którzy ponownie zapoznają się z Węgrami i jednocześnie zmieniają percepcję tego kierunku. Odwiedzający mogą poznać turystyczne skarby oraz najpiękniejsze zabytki i zakątki kraju Madziarów na wiele sposobów: poprzez piesze wędrówki, jazdę na dwóch kółkach, relaks w jednym z wielu uzdrowisk z wodą termalną lub zwiedzanie muzeów i galerii. Niezależnie od tego, którą formę turystyki wybierzemy, za każdym razem możemy natrafić na inne wspaniałe atrakcje.

Na Węgrzech wzrosła ostatnio nie tylko liczba i standard hoteli, atrakcji turystycznych i miejsc różnego rodzaju wydarzeń, lecz także tutejsza gastronomia oferuje niezliczone nowe możliwości miłośnikom kuchni węgierskiej. Restauracje i bistra bazujące na tradycyjnych madziarskich daniach, street foodzie, a nawet fine diningu harmonijnie ze sobą współistnieją. Wycieczka gastronomiczna po Budzie, w okolicach Zamku Królewskiego może być naprawdę wyjątkowa. Tak samo zresztą jak przejście się po kawiarniach Pesztu.

Nasz cenny skarb, Dunaj
Dunaj, który przecina węgierską stolicę, stanowi doskonałe miejsce do podziwiania spektakularnego zachodu słońca. Można to uczynić, siedząc na schodach nad jego brzegiem lub udając się na wycieczkę motorówką po rzece. Piękny widok rozświetlonej stolicy z kieliszkiem szampana w dłoniach wprawia nas w romantyczny nastrój. Oświetlone zabytki Budapesztu warto zobaczyć także podczas wieczornego rejsu po Dunaju. Daje on najlepszą możliwość do fotografowania podświetlonych atrakcji miasta. Najważniejszymi atrakcjami nadbrzeża, którego panoramę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, są Most Łańcuchowy (Lánchíd), Dzielnica Zamkowa (Budai várnegyed), neorenesansowy kompleks budowlano-parkowy Várkert Bazár, który został przywrócony do dawnej świetności, oraz ogromny gmach Parlamentu (Országház), będący drugim największym budynkiem parlamentu na świecie. Podczas zwiedzania tego ostatniego zabytku można zobaczyć koronę św. Stefana – największą relikwię narodu węgierskiego – i insygnia królewskie, które wystawiono w sali kopułowej.

Po stronie Budy
Dzielnica Zamkowa w Budzie, oprócz znanego już przez wielu Kościoła Macieja (Mátyás templom) i Baszty Rybackiej (Halászbástya), oferuje kilka nowych miejsc na różnego rodzaju wydarzenia. Sala Św. Stefana (Szent István-terem) stanowi bogatą pamiątkę dawnej historii, a ładnie zrekonstruowana Stajnia (Lovarda) może również pełnić funkcję fantastycznego miejsca na udaną imprezę. Atmosfera średniowiecznych budowli przenosi nas w przeszłość. Odwiedzających oczarowuje wspaniała panorama rozciągająca się z tarasów tutejszych doskonałych restauracji. W towarzystwie wyśmienitego wina tokaj lub wielokrotnie nagradzanego węgierskiego ginu z tonikiem można podziwiać panoramę Pesztu także z hotelowego tarasu na dachu. Budapeszt to romans, bujne życie towarzyskie, pyszne jedzenie i napoje oraz bogata kultura.

Ogród Filozofii (Filozófiai kert) znajduje się na Wzgórzu Gellerta (Gellért-hegy), w cudownym otoczeniu, z fantastycznym widokiem na centrum miasta. Nie ma tu wielu turystów, więc możemy w spokoju robić zdjęcia. Zainaugurowany w 2001 r. zespół ośmiu rzeźb z brązu i granitu stanowi dzieło żyjącego niegdyś w Japonii rzeźbiarza Nándora Wagnera (1922–1997). Posągi Jezusa Chrystusa, Buddy, Lao Tse (Lao Tzu lub Laozi), Abrahama i faraona Echnatona, ustawione w formie koła, przedstawiają harmonijne współistnienie pięciu kierunków duchowych. Świecąca kula pośrodku okręgu symbolizuje wspólne bóstwo, które łączy wszystkie szkoły religijne. Wystarczy stąd krótki spacer, żeby dojść na szczyt 235-metrowego Wzgórza Gellérta.

Po stronie Pesztu
Jesienią i zimą centrum Budapesztu stanowią plac Vörösmartyego (Vörösmarty tér) i teren przed Bazyliką św. Stefana (Szent István Bazilika), które zamieniają się w arenę barwnych jarmarków i wydarzeń gastronomicznych. Szczególną popularnością cieszy się tutaj jarmark bożonarodzeniowy, który odbywa się w listopadzie i grudniu.

Aleja Andrássyego (Andrássy út), reprezentacyjna arteria Budapesztu, zaprowadzi nas do odrodzonego Parku Miejskiego (Városliget). Wcześniej możemy pospacerować po odrestaurowanej Węgierskiej Operze Państwowej (Magyar Állami Operaház) lub obejrzeć w niej balet Dziadek do orzechów, który jest już tradycyjnym elementem jej jesienno-zimowego repertuaru. Park Miejski, który dzięki inwestycjom ostatnich lat stał się doskonale zaaranżowaną, nowatorską zieloną przestrzenią, oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych i ciekawe programy o każdej porze roku. Jezioro w Városliget znajduje się kilka metrów od słynnej na całym świecie restauracji „Gundel”. Ten malowniczy zbiornik wodny wesołe grupy i rodziny wybierają latem na krótki rejs łódkami. Z kolei zimą zmienia się on w lodowisko.

Jedną z najpiękniejszych nowych atrakcji turystycznych, uznanych już na arenie międzynarodowej, stanowi Dom Muzyki Węgierskiej (Magyar Zene Háza), który jest wybitnym przykładem innowacyjnej i zrównoważonej architektury na świecie. Organizowane są tutaj nie tylko koncerty, to także interaktywne muzeum muzyki i przestrzeń edukacyjna. Dom Muzyki Węgierskiej, wyjątkowa instytucja, stanowi miejsce pierwszej w kraju kompleksowej wystawy prezentującej dzieje muzyki. Stąd możemy wybrać się na przyjemny spacer do kultowego budynku Term Széchenyiego (Széchenyi fürdő). Ten wspaniały kompleks basenów i term czeka zimą i latem na tych, którzy chcą się odświeżyć i zrelaksować. Listę pięknych budowli oddanych do użytku w Parku Miejskim wzbogaciło także w 2022 r. Muzeum Etnograficzne (Néprajzi Múzeum), którego dach porośnięty jest trawą i roślinami.

Budapeszt to także miejsce styku kultur i religii, tutejsze żydowskie zabytki i dziedzictwo kulturowe są bardzo bogate. Można je znaleźć zresztą nie tylko w stolicy, lecz także we wszystkich częściach kraju.

Okolice Budapesztu
Etyek i jego region winiarski znajdują się zaledwie 30 km od Budapesztu. To taka mała Toskania na Węgrzech. Na zboczach tutejszych wzgórz ujrzymy rzędy winorośli, pola lawendy, przytulne karczmy i wspaniałe szpalery jaworów. Wszystko to służy temu, żeby pozwolić sobie na chwilę błogiego relaksu i cieszyć się latem oraz widokiem zbiorów. Z kolei mroźną zimą można przytulić się przy kominku.

Ale Węgier nie da się odkryć, spędzając tylko kilka dni w jednym miejscu. Bez względu na to, w którą stronę pojedziemy ze stolicy, wszędzie znajdziemy prawdziwe perełki!

Propozycja wycieczki objazdowej po Węgrzech:

Po dwóch cudownych dniach spędzonych w Budapeszcie udaj się na wschód autostradą M3!

Usytuowane zaledwie 30 km od Budapesztu Gödöllő może się pochwalić największym barokowym pałacem na Węgrzech. Była to niegdyś letnia rezydencja cesarzowej Austrii i królowej Węgier Elżbiety, żony cesarza Franciszka Józefa, znanej jako Sisi. Niedaleko stąd, w Domonyvölgy możemy obejrzeć fascynujący program jazdy konnej oraz odkryć tradycyjną harmonię kuchni węgierskiej, kultury i pálinki.

Po zwiedzeniu Bazyliki w Egerze (Egri Bazilika) podążamy do unikatowego węgierskiego Pamukkale, czyli Egerszalók, które oferuje szeroki wybór miejsc noclegowych. Następnie, nie zapominając o wizycie we wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO Hollókő, docieramy do Tokaju, odwiedzając jeszcze po drodze atrakcyjne miejscowości Mád i Tarcal. Pierwsza z nich słynie z pięknej synagogi (Mádi zsinagóga). W tym malowniczych okolicach możemy cieszyć się spokojem regionu winiarskiego Tokaj oraz szczególnym klimatem zbiegu rzek Bodrog i Cisa.

Następnego dnia możemy się odświeżyć w Nyíregyháza-Sóstó z mnóstwem miejsc noclegowych i terenów wypoczynkowych, a także odwiedzić ZOO w mieście Nyíregyháza. Na miłośników aktywnej turystyki czekają w okolicy doskonałe trasy rowerowe. Nie można też przegapić wizyty w mieście Sárospatak i na zamku Füzér (Füzéri vár)!

Nomadzi z Hortobágy niegdyś spali pod rozgwieżdżonym niebem, ale nawet teraz można się cieszyć jego niesamowitym widokiem, ponieważ zanieczyszczenie światłem jest tutaj bardzo niskie. Dzikie wybrzeże jeziora Cisa (Tisza-tó) możemy objechać na rowerze, ale wycieczka łodzią po tym malowniczym sztucznym zbiorniku wodnym również gwarantuje niezapomniane wrażenia. Szarvas i jego okolice to idealne miejsce na rodzinne wakacje, bo południowa część kraju jest pełna nietkniętej przez człowieka dzikiej natury.

Przejeżdżając przez most w mieście Dunaföldvár, jesteśmy już na Zadunaju. Stąd droga prowadzi do zabytkowego Peczu, a pokonując wzgórza Somogy, znajdziemy się w okolicach Balatonu, gdzie możemy nie tylko pojeździć szlakiem rowerowym EuroVelo 14, lecz także odwiedzić największe na świecie biologicznie aktywne jezioro termalne w Hévíz oraz popływać w jego ciepłej wodzie wśród lilii wodnych. Jeśli ktoś chce spędzić tu więcej czasu, może to zrobić, ponieważ dookoła jeziora znajdują się liczne ośrodki rekreacyjne, medyczne i odnowy biologicznej. Pałac Festeticsów w Keszthely (Keszthelyi kastély) to wspaniałe miejsce, w którym kręcono wiele filmów historycznych i fantastycznych.

Na północnym brzegu Balatonu wjeżdżamy na drogę M7. Żegnamy tutaj sielską węgierską wieś nad jeziorem Velence (Velencei-tó) i wracamy do baśniowego miasta Budapesztu.

Hungarian Tourism Agency/Visit Hungary
1027 Budapest, Kacsa u. 15-23
+36 1 4888 700
contact@visithungary.com
visithungary.com