Święto muzyki jazzowej jest organizowane regularnie od 1994 roku przez Stambulską Fundację Kultury i Sztuki (İKSV). 24 lata temu wybór padł właśnie na jazz, ponieważ Fundacja uznała go za jeden z najbardziej innowacyjnych i otwartych na zmiany gatunków muzycznych. Wydarzenie ma charakter otwarty i skupia nie tylko melomanów i muzyków, lecz także wspiera ich pracę i zachęca do nowych produkcji.

Muzyczny zawrót głowy

Czego można spodziewać się na stambulskim festiwalu? Różnorodności! Wydarzenie oferuje zarówno klasyczny i nowoczesny jazz, jak i jego różne odmiany: łacinę i nordycki jazz, utwory łączące jazz z muzyką elektroniczną, a także zupełnie inne kategorie muzyczne, takie jak rock, pop, reggae, funk i world music. Podczas wydarzenia muzyka rozbrzmiewa zewsząd, bo Istanbul Jazz Festival wychodzi do swoich słuchaczy z sal koncertowych, aby propagować idee muzyczne wśród szerokiej publiczności. Z tego powodu muzykę można usłyszeć w historycznych miejscach, na ulicach Stambułu czy w tramwajach i na promach.

Szansa dla każdego, kto kocha muzykę

Dzięki specjalnym seriom, takim jak „European Jazz Club”, festiwal skupia znanych muzyków z Turcji i całego świata. Organizatorzy dają również amatorskim muzykom jazzowym szansę na występowanie na międzynarodowym festiwalu z serią koncertów „Young Jazz”, rozpoczętą w 2003 roku. Warte uwagi jest także wydarzenie „Vitrin – Showcase for Contemporary Music from Turkey”, które rozpoczęło się w 2017 roku, w celu promowania tętniącej życiem sceny muzycznej Turcji.

Edycja 2018

Każdego roku festiwal przyciąga tysiące ludzi na ponad 30 koncertów odbywających się w różnych historycznych miejscach w Stambule, takich jak Muzeum Hagia Eirene, Muzeum Archeologiczne w Stambule, Esma Sultan Mansion, a także niezwykłe miejsca na świeżym powietrzu i dziedzińce zabytkowych budynków wokół miasta. W tym roku wystąpią tacy muzyczni giganci jak np. Nick Cave, Benjamin Clementine czy Caro Emerald.

Więcej informacji o wydarzeniu:  http://iksv.org/en