W ostatnich dniach w okolicach Karyntii oraz Tyrolu Wschodniego spadło do dwóch metrów śniegu. Opady te uniemożliwiły tym samym dojazd do niektórych terenów w dolinie Gail, Lesach i Tyrolu Wschodnim. 1200 wolontariuszy oraz setki austriackich żołnierzy wsparły mieszkańców w akcji odśnieżania domostw oraz dróg dojazdowych.

Ponadto 200 pracowników przedsiębiorstwa energetycznego Kelag pracuje nad naprawianiem szkód, które w wyniku opadów śniegu uszkodziły maszty i przewody energetyczne. Pomoc sąsiedzka jest pisana tutaj wielką literą. Pomaga każdy, kto jest w stanie pomóc.

Turyści, którzy w wyniku opadów śniegu oraz V stopnia zagrożenia lawinowego (w chwili obecnej III stopnia) pozostali w hotelach, nie poniosą z tytułu niezaplanowanych noclegów żadnych dodatkowych kosztów. Również kwestia dostarczania dodatkowej żywności do hoteli w Tyrolu Wschodnim przebiega bez problemów. W gminie Hermagor, w którym znajduje się Nassfeld – największy region narciarski Karyntii został uruchomiony specjalny numer alarmowy dla turystów: 042822043. Informacje dotyczące warunków oraz ewentualnych zagrożeń dla narciarzy znajdują się pod adresem http://www.lawine.at. Dodatkowo lokalne służby interwencyjne przygotowały dla użytkowników smartphonów bezpłatną aplikację informującą na bieżąco o stanie pokrywy śnieżnej.

W sytuacjach ekstremalnego zagrożenia pogodowego obowiązują wszystkich – zarówno mieszkańców, jak również turystów – zarządzenia lokalnych władz, służb oraz specjalistów. Jednocześnie odradza się podróżowania po zamkniętych trasach oraz dolinach.