We wtorek 2 czerwca, stolica Pomorza Zachodniego wzbogaciła się o symbolicznego gospodarza finału Baltic Tall Ships Regatta (12-15 czerwca). Jest nim mierzący ponad cztery metry, przystojny marynarz.

Mowa o pomniku marynarza, usytuowanym przy szczecińskiej Alei Fontann. Podobnie jak przed dwoma laty, tak i tym razem zadecydowano o przyozdobieniu go w stosowny  strój, pasujący do zbliżającej się wielkimi krokami imprezy żeglarskiej. Zadanie wcale nie należało do łatwych.
–  Nie da się przygotować tego wszystkiego na maszynie, więc pozostaje praca i szycie na miejscu – tłumaczy pani Agnieszka, która jest odpowiedzialna za to, aby na finał Baltic Tall Ships Regatta 2015 szczeciński marynarz prezentował się okazale. – Trudności jest sporo, bo nie dość, że mamy tu do czynienia z bardzo nieregularną bryłą, to jeszcze praca odbywa się na wysokości, więc niezbędna jest odpowiednio duża drabina.
Sam marynarz z pomnika również nie ułatwia roboty. – Najwięcej problemów jest z koszulką. Wiadomo, marynarz nie podniesie nagle ręki i nie pomoże, więc trzeba sobie radzić jakoś samemu.

Jak czasowo wygląda operacja „ubieramy marynarza”? – Samo mierzenie trwało około 30 minut. Gdybym później w całości mogła poświęcić się temu projektowi i nie robić nic innego, to oceniam, że dałoby się to przygotować mniej więcej w ciągu dwóch dni. Jeśli natomiast chodzi o ostatnią fazę ,to na miejscu praca zajmuje około dwóch godzin.
Tegoroczna przygoda nie jest debiutem, ponieważ po raz pierwszy ze szczecińskim marynarzem pani Agnieszka spotkała się dwa lata wcześniej, kiedy również podjęła się misji przyozdobienia go w specjalny strój. – Pracy jest tak samo dużo i to doświadczenie, wynikające z tego, że robiło się  to już wcześniej, tak naprawdę niewiele daje.  Strój jest jednak odpowiednio przygotowany i nie ma co obawiać się problemów związanych np. z niekorzystną pogodą. Jeśli tylko człowiek nie popsuje, to jestem przekonana, że wszystko będzie w porządku – kończy pani Agnieszka.
Do finału Baltic Tall Ships Regatta 2015 pozostało 9 dni. Ostatnie odliczane Szczecin spędzi już w towarzystwie odpowiednio przygotowanego marynarza, który – jako jeden z gospodarzy miasta – powita gości największej imprezy żeglarskiej tego roku

Program imprezy:
http://www.szczecin.eu/sites/default/files/13_05%20Wydarzenia%20SAA%20BTSR.doc
http://www.szczecin.eu/sites/default/files/BALTIC%20REGATTA%202015%20program%20artystyczny%20SAA%20rozpiska%203.doc
http://www.szczecin.eu/sites/default/files/BTSR.pdf

Więcej informacji: www.tallships.szczecin.eu