Wyszukiwarka hoteli trivago.pl zebrała TOP 10 hoteli historycznych w Polsce i zaprasza do krótkiej wędrówki po historii naszego kraju i tych niesamowitych obiektów. Te historyczne miejsca kryją w sobie tak wiele tajemnic największych osobistości, które zapisały się na kartach historii Polski.


Polska jest pełna zabytkowych dworów, pałaców i zamków, w których obecnie możemy przenocować. Bogata historia naszego kraju sprawiła, że wiele z tych budowali pochodzi z odległych czasów, choćby ze Średniowiecza. Te niesamowite miejsca naznaczone historią, w których niegdyś sypiali królowie, szlachta, książęta, czy pisarze, dziś oferują nam niezapomniany nocleg.


1.
Zamek Lubliniec (Lubliniec, woj. śląskie)


Niezwykły Zamek Lubliniec, który został wzniesiony pod koniec XIII wieku był niegdyś obronną warownią. Należał wówczas do książąt opolskich i to właśnie z ich woli powstał. Na przestrzeni wieków, Zamek Lubliniec przechodził z rąk jednego właściciela do drugiego. Co ciekawe, w 1638 roku w warowni przebywał sam król Władysław IV Waza. Dziś, dokładnie jak za czasów dawnej świetności, Zamek Lubliniec zachwyca swoich gości 45, komfortowo wyposażonymi pokojami o standardzie czterech gwiazdek. Nowoczesne wyposażenie w połączeniu z elementami zabytkowych sklepień pozwalają na relaks i wypoczynek z lekcją historii oraz w poczuciu przebywania w miejscu naznaczonym historią.


Zdjęcia:

Zamek z zewnątrz: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/Hotel_Zamek_Lubliniec_1.jpg

Zamek z zewnątrz nocą: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/Hotel_Zamek_Lubliniec_8.jpg

Pokoje: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/Hotel_Zamek_Lubliniec_4.jpg

Restauracja: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/Hotel_Zamek_Lubliniec_9.jpg

Zamek Lubliniec na trivago.pl można znaleźć tutaj.


2.
Hotel Bristol (Warszawa)


To najstarszy hotel w Warszawie. Został założony w 1901 roku przez znanego polityka, pianistę i kompozytora światowej klasy, Ignacego Paderewskiego. Od samego początku istnienia obiektu, gościli w nim przedstawiciele światowej kultury. To w murach tego budynku znany malarz Wojciech Kossak miał swoje atelier. Ponadto, najsłynniejszy polski tenor i aktor Jan Kiepura śpiewał do tłumów z balkonu hotelu Bristol. Natomiast kompozytor Karol Szymanowski odbywał tutaj spotkania dyskusyjne, podczas których rozmawiał o polskiej kulturze z artystami z Filharmonii Narodowej. Ten neorenesansowy gmach doskonale wpasowuje się w charakter pobliskiej architektury Starego Miasta. Znajduje się w sąsiedzctwie historycznego Traktu Królewskiego, niedaleko Pałacu Prezydenckiego i w odległości kilku kroków od Nowego Światu. Co ciekawe, w hotelu zatrzymały się takie sławy jak: Pablo Picasso, Sophia Loren czy Woody Allen. Obecnie, za neorenesansową elewacją hotelu Bristol kryją się luksusowe i romantyczne wnętrza zaprojektowane w stylu art deco.


Zdjęcia:

Hotel z zewnątrz: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/Hotel%20Bristol.jpg

Hotel z zewnątrz: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/Hotel%20Bristol%20Exterior%20(2).jpg

Kawiarnia: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/Cafe%20Bristol.jpg

Lobby: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/Lobby.jpg

Bar: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/Bristol%20Wine%20Bar%201.jpg

Apartament Paderewski: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/Suite%20Paderewski%20(2).jpg

Apartament Paderewski: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/Suite%20Paderewski%20(3).jpg

Apartament Paderewski: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/Suite%20Paderewski.jpg

Wejście: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/wejscie.jpg

Hotel Bristol na trivago.pl mozna znaleźć tutaj.


3.
Pałac Tłokinia (Tłokinia Kościelna, niedaleko Kalisza)


Pałac powstał w latach 1915-1916. Właścicielami budynku była szlachetna rodzina, Zofia i Jan Chrystowscy. Para nie doczekała się potomostwa. Chrystowski zmarł w niedługi czas przed wybuchem II Wojny Światowej. W czasie okupacji pałac przejęli Niemcy, a Zofia Chrystowska została ograbiona z majątku. Obecnie jego właścicielem jest kaliski przesiębiorca, którego pasja sprawiła, że pałacowi przywrócono dawny blask i charakter. Do odnowienia miejsca i przywrócenia mu świetności przyczynił się zachowany album rodziny Chrystowskich. Pozwoliło to na dogłębną analizę i tym samym odrestaurowanie miejsca. Na ścianach tego liczącego ponad sto lat gmachu możemy zobaczyć zdjęcia z rodzinnego albumu Chrystowskich. W tym samym albumie znajdują się zdjęcia sławnych osobistości, które dowodzą ich wizytacji w pałacu. Gościli tu między innymi Premier II RP Roman Dmowski, ostatni prymas Królestwa Polskiego kardynał ks. Bp Aleksander Krakowski, czy senator Władysław Jabłonowski. W latach swojej świetności – w okresie międzywojennym – pałac był postrzegany i opisywany jako patriotyczna ostoja polskości – rezydencja, gdzie pielęgnowano tradycje i więzy rodzinne. Niezwykłe obrazy ukazują życie codzienne pary- Zofii i Jana, ich zmagania, trudy i chwile radości. Aktualne wnętrza pałacu nawiązują do lat jego świetności – miejsca noszącego cechy polskiego dworu; adobion z kolumnowym portykiem i dachem z powiekowymi oknami. Obecnie 4-gwiazdkowy hotel dysponuje 17 pokojami, a każdy z nich jest wyposażony w antyki i obrazy z różnych epok.


Zdjęcia:

Pałac z zewnątrz:http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/palac%20tlokinia.jpg

Pokoje: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/palac%203.jpg

Korytarz: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/palac%20tlokinia%202.jpg

Restauracja: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/palac4.jpg

Pałac Tłokinia na trivago.pl można znaleźć tutaj.


4.
Pałac Staniszów (Staniszów)


Staniszów to dawna wieś rycerska, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1395 roku. Pałac Staniszów jest dawną siedzibą arystokratyczną. To renesansowy dwór, który został wzniesiony w II połowie XVI wieku. W 1787 roku został przebudowany z inicjatywy księcia Henryka XXXVIII von Reuss na rezydencję barokową. Od początku XIX wieku Staniszów należał do „najczęściej odwiedzanych i znakomitych miejsc rozrywki dla mieszkańców Jeleniej Góry i cieplickich kuracjuszy.” Wówczas pałac był jednym z centrów życia towarzyskiego w regionie. Obecnie jest własnością prywatną i mieści się w nim hotel. W dzisiejszym wnętrzu zostały zachowane bogate parkiety, kominki i posadzki. Pokoje hotelowe pozwalają się przenieść w atmosferę arystokratycznej rezydencji.


Zdjęcia:

Pałac z zewnątrz: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/fot.%20Wac%C5%82aw%20Dzida(2).JPG

Pałac z zewnątrz: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/fot.%20Wac%C5%82aw%20Dzida.jpg

Restauracja: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/palac%20staniszow.JPG

Pokój: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/4%20Pory%20Roku%20-%204%20Jahreszeiten.JPG

Pałac Staniszów na trivago.pl można znaleźć tutaj.


5.
Hotel „Pod Różą” (Kraków)


„Pod Różą” to najstarszy hotel w Krakowie. Dzieje kamienicy, w której dzisiaj mieści się hotel sięgają XIV wieku. „Pod Różą” znajduje się w renesansowym pałacu, na Starym Mieście w Krakowie, przy ulicy Floriańskiej. Pierwsze jednak, dostępne źródła, które opisują kamienicę pochodzą z XVI wieku. Jako, że wówczas należała do rodów szlacheckich i magnackich, nazywano ją „kamienicą szlachecką”. Niegdyś właścicielem budynku był Prosper Provana – dworzanin królowej Bony. Na początku XIX wieku za sprawą nowego właścieciela – Jana Szydłowskiego – obiekt został zaadaptowany do celów hotelarskich, w oparciu o wzory francuskie. W jego progach gościło wiele znanych osobistości, takich jak Aleksander I, Honoriusz Balzak i Franciszek Liszt. Był również ulubionym miejscem Agnieszki Osieckiej, która opisuje ten niesamowity hotel w swoich wierszach. Obecnie „Pod Różą” posiada 57 pokoi i jest utrzymany w stylu biedermeier i współczesnym.


Zdjęcia:

Hotel z zewnątrz: http://ie1.trivago.com/contentimages/Hotel%20z%20zewn%C4%85trz.jpg

Pokój: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/images/alux%20101.jpg

Pokój: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/images/saito-1511.jpg

Sala: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/images/KONF.%20(1).jpg

Hotel „Pod Różą” na trivago.pl można znaleźć tutaj.


6.
Grand Hotel (Kraków)

Grand Hotel w Krakowie przyjmuje gości do swoich progów już od ponad stu lat, a dokładnie od Średniowiecza. W 1873 roku książęca para Marcelina, najsłynniejsza uczennica Fryderyka Chopina i Aleksander Czartoryscy utworzyli miejsce, które miało stanowić siedzibę książęcą, a która z czasem została uznana za jedną z najznakomitszych w Rzeczypospolitej. W niedługim czasie, pałac stał się ośrodkiem życia artystycznego, intelektualnego i towarzyskiego ówczesnej Warszawy. W 1886 pałac został przemianowany na hotel, za sprawą spadkobiercy książąt. Prasa opisywała wówczas miejsce, jako najlepszy hotel europejski. Sama nazwa – marka „Grand Hotel” – w ogóle pojawiła się w XIX wieku i stanowi synonim usług hotelarskich na luksusowym, niespotykanym poziomie. Do okresu największej świetności hotelu zalicza się lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku. W 1938 gościem był światowej sławy tenor, Jan Kiepura. Chcąc zadowolić gości hotelowych, dał koncert z okna apartamentu marmurowego. Hotelowa kawiarnia, od początków istnienia skupiała elitę intelektualną Krakowa. Częstym jej bywalcem był Henryk Sienkiewicz. Jak wspominał Adam Grzymała-Siedlecki: „Kraków nie byłby w pełni Krakowem gdyby o 10 rano nie zjawił się w tej salce na kawusię ze śmietanką.” (mowa o Henryku Sienkiewiczu). W 1914 roku, podczas swojego pobytu w Polsce zatrzymał się tutaj Joseph Conrad wraz z rodziną. Grand Hotel w Krakowie został również opisany w polskiej literaturze. Henryk Worcell, który niegdyś był kelnerem w hotelu, opisał swoje doświadczenia w pracy w tym miejscu, w słynnej powieści „Zaklęte rewiry” z 1936 roku.


Zdjęcia:

Hotel zewnątrz: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/DSC00956.JPG

Hotel zewnątrz: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/DSC01012.JPG

Pokoje: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/pok%C3%B3j%20nr%2023_2.jpg

Korytarz: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/holl_2.jpg

Korytarz: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/IMG_2620_1_2_tonemapped.JPG

Grand Hotel na trivago.pl można znaleźć tutaj.


7.
Hotel Polonia Palace (Warszawa)


Hotel Polonia Palace jest jednym z najstarszych hoteli w Warszawie. Swoją działalność rozpoczął w 1913 roku. Nazwa hotelu została nadana w duchu patriotycznym, gdyż Polska w tym czasie była pod zaborami. Polonia Palace został założony przez Konstantego Przeździeckiego, który pochodził ze znanej i szanowanej arystokratycznej rodziny. Wygląd hotelu był inspirowany budownictwem francuskim. We francuskiej restauracji hotelowej znajdowały się ludwikowskie meble, a gości obsługiwali kelnerzy znad Sekwany. Wraz z legendarnym parkietem tanecznym, hotel szybko stał się jednym z głównych miejsc rozrywki międzywojennej Warszawy. W murach Polonia Palace nocował między innymi generał Eisenhower, podczas jego oficjalnej wizyty w Warszawie, przywitany przez setki warszawiaków. Ponadto, hotel był miejscem spotkań elity warszawskiej. Obywały się tutaj bankiety, koncerty i bale. W 1925 roku odbył się tutaj słynny bal autorów dramatycznych z udziałem między innymi Stefana Żeromskiego, Kornela Makuszyńskiego i Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Obecnie hotel posiada stylowo urządzone pokoje i restaurację, w której możemy skosztować potraw kuchni polskiej i europejskiej.


Zdjęcia:

Pokój: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/hotel%20polonia%203.jpg

Bar: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/hotel%20Polonia%205.jpg

Kawiarnia: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/hotel%20polonia%206.png

Pokój: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/Hotel%20Polonia.jpg

Hotel Polonia Palace na trivago.pl można znaleźc tutaj.


8.
Zamek Kliczków (Kliczków, woj. dolnośląskie)


Zamek Kliczków powstał około 1297 roku, jako murowano-drewniany zamek obronny, książąt świdnicko-jaworskich (boczna linia śląskiej gałęzi dynastii Piastów, która panowała w księstwach świdnickim, ziębickim i jaworskim). Został zbudowany prawdopodobnie z woli Bolka I Surowego do obrony przed najazdami czeskimi. Przez długi czas potomkowie I Surowego kontynuowali politykę swojego przodka, a ziemie kliczkowskie stały się tym samym najbogatszymi na Śląsku. W ciągu wielu lat istnienia, Zamek Kliczków był pod panowaniem różnych władców i rodów, a tym samym zmieniała się forma obiektu. W XVII wieku ukończono renesansową przebudowę zamku, a obiekt tym samym ewoluował z obronnego na dworski. Widoczna na zamku wieża o neogotyckim charakterze została zbudowana w 1810 roku z inicjatywy Hansa Hermanna. Ten historyczny obiekt posiada wiele fascynujących tejemnic. Jedną z nich jest historia setnika, z okresu rycerskiego zamku, który rzekomo zdradził swojego Pana, zakochując się w jego żonie. Oboje – setnik i żona jego Pana – zostali wtrąceni do lochów, gdzie ten zmarł. Ponoć do dzisiaj nawiedza okolicę. Obecnie ta neorenesansowa budowla łączy elementy epoki ze współczesnością. W zamku możemy przenocować, a liczba 89 pokoi, w tym 9 apartamentów sprawia, że wśród obiektów zabytkowych Zamek Kliczków oferuje jedną z największej ilości miejsc noclegowych. Zamek oferuje wiele atrakcji dla gości, a jest to między innymi SPA, sauna, masaże, jazda konna. W piwnicach znajdują się pomieszczenia klubowe i winiarnie.


Zdjęcia:

Zamek z zewnątrz: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/zewnatrz%201.jpg

Zamek z zewnątrz: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/zewnatrz%202.jpg

Pokój: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/pokoj.jpg

Pokój: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/pokoj2.jpg

Pokój: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/images/pokoj3.jpg

Restauracja: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/images/restauracja.jpg

Wnętrze: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/images/wnetrze.jpg

Basen: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/images/basen.jpg

Balkon: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/images/balkon.jpg

Park: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/images/zewnatrz.jpg

Zamek Kliczków na trivago.pl można znaleźć tutaj.


9.
Chopin Boutique B&B (Warszawa)


Budynek hotelu Chopin Boutique B&B powstał w 1910 roku. Obiekt został zaprojektowany przez polskiego Żyda – Edwarda Ebera – słynnego warszawskiego architekta. Budynek wyróżniał się spośród innych, sąsiadujących obiektów, a to za sprawą stylu, w jakim powstał. Był to mianowicie pierwszy w Warszawie przykład berlińskiego modernizmu. Do 1938 roku rezydował tutaj główny ideolog prawicowej partii Narodowa Demokracja i główny rywal Józefa Piłsudskiego – Roman Dmowski. Podczas Powstania Warszawskiego obiekt znajdował się w samym ośrodku walk i stanowił schronienie dla wielu cywilów. Po zakończeniu II Wojny Światowej nie udało się w pełni odtworzyć wyglądu budynku. Przez ostatnich kilkanaście lat podejmowane są starania rekonstrukcji oryginalnego wyglądu, głównie dzięki ocalałym elementom, jak okna, drzwi czy schody. Obecnie mieści się tutaj hotel, który dzięki swojemu położeniu stanowi idealne miejsce do zatrzymania się, dla osób, które chcą zwiedzać Warszawę. W pobliżu Chopin Boutique
B&B znajdują się między innymi Muzeum F. Chopina, Stadion Narodowy czy Łazienki Królewskie. Miłośnicy muzyki klasycznej mogą być świadkiem codziennych koncertów, które odbywają się w jednej z sal hotelu – w salonie Chopina. Można przysłuchiwać się tutaj utworom Fryderyka Chopina, na przykład przy lampce wina.


Zdjęcia:

Apartament: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/images/Apartament.jpg

Dziedziniec: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/images/dziedziniec.jpg

Jadalnia: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/images/jadalnia%20(1).jpg

Hol: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/images/Hotel%20Ruze%20_%20Deluxe%20room%20_%202.jpg

Chopin Boutique B&B na trivago.pl można znaleźć tutaj.


10.
Hotel w Zamku: Zamek Ryn (Ryn)

 

Zamek został zbudowany w 1377 roku przez Zakon Krzyżacki. Często zatrzymywał się tutaj książę litewski Witold. To tutaj omawiał swój sojusz z Krzyżakami, dzięki któremu miał zdobyć koronę Litwy. Przed samą Bitwą pod Grunwaldem, książę Witold wycofał się jednak z koalicji. Wówczas przebywająca na zamku jego żona Anna i ich dzieci, w ramach krzyżackiej zemsty zostali ponoć zamurowani w piwnicach zamku. Legedna głosi, że Anna do dzisiaj przechadza się po zamku, jako duch w postaci Białej Damy, przynosząc szczęście.To jeden z największych na świecie hoteli, które znajdują się w murach odrestaurowanego zamku. Wnętrza zamku nawiązują do architekrury historycznej. 4-gwiazdkowy hotel w zamku jest położony między jeziorami Orłów i Ryńskim, na wzgórzu. Z obiektu roztacza się widok na piękną okolicę pełną lasów i jezior. Zamek oferuje swoim gościom 143 pokoje, w tym apartamenty.


Zdjęcia:

Zewnątrz: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/images/foto_lot_ptaka.jpg

Jadalnia: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/images/14_Hotel_Zamek_Ryn.JPG

Recepcja: http://ie1.trivago.com/contentimages/press2/images/recepcja.jpg

Zdjęcia Hotelu Zamky Ryn można znaleźć tutaj.