Troki są niedużym miastem oddalonym zaledwie 27 km od Wilna, które trwale wpisało się w historię Litwy. W Trokach, a właściwie w pobliskiej wsi Stare Troki znajdowała się pierwsza stolica Litwy.
    Obecne Troki to niewątpliwie jedna z głównych atrakcji turystycznych Litwy. W połowie kwietnia Troki znalazły się na pierwszym miejscu listy mniejszych miejscowości w Europie, które zasługują na uwagę i które koniecznie powinno się odwiedzić. Ranking został zamieszczony na stronie Tripoto – znanego blogu poświęconego podróżom. Zainteresowanie Trokami odzwierciedla również obszerny materiał zamieszczony w kwietniu w Gazecie.pl  Podróże.

Troki, symbol litewskiej turystyki i średniowieczna stolica Litwy, znane są przede wszystkim z położonego na wyspie jeziora Galwe średniowiecznego zamku. W tym roku zamek będzie dostępny dla zwiedzających w nocy 16 maja, w ramach organizowanej w wielu miastach Nocy Muzeów. W Zamku na Wyspie w sezonie letnim organizowane są turnieje rycerskie. Na zamku oraz w położonym po drugiej stronie jeziora pałacu w Zatroczu organizowane są cyklicznie koncerty muzyki kameralnej. Utworzony w 1991 roku Trocki Historyczny Park Narodowy jest jednym z pięciu litewskich parków narodowych i obejmuje oprócz zamku na wyspie, Troki wraz z okolicami, w tym 3 jeziora, Zatrocze z pałacem Tyszkiewiczów, 3 grodziska z kurhanami, zabytki Starych Trok i kilka rezerwatów. Celem parku jest ochrona istniejących tu zabytków architektonicznych, historycznych, etnograficznych oraz przyrody.
Ważnym elementem kultury Trok jest istniejące tu do dziś skupisko ludności karaimskiej. Karaimowie zostali sprowadzeni do Trok z Krymu przez księcia Witolda i mimo zmieniających się okoliczności zamieszkują wciąż miejscowość. Cenieni za lojalność i legendarną uczciwość cieszyli się uznaniem kolejnych władców, a jeden z pochodzących z Trok Karaimów był nawet lekarzem nadwornym Jana III Sobieskiego. Obecnie zabudowę karaimską można zobaczyć głównie wzdłuż ulicy Karaimskiej, gdzie oprócz charakterystycznych domów mieszkalnych stoi XVIII-wieczna kiernesa – dom modlitwy. Kuchnia karaimska to kolejna rzecz, dla której warto przyjechać do Trok Niezrównane w smaku kibiny podawane są w miejscowych lokalach gastronomicznych, z których jeden może się poszczycić odznaką „Funduszu Dziedzictwa Kulinarnego” oraz posiada „Certyfikat produktu dziedzictwa kulinarnego.”
W Trokach znajduje się sanktuarium maryjne chętnie odwiedzane przez polskich turystów i pielgrzymów.
W maju ( w tym roku 11 maja) organizowany jest w Trokach półmaraton wiodący malowniczą trasą wzdłuż jeziora Galwe zaś pod koniec wiosny na jeziorze odbywają się regaty wioślarskie inaugurujące sezon żeglarski. W organizowanych na Litwie biegach masowych bierze udział coraz większa ilość biegaczy z Polski.

http://www.tripoto.com/blog/beyond-the-eiffel-tower-10-alternate-travel-destinations-in-europe-part-1/ http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,15760884,Troki_jedno_z_najpiekniejszych_miejsc_na_Litwie_.html
www.trakai-visit.lt