Miał 1,5 metra i mocno namieszał w systematyce dinozaurów. Dzisiaj w miejscu jego odkrycia, Krasiejowie na Opolszczyźnie, można spotkać jego i 70 innych gatunków dinozaurów.

Dla miłośników filmów o parku jurajskim i pasjonatów przeszłości wizyta tutaj to możliwość spotkania, dosłownie i w przenośni, oko w oko z dinozaurem
To właśnie z Krasiejowa pochodzi Silesaurus Opolensis, dzisiaj uważany za przodka dinozaurów, który w momencie swojego odkrycia mocno namieszał w systematyce tych stworzeń. Miał 1,5 metra wysokości  i występował tylko na terenie dzisiejszej Opolszczyzny. Odnalazł go kilka lat temu profesor Jerzy Dzik – na terenie ówczesnej kopalni iłów należącej do cementowni. Specjaliści od wykopalisk oprócz silezaura odnaleźli tutaj ślady fitozaurów, cyklotozaurów, metopozaurów, aetozaurów i polonosucha. Krasiejowskie kręgowce i 70 innych gatunków gadów można dzisiaj obejrzeć podczas spaceru po ścieżce paleontologicznej, gdzie odwzorowane w skali 1:1 prezentują się na terenie JuraParku, który jest częścią 40-hektarowego edukacyjnego Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie.  Długość spaceru, niczym w Jurassic World, trwa od 1,5 do 2 godzin. Podczas niego można podziwiać także specjalne trójwymiarowe dioramy ze słynnych paleolokalizacji i korzystać z darmowej aplikacji mobilnej. Umieszczony w niej audioprzewodnik umożliwi odkrycie wielu szczegółów najbardziej ciekawym miłośnikom 200 prezentowanych dinozaurów.
Cały kompleks edukacyjny w Krasiejowie to także czynne stanowiska paleontologiczne. Za kilka tygodni, wraz z początkiem wakacji, do pracy przyjadą tutaj młodzi adepci nauk o ziemi, aby prowadzić prace wykopaliskowe. W ubiegłym roku oprócz studentów z Polski pojawiali się tutaj także badacze z innych krajów europejskich. Każdy odwiedzający ma też szansę przyjrzenia się szczątkom prehistorycznych gadów na własne oczy. Umożliwia to wizyta w pawilonie paleontologicznym. Tam, dzięki specjalnej przeszklonej podłodze z hartowanego szkła, można podziwiać skamieniałości kręgowców sprzed 230 milionów lat. – Z myślą o najmłodszych gościach przygotowaliśmy także specjalne warsztaty – mówi Karolina Wrona z Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. – Podczas nich maluchy pod opieką doświadczonych animatorów mogą wcielić się w rolę paleontologa i niczym Indiana Jones zgłębiać tajemnice przeszłości. Z resztą cały nasz kompleks przygotowaliśmy z myślą łączenia nauki i zabawy. Są tutaj części typowo rekreacyjne z karuzelami, czy placem zabaw. Są także bardziej wiedzowe. Wśród nich jest między innymi prehistoryczne oceanarium. Wizyta w nim pozwala poznać wodnych braci T-Rexa. Odwiedzając jego wnętrza czeka nas spotkanie z mierzącym blisko 20 metrów megalodonem, rybopodobnym Mozazaurem, czy obdarzonym długą szyją płetwojaszczurem Plezjozaurem.  
Zobacz na filmie, kogo można spotkać w prehistorycznym oceanarium: http://bit.ly/PrehistoryczneOceanarium