Śpiewanie pieśni oraz taniec są bardzo ważnymi i obecnymi od wieków elementami w kulturze Estonii. Najważniejsze święto z tym związane – Festiwal Pieśni i Tańca – organizowany jest co pięć lat. Najbliższa edycja odbędzie się w dniach 4-6 lipca 2014. Festiwal jest wspaniałym i unikatowym pokazem jedności i radości narodowej. W tym roku, weźmie w nim udział rekordowa liczba uczestników.

Osoby występujące na Festiwalu Pieśni i Tańca to śmietanka estońskich artystów. Zostały one wybrane spośród setek tancerzy i śpiewaków oraz dziesiątek grup. Choreografia prezentowana podczas Festiwalu jest ćwiczona nawet przez kilka lat przed wydarzeniem. Musi być opanowana do perfekcji, bowiem tysiące tancerzy będą ją prezentować jednocześnie na stadionie po brzegi wypełnionym publicznością. W tegorocznej edycji weźmie udział 1046 chórów, w których śpiewa łącznie 32 000 osób. Zaprezentuje się również ponad 10 000 tancerzy z 654 grup tanecznych. 500 muzyków folkowych zagra na koncercie 4 lipca. 54 zagraniczne chóry, grupy taneczne i muzyczne dołączą gościnnie do estońskiego świętowania.
W ciągu trzech dni, tancerze dadzą trzy występy na Stadionie Centralnym Kalev w Tallinie. Pierwszy z nich odbędzie się 4 lipca. W kolejnych dniach do zabawy dołączą śpiewacy. Wspólny przemarsz uczestników Festiwalu Pieśni i Tańca odbędzie się 5 lipca. Rozpocznie się w centrum miasta, po czym przeniesie na błonia festiwalowe. Tam odbędzie się pierwszy koncert Festiwalu Śpiewu i Tańca. W tym roku potrwa on ok. czterech godzin, a repertuar oczywiście zawierać będzie ukochane przez Estończyków chóralne pieśni wykonywane podczas tego święta od wielu lat. Drugi koncert odbędzie się 6 lipca. Będzie on trwał siedem godzin, a zaprezentowane zostaną występy różnych chórów oraz orkiestr.

Pierwszy Festiwal Śpiewu odbył się w 1869 roku, a sztukę taneczną można podziwiać od 1934 roku. Najsłynniejszym wydarzeniem związanym z wydarzeniem jest Śpiewająca Rewolucja w latach 1987-1991, którą uważa się za jeden z symboli odzyskania niepodległości przez Estonię, Łotwę i Litwę.
W 2003 roku estońska tradycja świętowania śpiewu i tańca wpisana została na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Największa do tej pory edycja festiwalu miała miejsce w 1970 roku i przyciągnęła ponad 10 000 tancerzy. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że tegoroczna ją przebije. Radosny estoński duch zabawy często jest silniejszy niż pogoda. Na przykład w 2004 roku Festiwal, po raz pierwszy w historii, odwołano z powodu bardzo silnych opadów deszczu, ale pomimo to, ponad 7000 osób uczestniczyło w spontanicznej paradzie.

Niezależnie od warunków atmosferycznych, występy odbędą się na świeżym powietrzu. Organizatorzy zalecają zatem przygotować się zarówno na słoneczną pogodę, jak i wiatr i deszcz. Ceny biletów wynoszą 10-25 euro.

 

Więcej informacji:
www.visitestonia.com