KONCERT „DEKADY ESTRADY. Miks polskiego beatu na 60-lecie”

20 czerwca na Podzamczu zabrzmi miks elektroniki i wielkich polskich przebojów, na scenie pojawią się: Urszula Dudziak, Halina Frąckowiak i Ania Rusowicz w towarzystwie didżejów z Soul Service i Break Da Funk.

Wspólnie wprowadzą publiczność w radosny, funkowy klimat podczas wyjątkowego koncertu „Dekady Estrady”. To jedno z najważniejszych wydarzeń trwającego właśnie jubileuszu 60-lecia Stołecznej Estrady i ukłon w stronę barwnej historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Koncert „Dekady Estrady” odbędzie się 20 czerwca o godz. 21.30 na scenie głównej Wianków nad Wisłą. To autorski projekt przygotowany przez didżejów z Soul Service i Break Da Funk: DJ Spike’a, Ojca Karola i Cpt. Sparky. Niepowtarzalne spotkanie tradycji z nowoczesnością w soulowo-funkowej estetyce rozkołysze publiczność. Zagra sekcja dęta: Piotr Ziarek i Marcin Gańko, a za instrumentami perkusyjnymi zasiądzie Jarek Kulik.

Przesłuchaliśmy setki polskich nagrań i wyselekcjonowaliśmy najlepsze piosenki ostatnich sześciu dekad. Razem tworzą unikatową kompozycję – mówi Michał Lipka z Soul Service. – Uwielbiamy szukać starych, dobrych numerów. Dbamy
o zachowanie oryginalnych brzmień, mamy dziesiątki płyt winylowych i to one będą fundamentem naszego występu.

Soul Service zaprosił do współpracy wyjątkowe wokalistki. Urszula Dudziak zaśpiewa słynną „Papaję”, Halina Frąckowiak „Wodo, zimna wodo” z tekstem Ernesta Brylla, a Ania Rusowicz „Ślepą Miłość”. – Piosenki tamtych lat do dziś zachwycają pięknymi tekstami i autorską aranżacją. To rzadkość we współczesnej muzyce pełnej komputerowych brzmień – mówi Halina Frąckowiak. – Dla mnie wiele z tych przebojów to kompozycje doskonałe, muzyczne dzieła sztuki – dodaje Ania Rusowicz. Urszula Dudziak darzy szlagiery ogromnym sentymentem: – Chyba nie znam osoby, której nie porwałby do tańca Jerzy Połomski i jego
 „Bo z dziewczynami”. Piosenki tamtych lat do dziś mnie wzruszają.

Podczas koncertu zabrzmi w sumie 18 kultowych utworów wśród nich: „Luciola” zespołu Maanam, „Tak tak, to ja” Obywatela GC, „Sen o Warszawie” Czesława Niemena czy „Pejzaż miasta” Czerwonych Gitar. Choreograficzną oprawę show stworzą energetyczni tancerze z grupy Warszawski Funk oraz Art Project Ballet pod kierunkiem Mateusza Polita. Układy sceniczne zostną wzbogacone o pokazy akrobatyczne, a w warstwie wizualnej zobaczymy kolaż archiwalnych obrazów z życia Warszawy lat 60, 70 i 80-tych i nowoczesnych grafik i animacji.

Koncert „Dekady Estrady” jest jednym z najważniejszych wydarzeniem przypadającego w tym roku 60-lecia Stołecznej Estrady.

Idealnie oddaje charakter naszego jubileuszu – buduje pomost pomiędzy przeszłością i współczesnością. Odwołuje się do najlepszych momentów w historii polskiej rozrywki, w tym kart zapisanych przez Stołeczną Estradę  robi to w bardzo nowoczesnej, trafiającej do dzisiejszej publiczności formie – mówi dyrektor Stołecznej Estrady Andrzej Matusiak. – Na miejsce naszego jubileuszowego wydarzenia wybraliśmy Podzamcze, bo od lat z sukcesami działamy tu na rzecz poszerzania pola kultury w Warszawie. A koncert zaplanowaliśmy podczas największego plenerowego wydarzenia organizowanego przez Stołeczną Estradę, czyli Wianków nad Wisłą, bo chcemy świętować wspólnie z warszawiakami. I tak jak na scenie łączymy muzyczne wczoraj i dziś, tak pod sceną chcemy jednoczyć pokolenia.

Koncert „Dekady Estrady” to jedno z wielu wydarzen jubileuszowych. Przed nami  wystawa „Tak się bawi sto-li-ca”, która zabierze widzów w retro podróż przypominając jak wyglądało życie towarzyskie i kulturalne w Warszawie w drugiej połowie XX wieku. Można ją będzie oglądać od 4 lipca do końca sierpnia na Podzamczu. Tam też na początku lipca ruszy „Dancing 60-lecia” – cykl sobotnich potańcówek na drewnianym podeście, który wskrzesi tradycję zabaw na świeżym powietrzu. A w trzy wrześniowe niedziele będzie można wybrać się na niezwykły spacer po Warszawie śladami  rozrywki i historii Stołecznej Estrady.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

Organizatorem Wianków nad Wisłą jest Stołeczna Estrada, Instytucja Kultury Miasta Stołecznego Warszawy. 20. edycja imprezy odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Partnerami wydarzenia są: PKN Orlen, PGE Polska Grupa Energetyczna, LOTTO, Tyskie.

Oficjalny profil Wianków nad Wisłą w Warszawie na portalu Facebook: https://www.facebook.com/WiankiWarszawa?fref=ts

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1049512035062257/

***

Stołeczna Estrada obchodząca w tym roku jubileusz 60-lecia istnienia to jedna z najstarszych i najważniejszych w Polsce instytucji zajmujących się organizacją wydarzeń kulturalnych. Ma w dorobku takie realizacje jak koncert Rolling Stones, recitale Marleny Dietrich i Elli Fitzgerald. Pod jej patronatem w latach 60. działały kabarety Dudek, Pod Egidą czy U Lopka. Estrada realizowała wspólnie z TVP słynne benefisy, finały „Szansy na sukces”. Wymyśliła i wyprodukowała „Big Zbig Show”. Dziś jej specjalnością są plenerowe widowiska, wśród nich Wianki nad Wisłą. Multimedialny Park Fontann na Podzamczu, którym Estrada opiekuje się od 2012 roku to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji stolicy. Wyjątkowe pokazy z wykorzystaniem światła, laserów i muzyki w ubiegłym roku obejrzało 800 tysięcy widzów. Nowatorski projekt „Rock Loves Chopin” popularyzuje twórczość Chopina w Polsce i na świecie. W centrum Warszawy od 10 lat Stołeczna Estrada organizuje Festiwal Skrzyżowanie Kultur, jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych world music.

Więcej o wydarzeniach organizowanych przez Stołeczną Estradę na: www.estrada.com.pl