Kupno apartamentu to niewątpliwie długoterminowa inwestycja, którą należy dokładnie rozważyć. Porównywarka noclegów HomeToGo.pl porównała średnie ceny metra kwadratowego w przypadku kupna i sprzedaży apartamentu. Sprawdź, w jakim czasie zwrócą się zainwestowane przez Ciebie pieniądze przy wynajmie krótkoterminowym, w zależności od lokalizacji

 

Podczas wyboru odpowiedniej nieruchomości, branych jest pod uwagę wiele różnych czynników, a przede wszystkim oczekiwany zwrot z inwestycji. Jego czas i wysokość ściśle zależy jednak od lokalizacji, w jakiej znajduje się dany apartament. Dane przedstawione poniżej są średnią arytmetyczną cen za metr kwadratowy podczas wynajmu i kupna. Przygotowany materiał pełni funkcję punktu wyjściowego dla czytelników potencjalnie zainteresowanych zakupem apartamentu pod wynajem krótkoterminowy. Podczas dokonywania decyzji inwestycyjnej należy brać pod uwagę również inne czynniki, które nie zostały tu uwzględnione, tj. podatki, opłaty miesięczne, opłaty za sprzątanie, etc.

 

W tych miejscowościach trzeba poczekać

 

Inwestując w wynajem krótkoterminowy apartamentów, najpóźniej zwrotu z inwestycji można się spodziewać w Zakopanem, Karpaczu, Warszawie, Międzyzdrojach i Mielnie. Niekwestionowanym liderem w tej kategorii jest Zakopane. W tatrzańskiej perle, przy wynajmie krótkoterminowym, zwrot zainwestowanych pieniędzy następuje najwcześniej po 4 i pół roku (1615 dni). Szybciej inwestycja zwróci się natomiast w Karpaczu – 3 lata i 11 miesięcy czy w Warszawie – 3 lata i 6 miesięcy. Co najmniej 3 lata trzeba również czekać inwestując w apartamenty w Międzyzdrojach i Mielnie. Dodatkowo, największe obłożenie w tych miejscach występuje w okresie letnim, podczas gdy zimą miejscowości cieszą się mniejszym zainteresowaniem turystów.

 

Najlepsze lokalizacje pod inwestycje w nieruchomości

 

Duże miejscowości, w których sezonowość nie występuje, bądź jest bardzo niska, charakteryzują się szybkim zwrotem z inwestycji. Przy założeniu, że dany apartament będzie wynajmowany przez wszystkie dni w roku, zwrot z inwestycji można odnotować już po 2 latach i 5 miesiącach w Gdańsku i we Wrocławiu. Natomiast w Krakowie może to nastąpić nawet 2 miesiące wcześniej, po 815 dniach od zakupu. Inwestycja najszybciej zwróci się jednak
w Pobierowie – już po półtora roku.

 

Najdroższe i najtańsze miejsca pod inwestycje

 

Sopot, uwielbiany przez wielu turystów nadmorski kurort, jest najdroższą lokalizacją w zestawieniu. Przy zakupie za metr kwadratowy apartamentu zapłacimy tam aż 11 709 tys. złotych, podczas gdy cena za wynajem to 10,41 złotych za metr2. Wysoka cena za wynajem w Rewalu (9,93 zł/m2) i jednocześnie niska cena za sprzedaż (6 067 zł/m2) sprawiła, że miejscowość znalazła się na drugim miejscu pod względem najkrótszego czasu potrzebnego do zwrotu z inwestycji.

 

Najtaniej apartament na krótki okres można wynająć w Białymstoku (4,19 zł/m2) i Karpaczu (4,27 zł/m2), a kupić w Szczecinie za 4 396 złotych za metr kwadratowy.

 

Decydując się na zakup apartamentu należy jednak pamiętać o kosztach utrzymania nieruchomości i zmieniającym się w ciągu roku popycie na wynajem krótkoterminowy. W typowo sezonowych lokalizacjach ilość rezerwacji jest mocno zróżnicowana w zależności od pory roku, podczas gdy w dużych miastach zapotrzebowanie utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie przez cały rok.

 

Więcej na temat tego, gdzie warto inwestować w apartamenty pod wynajem, znajduje się TUTAJ.

 

Metodologia

 Dane przedstawiają średnie ceny za metr kwadratowy apartamentu na wynajem, zgromadzone na podstawie cen dostępnych na stronie HomeToGo.pl i średnie ceny za metr kwadratowy apartamentu na sprzedaż, na podstawie cen ze strony popularnego serwisu ogłoszeń nieruchomości. Korzystając z tych dwóch danych HomeToGo.pl wyliczyło, w jakim najkrótszym czasie (w dniach) powinien nastąpić zwrot z inwestycji.

 

Sezonowość określana jest na podstawie ilości zarezerwowanych obiektów w danym miesiącu i miejscowości. Nie została ona jednak uwzględniona podczas wyliczania czasu potrzebnego na zwrot z inwestycji, tak samo jak koszty związane z utrzymaniem nieruchomości.