21–22 maja i 28–29 maja 2016


Dwa majowe weekendy, kilkanaście wyselekcjonowanych obiektów, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, interesujące historie i tradycje na wyciągnięcie ręki – tak w skrócie można opisać jedno z największych cyklicznych wydarzeń promujących bogactwo kulturowe Małopolski, czyli Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.


Tym razem opowiemy historie z szumem wody w tle – odszukamy miejsca, w których działały młyny wodne, wytropimy plażę o nazwie Krokodyl, zdradzimy tajemnice niezwykłej szwajcarskiej guwernantki Liny Bögli. A to tylko kropla w morzu opowieści, które dla Państwa przygotowaliśmy…


Wspólnie z gospodarzami obiektów zapraszamy do udziału w autorskich oprowadzaniach, warsztatach, pokazach i grach terenowych, dzięki którym będzie można zanurzyć się w historii prezentowanych miejsc i związanych z nimi osób. Zwiedzanie uatrakcyjnią miniwystawy, spotkania, koncerty, spacery i wycieczki tematyczne. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych oraz okazji do spróbowania lokalnych przysmaków.


W każdy z weekendów zostaną zaprezentowane inne zabytki:

21–22 maja 2016


TRASA KRAKOWSKA

Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie (ul. Lipowa 3, Kraków)

Kompleks wodociągów na Bielanach w Krakowie (ul. Księcia Józefa 299, Kraków)


TRASA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA


Kaplica „Na Wodzie” oraz osada młynarska Boroniówka w Ojcowskim Parku Narodowym (kaplica: Ojców; osada: Grodzisko 22, Skała)

Kościół i klasztor oo. Karmelitów Bosych w Czernej (Czerna 79, Krzeszowice)

Zamek w Zatorze (pl. T. Kościuszki 1, Zator)

 

28–29 maja 2016


TRASA KRAKOWSKA


Kościół sióstr Norbertanek, kościół pw. Najświętszego Salwatora wraz z kaplicą pw. św. Małgorzaty w Krakowie (ul. T. Kościuszki 88, Kraków)

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26, Kraków)


TRASA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA


Założenie dworskie w Zbyszycach (kościół: Zbyszyce 29; dwór: Zbyszyce 12, Gródek nad Dunajcem)

Kościół pw. Narodzenia NMP w Krużlowej Wyżnej (Krużlowa Wyżna 10)

Dwór w Kwiatonowicach (Kwiatonowice 1, Zagórzany)

Uczestnicy otrzymają także bezpłatną publikację – piąty tom serii wydawniczej towarzyszącej Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego od 2012 roku.

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Dni Dziedzictwa 2016 jest bezpłatny. Na wybrane punkty programu obowiązuje rezerwacja miejsc.


Więcej informacji na stronie: www.dnidziedzictwa.pl


Wydarzenie powstało z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego, a realizowane jest przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.