8 grudnia miał miejsce Wieczór Galowy, wieńczący obchody 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

Występy zespołów wokalnych i tanecznych z Turcji, przemówienia dyplomatów, bankiet po gali umożliwiający rozmowy o przyjaźni polsko-tureckiej – to tylko niektóre z atrakcji, jakie uświetniły wydarzenie w Teatrze Wielkim. Swoją obecnością uświetnili ten wieczór Premier Rzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz oraz Premier Republiki Tureckiej Ahmet Davutoğlu.

Wieczór Galowy, na którym wystąpili artyści Państwowej Orkiestry Symfonicznej z Bursy, Państwowego Chóru Tureckiej Muzyki Ludowej z Ankary, Zespołu Tureckiej Muzyki Dawnej ze Stambułu oraz Państwowego Zespołu Tańca Ludowego był uroczystym zwieńczeniem roku 2014 – szczególnego dla Polski i Turcji, w którym przypadła rocznica 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych pod hasłem „Starzy Przyjaciele, Nowi Liderzy”. Ten wyjątkowy moment stworzył szansę na przypomnienie historycznych relacji obu krajów oraz nawiązanie nowych kontaktów intelektualnych, biznesowych, a także kulturalnych.   
  

I to właśnie w sferze kulturalnej działo się wiele w roku 2014.

1. Akgün Akova Wystawa Fotograficzna
Od 17 maja do 15 czerwca na Placu Zamkowym w Warszawie można było oglądać wystawę fotograficzną o polskiej wsi w Turcji pod Stambułem – Polonezköy. Kuratorem wystawy był Gülden Akıncı – fotograf.
2. Wirujący Derwisze w Sali Kongresowej
28 maja w Sali Kongresowej odbyło się niezapomniane wydarzenie – koncert i Ceremonia Sema. Zaproszeni goście mieli szansę zobaczyć Zespół Tureckiej Muzyki Sufickiej z Konyi. Gospodarzem wieczoru był Ambasador Turcji Yusuf Ziya Özcan, a na sali widowiskowej znaleźli się przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i Premiera, Sejmu, Senatu, Ministerstw, a także pracownicy ambasad i dyplomaci.
3. Tureckie stoisko na Targach Książki
Z okazji 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych, Turcja premierowo gościła na 5. Warszawskich Targach Książki. Nasze stoisko odwiedziła Pierwsza Dama RP Anna Komorowska.
4. Turecka wystawa „Orient, Nowoczesność i Sztuka” w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Wystawa „Orient, Nowoczesność i Sztuka” została otworzona 25 czerwca 2014 roku, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Dzieła pochodziły ze zbiorów Banku Centralnego Republiki Tureckiej i przypadły do gustu miłośnikom sztuki tureckiej.
5. NBP uczcił 600-lecie stosunków dyplomatycznych Polski i Turcji
26 czerwca 2014 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę „600 lat stosunków dyplomatycznych polsko-tureckich” o nominale 20 zł. Tego samego dnia moneta upamiętniająca jubileusz została wyemitowana również w Turcji.
6. Turecki okręt zawitał do Gdyni
W ramach obchodów 600. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją, jeden z okrętów tamtejszej Marynarki Wojennej złożył wizytę w Porcie w Gdyni w dniach 16-19 kwietnia 2014 r. Okręt TCG Gaziantep dostępny był także dla zwiedzających.
7. Tureckie filmy na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty
Z okazji obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty można było zobaczyć filmy wybitnych tureckich reżyserów takich, jak: Reha Erdem, Tayfun Pirselimoğlu czy Nuri Bilge Ceylan.
8. Tydzień Filmów Tureckich w Polsce
Międzynarodowe Bosforskie Stowarzyszenie Kina specjalnie z okazji obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją zorganizowało Tydzień Filmów Tureckich. Festiwal odbył się jednocześnie w trzech miastach: Warszawie, Krakowie i Łodzi w dniach 4–10 października.
9. Rękodzieło tureckie w Warszawie
Niezwykła wystawa w BUW-ie Od 28 października, przez 3 dni, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie można było podziwiać tureckie rękodzieło. Wystawa, organizowana była w ramach obchodów 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych przez Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji. W Bibliotece Uniwersyteckiej pojawiło się czterech artystów – każdy zaprezentował inną dziedzinę tureckiego rękodzieła. Odwiedzający mieli okazję poznać ebru, czyli sztukę malowania na wodzie, wyroby ze srebra i kamienia oltu (pol. gagat), turecką ceramikę oraz wyroby ze szklanych koralików.
10. Kino tureckie na 19. Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi
W dniach 7-14 listopada odbyła się 19. edycja Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi. Na Festiwalu zaprezentowało się również Nowe Kino Tureckie. W 2014 kinematografia znad Bosforu obchodziła 100 lat istnienia, a w Polsce i Turcji trwały obchody 600-lecia nawiązania dyplomatycznych stosunków polsko-tureckich. To ważne powody, dla których w programie Festiwalu znalazło się miejsce dla filmów tureckich.
11. Pokaz Tradycyjnych Strojów Tureckich
1-go grudnia 2014 r. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbył się pokaz tradycyjnych strojów tureckich. Prezentowane stroje pochodzą z kolekcji Instytutu Kształcenia dla kobiet w Ankarze.
 

To był rok pełen kulturalnych wrażeń.
Jednak trzeba pamiętać, że historia stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją sięga 1414 roku. Według „Kronik” Jana Długosza cztery lata po bitwie pod Grunwaldem sułtan Mehmet I Celebi przyjął na swoim dworze w Bursie (ówczesnej stolicy imperium) pierwszą polską misję dyplomatyczną. W pamięci Polaków Turcja jest krajem, który nigdy nie uznał rozbiorów Polski. Podczas II wojny światowej ambasada RP w Ankarze działała nieprzerwanie, a władze tureckie udzielały pomocy uciekinierom z Polski. Pomogły także w wywozie rezerw państwowych złota Banku Polskiego. Jak podkreśla MSZ, Polskę i Turcję od blisko 600 lat łączą nie tylko silne więzi polityczne, ale także bliskie relacje handlowe i kulturalne.
    

Sztuka ebru – malowanie na wodzie, wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO

27 listopada sztuka ebru została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego prowadzonego przez UNESCO.
 Obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa musi stanowić wspólne dobro ludzkości. Wyróżnia je „najwyższa powszechna wartość” uznana w rozumieniu Konwencji UNESCO z 1972 r. dotyczącej Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego. Światowe Dziedzictwo ma przedstawiać różnorodność kulturalną i bogactwo natury wszystkich regionów świata. Taka właśnie jest sztuka ebru.

Sztuka ebru to metoda tradycyjnego malarstwa na wodzie. Tworzenie „wodnych” obrazów polega na odpowiednim nanoszeniu na powierzchnię wody farb w różnych kolorach. W wodzie znajduje się substancja zagęszczająca, uniemożliwiająca farbom opadanie na dno. Następnie artysta, tworząc marmurkowe i faliste kształty, przenosi je na papier, tkaninę lub skórę.

Ebru wykorzystywane jest zarówno w kaligrafii, jak i sztuce dekorowania i oprawiania książek. Traktuje się je również jako odrębną dziedzinę sztuki. W Polsce ebru można było podziwiać podczas Pokazu Rękodzieła Tureckiego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie oraz podczas Wieczoru Galowego wieńczącego obchody 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

Źródło: http://aregem.kulturturizm.gov.tr/TR,111958/tur… .