W dniach 25 – 31 października jedynie cztery województwa w Polsce (Lubuskie, Świętokrzyskie, Śląskie, Opolskie) zostały uznane za bezpieczne. Pozostałe województwa: Lubelskie, Podlaskie, Mazowieckie, Warmińsko-Mazurskie,  Pomorskie, Zachodniopomorskie, Dolnośląskie, Kujawsko-Pomorskie, Łódzkie, Małopolskie, Podkarpackie oraz Wielkopolskie trafiły na listę regionów ryzyka. Lista ta jest aktualizowana i publikowana raz w tygodniu (w każdy piątek) przez Ministerstwo Zdrowia Hiszpanii, które bierze pod uwagę kryteria zgodnie z zaleceniem Rady Europy 2020/1475 i jego modyfikacją. Warto jednak zaznaczyć, że pod uwagę brana jest lokalizacja lotniska, a nie miejsce zamieszkania czy zameldowania podróżującego. Informacje dot. warunków wjazdu do Hiszpanii znajdują się na stronie https://travelsafe.spain.info/pl/

Przy okazji przypominamy, że wszystkie osoby podróżujące z Polski do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską, niezależnie od województwa, są zobowiązane do wypełnienia formularza kontroli sanitarnej znajdującego się na stronie www.spth.gob.es, lub w aplikacji “Spain Travel Health” (SpTH) (dostępnej w systemie Android oraz iOS).

Osoby podróżujące z województw uznanych za regiony ryzyka muszą przy przekraczaniu granicy Hiszpanii w porcie lotniczym lub morskim okazać jeden z niżej wymienionych dokumentów.

a) Certyfikat szczepienia, wystawiony przez właściwe władze kraju pochodzenia po 14 dniach od daty podania ostatniej dawki z pełnego harmonogramu szczepień. Akceptowane są szczepionki zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków lub te, które przeszły procedurę awaryjną Światowej Organizacji Zdrowia.

b) Negatywny wynik testu, który wskazuje na negatywny wynik próby diagnostycznej aktywnej infekcji COVID-19. Akceptowane są testy PCR lub podobne (typu NAAT), wykonane nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do Hiszpanii oraz testy antygenowe z listy Komisji Europejskiej (https://covid-19-diagnostics.jrc.ec.europa.eu/devices) wykonane nie wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem do Hiszpanii.

c) Świadectwo przebytej choroby COVID-19 wydane przez autoryzowaną jednostkę minimum 11 dni po realizacji pierwszej pozytywnej próby diagnostycznej typu NAAT (PCR, TMA, LAMP i podobne). Ważność tego świadectwa upływa po 180 dniach od daty pobrania tej próbki.

Certyfikaty szczepień, testy oraz świadectwa przebytej choroby muszą być w jednym z 4 języków: hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. W innym wypadku muszą być przetłumaczone na język hiszpański przez tłumacza przysięgłego. Akceptowane będą Unijne Certyfikaty COVID.

Pasażerowie mający mniej niż 12 lat nie muszą posiadać w.w. certyfikatów, ale muszą mieć kod QR uzyskany po wypełnieniu formularza sanitarnego SpTH.