Serdecznie zapraszamy na wykład dr. Matteo Vinco Hrabia Lanckoroński i kolekcja werońskiego malarstwa renesansowego, który odbędzie się w poniedziałek 28 października o godzinie 11.00 w Kinie MUZ (Muzeum Narodowe w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 3, piętro -1). Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie. Wykład będzie tłumaczony z języka włoskiego na polski.

Konferencja poświęcona jest wybranym dziełom malarskim z kolekcji Karola Lanckorońskiego (1848-1933). Ten archeolog, kolekcjoner i znawca sztuki antycznej i nowożytnej jako jeden z pierwszych interesował się renesansowym malarstwem skrzyń wyprawnych (cassoni) i spallier (dużych malowideł tablicowych) ukazujących zwykle tematy mitologiczne. Lanckoroński zebrał jedną z najważniejszych kolekcji tego rodzaju włoskiego malarstwa renesansowego, odkrywając również mniejsze szkoły malarskie, jak werońska – reprezentuje ją m.in. Koncert Orfeusza, przechowywany w Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie. Wykład będzie prezentacją obszernej książki o malarstwie w Weronie, opublikowanej w ubiegłym roku przez jedno z włoskich wydawnictw.

Dr Matteo Vinco ukończył historię sztuki na uniwersytecie w Udine. Następnie kontynuował studia w Fundacji Studiów nad Historią Sztuki Roberta Longhiego we Florencji i uzyskał stopień doktora na uniwersytecie w Padwie. W latach 2016/2017 był kustoszem malarstwa europejskiego w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Zajmuje się głównie sztuką renesansu weneckiego. Swoje badania opublikował w licznych czasopismach.