Najstarsze przedmioty wykonane ze złota nie zostały odnalezione, jak można by było przypuszczać, na terenach dawnych kolebek cywilizacji takich jak Mezopotamia, Egipt czy Azja Mniejsza ale na rzekomo „barbarzyńskich” terenach dzisiejszej Bułgarii. 

Mało kto wie, że cztery tysiące lat przed naszą erą w rejonie gdzie obecnie leży Warna kwitła wyrafinowana cywilizacja, która pozostawiła po sobie wspaniałe wyroby ze złota.

Archeolodzy przyjmują, że kosztowności te wykonane zostały około 4600-4200 lat przed naszą erą. W tym czasie w Egipcie nie rządzili jeszcze faraonowie a dynastia która zjednoczyła Egipt, rozpoczęła swoje panowanie dopiero około 3100 p.n.e.”

Te wspaniałe zabytki ze złota odnalezione zostały przypadkiem w 1972 roku podczas pracy przez operatora koparki, który natrafił na grobowiec z czasów antycznych w którym znajdowały się najstarsze odkryte do tej pory przedmioty ze złota wykonane przez człowieka. Pierwotnie nie zorientował się on jaki skarb trafił w jego ręce, myślał, że to miedź. Kiedy przedmioty z grobowca trafiły do Muzeum Archeologicznego w Warnie rozpoczęto na szeroką  skalę wykopaliska. 

Historię tą opisała Magdalena Genowa w książce pt. Bułgaria. Złoto i rakija.

W trakcie prac wykopaliskowych przebadano prawie 300 grobów, z których większość zawierała jedynie skromne wyposażenie, składające się głównie z ceramiki. Jednak w kilku znajdowały się prawdziwe skarby. Najbogatszy grób, w którym spoczywało ciało około 50-letniego mężczyzny, zawierał ponad 1000 złotych artefaktów o wadze półtora kilograma! 

 W sumie w wyniku  prowadzonych do 1976 roku w pobliżu Warny prac archeologicznych odnaleziono ponad tysiąc wykonanych ze złota przedmiotów o łącznej wadze ponad sześciu kilogramów!

Prehistoryczne złoto na wystawie w Muzeum Archeologicznym w Warnie otwartej w 50-lecie ich odkrycia można będzie obejrzeć do 24 grudnia 2022 r. 

Tekst i zdjęcia Grzegorz Micuła