Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka uprzejmie informuje, że Zamek Żupny w Wieliczce będzie czynny w długi listopadowy weekend: w sobotę 8.11, niedzielę 9.11 i wyjątkowo wponiedziałek 10.11 w godz. 8.30 – 15.30, nieczynny 11 listopada 2014 r.

Zamek Żupny w Wieliczce jest przykładem średniowiecznego budownictwa obronnego ściśle związanego z dziejami górniczego przedsiębiorstwa państwowego – Żupy Krakowskie, dla którego był siedzibą od końca XIII w. do 1945 r. Po renowacji mieści się  w nim siedziba Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. W 2013 r. Zamek Żupny został wpisany na Listę Dziedzictwa UNESCO.

Zespół zamkowy składa się z trzech budynków, w najstarszym z nich „Domie pośród Żupy” znajdują się ekspozycje, w których warto zobaczyć: ekspozycję archeologiczną ze skarbem  z epoki brązu, ekspozycję historyczną z makietą XIX-wiecznej Wieliczki, reprezentacyjną Salę Gotycką, wystawę „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” i  animacje 3D zamku.

Ponadto zobaczyć można: najstarszy szyb górniczy w Polsce z poł. XIII w. , basztę  z murów obronnych fundacji Kazimierza Wielkiego; pozostałości pierwszej stołówki w Polsce i prawdopodobnie pierwszej w Europie, w której od XIV w. do 1565 r. wydawane były darmowe posiłki pracownikom i przyjeżdżającym po sól furmanom.

Na dziedzińcu znajduje się też model zamku wykonany z myślą o osobach niewidomych z opisem alfabetem Braille’a.

Warto zwiedzić wystawę czasową „Sport w Wieliczce XIX – XXI w.”,  która prezentuje historię sportu od 1892 r., czyli od utworzenia Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, po czasy współczesne. Szczególne miejsce zajmują na niej  sportowcy o wielickim rodowodzie znani w kraju i poza jego granicami m.in.:  piłkarze  – Adam Musiał i Kazimierz Kmiecik  – kolarz Tomasz Marczyński,  motocykliści – Tomasz Hajduk i Piotr Serek,  arcymistrz szachowy Jan-Krzysztof Duda …. Temat sportu ilustrują zdjęcia, puchary, medale, sprzęt i stroje sportowe oraz dokumenty. Wystawa czynna do 31 marca 2015 r.  

Film o zamku: http://muzeum.wieliczka.pl/multimedia/video/

www.muzeum.wieliczka.pl